Kuru Saçlara İyi Gelen 9 Saç Maskesi

Kuru Saçlara İyi Gelen 9 Saç Maskesi

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Kuruluk, saçlarda görülen en yaygın sorunlardan biridir. Bunun nedeni kötü bakım veya zararlı ürünlerin yoğun kullanımı olabilir. Aşağıdaki yazıda kuru saçlar için en iyi maskeleri bulabilirsiniz.

Elbette mağazalarda kuru saçlardan kurtulmanızı sağlayacak yüzlerce seçenek bulabilirsiniz. Ancak sorun genelde çok pahalı olmaları ve kullanmayı bıraktığınızda etkilerinin yok olmasıdır.

Bu ürünleri kullanmayı bırakınca kuru saçlar tekrar kendini gösterir. Böylece saçlarınızın sadece belirli bir ürünü kullandığınız zaman iyi göründüğü “acımasız bir döngü” oluşur.

Sadece birkaç gün veya birkaç hafta işe yarayan veya birkaç uygulama sonrasında etkisi yok olan tedavilere para harcamaktan sıkıldınız mı? Daha iyi bir tedaviyi ya da doğal seçenekleri denemek istiyorsanız, o zaman kuru saçlar için yapabileceğiniz ev yapımı maske tariflerini gözden geçirmenizi öneririz.

siyah beyaz kadın saçlar

Tüm tariflerde kullanılan malzemeleri bulmak çok kolay ve karışımları sadece birkaç dakika içinde elde edebileceksiniz.

Kullanım talimatlarını, dozajları ve uygulama sıklığıyla ilgili bilgileri okumayı ihmal etmeyin. Bu maskeleri saçınıza düzenli olarak uygulayarak ve doğal şampuan ve saç kremi kullanarak, daha uzun süre ipeksi ve pürüzsüz saçlara sahip olabilirsiniz.

Kuru Saçlar için En İyi Maske Tarifleri

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi Tarifi

Ufak bir kasede bir yumurtayı çırpın ve daha sonra küçük bir çorba kaşığı zeytinyağı ve iki çorba kaşığı mayonez ekleyin. Bu karışımı saçınıza uygulayın. En az on beş dakika, en fazla yarım saat saçınızda bekletin. Bu süre dolduktan sonra bol su ile durulayın ve normal şampuan ile yıkayın.

kuru saçlar

Avokado Maskesi Tarifi

Bir adet avokadoyu soyun ve posasını çıkarın. İşlemi kolaylaştırmak için ortadan ikiye de bölebilirsiniz. Posayı bir kaseye koyun. Bir çorba kaşığı zeytinyağı ve bir adet yumurta sarısı ekleyin. Homojen bir karışım elde edene kadar iyice karıştırın (bir blender da kullanabilirsiniz).

Bu macunu saçınıza, özellikle de uçlarına uygulayın. Birkaç dakika bekletin ardından bol suyla durulayın. Sonrasında saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Bal ve Muz Maskesi Tarifi

Bu tarifi hazırlaması oldukça kolaydır. Üstelik gereken iki malzemenin de evinizde bulunacağına eminiz. Muzu ezin ve üç çorba kaşığı balla karıştırın. Ayrıca birkaç damla badem yağı da ekleyebilirsiniz.

Bu karışımı saçınıza yayın ve 30 dakika beklettikten sonra tamamen durulayın. Son adımda saçınızı her zamanki gibi yıkayın. Sonrasında saç kurutma makinesi kullanmayın.

Yoğurt ve Yumurta Maskesi Tarifi

Altı çorba kaşığı doğal yoğurt ve bir yumurta beyazına ihtiyacınız olacak. Yumurtayı iyi bir kıvam elde edene kadar çırpın ve ardından yoğurtla karıştırın. Bunu saçınıza uygulayın ve 15 ile 30 dakika arasında bekletin. Ardından saçınızı durulayın ve normal şampuan ve saç kremiyle yıkayın.

açık renk kuru saçlar

Badem Yağı Maskesi Tarifi

Badem, saçlar, tırnaklar ve cilt için üretilen çoğu güzellik ürününde yer alır. Bu maskeyi elde etmek için bir kaseye birkaç damla badem yağı damlatın ve birkaç saniyeliğine mikrodalga fırında ısıtın. Sonra saçlarınızın uçlarına uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

Bal ve Zeytinyağı Maskesi Tarifi

Yarım fincan bala ve üç çorba kaşığı zeytinyağına ihtiyacınız olacak. Bunların hepsini bir kaseye yerleştirin ve homojen bir macun elde edene kadar iyice karıştırın.

Saç derinizden başlayarak saçınızın uçlarına doğru iyice yayın. Saçınızın her telini maskeyle iyice kaplayın. Başınıza bir duş bonesi veya bir plastik torba geçirin. Karışımı yarım saat saçınızda bekletin. Ardından ılık suyla durulayın ve her zamanki gibi yıkayın.

Aloe Vera Maskesi Tarifi

En az iki adet aloe vera yaprağına ihtiyacınız olacak. Bunları uzunlamasına keserek posalarını çıkarın. Çıkan posaları bir kaseye koyun ve içine her zaman kullandığınız saç kreminden üç çorba kaşığı ekleyin.

Bunları beş dakika kadar karıştırdıktan sonra saç derinize masaj yaparak uygulayın. Sonra bir duş bonesi takın ve saçınızda 30 dakika bekletin. Sonrasında bolca suyla durulayın ve saçlarınızı şampuanla yıkayın.

yesil-gozlu-kiz-saclar

Çilek, Bal ve Zeytinyağı Maskesi Tarifi

20 adet orta büyüklükte çilek, iki çorba kaşığı bal ve iki çorba kaşığı zeytinyağını blender’a koyun. Yaklaşık 10 dakika karıştırın. Ortaya çıkan karışımı saç derinize uygulayın ve yarım saat bekletin. Ilık suyla durulayın ve saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın.

Soya ve Kastor Yağı Maskesi Tarifi

Bir çay kaşığı soya yağına ve iki çay kaşığı kastor yağına ihtiyacınız olacak. Bunları ufak bir kasede karıştırın ve yavaşça ısıtın. İsterseniz birkaç saniyeliğine mikrodalga fırına da koyabilirsiniz.

Isınıp makul bir sıcaklığa ulaştığında saç derinize masaj yaparak uygulayın. Saçınızı sıcak bir havluyla sarın ve 15 dakika bekletin. Ardından saçınızı her zamanki gibi şampuanla yıkayın.

rüzgar kuru saçlar üzgün kız

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fotoğraflar, Eddy Van 3000, Petras Gagilas, Julie Vazquez, Elise Muller, Eve ve Martinak15 izinleriyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.