Dar Kıyafetler Giymenin 9 Zararı

Giydiğiniz dar kotların sağlığınıza zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Her ne kadar hoş ve tarz görünse de, aslında dar kıyafetler pek çok sağlık sorununun kaynağı olabilir.
Dar Kıyafetler Giymenin 9 Zararı

Son Güncelleme: 26 Kasım, 2018

Modaya uygun olduğundan, görüntüsünü sevdiğinizden ya da biraz kilo aldığınız için dar kıyafetler giyiyor olabilirsiniz…

Ancak sorun şu ki, dar kıyafetler giymek sağlığınız için zararlıdır ve bu kötü alışkanlıktan uzak durmak gerekir. Neden mi? İşte bu sorunun cevabı, yazımızda!

Kıyafetleriniz vücut şeklinizi belli ediyorsa, fazla dar demektir

Vücut şeklinizi gösteren ve seksi hissettiren bir kot, kadınsı yönünüzü vurgulayan bir gömlek ya da giymekten hoşlandığınız dar bir mini etek…

Buraya kadar her şey çok iyi, tabii eğer bu dar kıyafetlerin aslında sağlığınıza zararlı olduğunu hesaba katmazsak.

Özellikle kot gibi “sert” kumaşlar giydiğinizde bu zarar ikiye katlanıyor çünkü bu durum kan dolaşımını engelleyerek  varisli damarların ortaya çıkmasına yol açıyor.

Çözüm esnek kıyafetler giymek de değildir çünkü bunlar da doğru oranda kan akışına izin vermez.

Dar kıyafet giymekle alakalı başka problemler de vardır.

Dar Kıyafetler Giymenin Zararları

1. Dar kıyafetler kan akışını engeller

dar kıyafetler

Örneğin ayak ve bacaklarınızda, kan dolaşımı çok önemlidir çünkü doğru kan akışı, ayaklarınızın şişmesini önler.

Kan dolaşımının olmaması sağlığınız için tehlikelidir. Bu durum, yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir. Kıyafetleriniz bacaklarınızı veya belinizi çok sıkı bir şekilde sardığında, kalbinizin kan dolaşımını sağlamak için daha fazla çalışması gerekir.

2. Vücudunuzda varisli damarlar artar

Bu, kadınlarda çok rastlanan bir problemdir. Progesteron hormonu damarların doğal boyutlarından daha fazla genişlemesine neden olan bir hormondur.

Elbiseleriniz çok dar olduğunda, kan dolaşımınız zayıflar ve bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Bir araştırmaya göre, kadın nüfusunun %31’inde varisli damarlar var. Bu durum oral kontraseptif kullanımı, dar pantolon giymek ve uzun süre ayakta kalmak gibi sebepler yüzünden daha da kötüleşebilir.

3. Selülitlerinizi çoğaltır

dar kıyafetler giymek

Selülit ise kadınlarda oldukça sık görülen bir diğer problemdir.

Aslında, dar kıyafetler yeni selülit oluşumuna neden olmaz ama selülitlerin görüntüsünü belirginleştirir. Bunun nedeni, kan dolaşımını engellemesi ve kalçalardaki yağ nodüllerinin büyümesine neden olmasıdır.

4. “Nefes” almanızı zorlaştırır

Dar kıyafetlerden kaynaklanan akciğerler ve soluk borusundaki basınç düzgün nefes almanızı engelleyebilir.

Göğüs bölgenizdeki oksijen alışverişi yeterli bir şekilde sağlanmadığında, hücrelerin oksitlenmesi hızlanabilir. Bu da erken yaşlanmaya neden olabilir.

Bu da yetmezmiş gibi zayıf solunum nedeniyle beyne oksijen gönderilemez. Bu da strese ve konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.

Bu yüzden dar kıyafetler rahatlamanıza neden olmaz, tam aksine size zarar verir.

5. Sırt ağrısına neden olur

dar kıyafetlerin zararları

Dar giyinmenin ve sırt ağrısının alakası olmadığını düşünebilirsiniz ancak dar kıyafetler giymek bel ve leğen kemiği ağrılarının sebeplerinden biridir. Bunu kanıtlamak için küçük bir test yapmak yeterlidir.

Hareket kabiliyetinizi kısıtlayan kıyafetler giymek sizi belirli kasları zorlamaya iter ve omurganızın normalinden fazla çalışmasına neden olur.

Kalçalarınız sıkışır ve normalde desteklediği vücudun ağırlığını taşımakta zorluk çeker. Kol ve bacaklarınızın hareket özgürlüğü olmayınca gün sonunda yoğun ağrı ve acı hissedersiniz. 

6. Sindirim sistemini yavaşlatır

Pantolon veya kemer çok sıkı olduğunda, yemek yediğinizde ya da yemek sonrasında karın bölgenizin genişlemesine olanak tanımaz.

Mide, sindirim boyunca ihtiyaç duyulan asitleri üretmek için sürekli genişler.

Bu nedenle, dar kıyafetler genellikle hazımsızlık, mide ekşimesi ve reflüye neden olur. Ayrıca kabızlık, bağırsak ağrısı ve karın şişkinliğine neden olabilir.

7. Vajinal mantara neden olur

Giysilerin vücuda çok yakın olması sıcaklık ve nem oranını arttırır. Dar kıyafetler, genital bölgede mantar ve bakterilerin oluşumunu çoğaltır. Bu, kötü koku veya maya enfeksiyonları gibi sorunlara neden olabilir.

Erkeklerde ise dar iç çamaşırları ve pantolonlar erbezlerinde ağrıya neden olurken sperm kalitesini de düşürür.

8. Cilt problemlerine neden olur

dar kıyafetler ve sağlık

“Nefes” alamadığında cildiniz de bozulabilir.

Örneğin, giydiğiniz pantolon veya etek çok sıkı bir kumaştan yapılmış olmasının yanı sıra nefes almayan bir materyaldense birçok hastalığa yakalanma riskiniz olabilir. Kızarıklık, kaşınma ve bacaklarda batıklar bunlardan bazılarıdır. 

9. Terlemeyi çoğaltır

Son olarak koltukaltı, ayak veya genital bölgelerdeki kötü koku dar giysilerin bir sonucu olabilir.

Naylon ya da likralı kumaştan yapılmış giysiler durumu daha da kötüleştirir ve her tür bakteri için üreme alanı oluşturur.

Dar kıyafetler ve dar kot pantolonlarınızı bir kenara bırakın ve daha rahat bir şeyler tercih edin.

Vücudunuz size minnettar olacak! 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.