Demans'ın Alzheimer Olmayan Türleri

Alzheimer ve Parkinson en çok bilinen demans türleridir ve aynı derecede yıkıcı olan başka demans hastalıkları da vardır. İnsanlar bunları anlamak ve önlemek için hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.
Demans'ın Alzheimer Olmayan Türleri

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beyinde Alzheimer hastalığına neden olan değişiklikler henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu bilgi eksikliği insanların bu hastalıkları demansın farklı türlerine bağlamalarına neden olabilir. Bugün, kafa karışıklığının bir kısmını ortadan kaldırmak istiyoruz.

Alzheimer’in hakkında bazı gerçekler

Alzheimer’in ilk belirtileri iyi bilinir: kişi isimleri ve yakın zamandaki konuşmaları hatırlamakta zorluk çeker. Bununla birlikte, hastalık ilerledikçe, bu gibi belirtiler de kötüleşir.

Takip eden semptomlar arasında iletişim güçlüğü, davranış ve kararlarda değişim ve hatta yemek yerken ya da yürürken zorluklar gelir. Bir kişinin Alzheimer ve diğer demans hastalıkları için risk seviyesi çoğu durumda genetik açısından kötü şans olarak kabul edilir.

Alzheimer’in demansın tek nedeni değildir, ama en yaygın olanıdır. Neredeyse herkes tarafından karıştırılmasının nedeni de bu olabilir.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Bakınız: MIND diyeti: Alzheimer riskini azaltmak için beslenmek

Alzheimer olmayan demans türleri

demanslı yaşlı çift

Şimdi size Alzheimer hastalığı hakkında biraz bilgi verdiğimize göre, genellikle bunlarla karıştırılan diğer demans türleri hakkında konuşmak istiyoruz:

1. Vasküler demans

Bu, kanın pıhtılaşması ya da damarların tıkanması nedeniyle beynin az kan almasından kaynaklanır. Bu demans türü inmeye neden olabilir. En yaygın özelliği planlama ve organize etme zorluğudur.

Kalp sağlığınıza dikkat edin. Damarlarınızın sertleşmesini ya da tıkanmasını önlemelisiniz. Bu kolesterol ve kan basıncınızı sabit tutmanızı gerektirir. Ayrıca, bu sağlıklı yaklaşım diyabete karşı korunmanıza da yardımcı olacaktır.

2. Lewy cisimli demans

demanslı kadın ve yardımcısı

Lewy cisimleri, serebral korteks bölgesinde oluşan alfa-sinüklein olarak bilinen bir proteinden oluşur. Hafıza kaybına ve düşünmede zorluğuna neden olurlar. Demans tiplerinden Alzheimer’e en çok benzeyen budur.

Ancak, farklılık gösterdikleri nokta, birincisinin uykuda sorunlara, halüsinasyonlara ve kas gücünde bozukluklara neden olmasıdır. Bu sayede, etkileri Parkinson hastalığına da benzetilir.

Lewy cisimli demans hastaları tanıdık bir yere gittiğinde, bir zamanlar iyi bildikleri bu yeri unutmuş oldukları için kaybolabilirler. Kişi demansın ileri aşamalarına ulaştığında, sadece banyoyu ya da hatta kendi yatak odasını bile bulamayabilir.

Lewy cisimli demans en sık görülen demans türlerinden arasında ikinci sırada gelir. Alzheimer bugüne kadarki en yaygın tür olmaya devam ediyor. Bu sorunu önlemek için beyninizi aktif tutun. Yeni bir dil öğrenin, yeni yerlerin tarihini öğrenin ya da yabancı kültürler hakkında araştırma yapın.

İyi bir eğitim ve beyninizi hobilerle uyarmak, semptomların önlenmesine yardımcı olabilir.

3. Parkinson hastalığından kaynaklı demans

Yukarıda bahsettiğimiz alfa-sinüklein kümeleri, beyinde nigra olarak bilinen bölgede toplandığında, dopamin üreten sinir hücrelerine zarar verirler. Uzmanlar, bunun hareket etmede problemlerin ortaya çıkışına bağlarlar. Bu Parkinson hastalığının özelliklerinden biridir.

Bunlara ayrıca titreme eşlik eder ve kişi çok yavaş hareket etmek zorunda kalır. Parkinson hastalığı ile ilgili endişe verici şey, insanların bu tür demansı önlemesi için henüz bir neden bulunamamış olmasıdır.

4. Frontotemporal demans

huysuz yaşlı adam

Beynin frontal ya da temporal lobun sinir hücrelerinde dejenerasyon olması, frontotemporal demans olarak bilinir. Bu kişilik, davranış ve iletişim becerilerinde değişikliklere neden olabilir. Bu tür demanstan muzdarip insanlar dürtüsel hareket edebilirler. Örneğin eşlerine danışmadan büyük alışverişler yapabilirler.

Ne yazık ki, bu tür demansı kontrol etmek için bir ilaç mevcut değil. Bu nedenle, yaralanma ya da olası inmeleri azaltmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek önemlidir.

5. Karışık demans

Şu ana kadar anlattıklarımızın yanı sıra, daha da kötü bir durumda, kişi beyninde farklı değişiklikler yaşayabilir. Bu, tipik olarak vasküler demans ve Alzheimer hastalığının bir kombinasyonudur ve karışık demans olarak bilinir.

Beyninizi aktif tutmak ve risk faktörlerinden kaçınmak en iyisidir. Durum karmaşık gelebilir, ama mümkündür.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.