MIND Diyeti: Alzheimer Riskini Azaltmak İçin Beslenmek

· 22 Nisan, 2018
Alzheimer, yaşlılar arasında görülen problemlerin önde gelen nedenidir. MIND diyeti, bilime göre, Alzheimer'a yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı bir beslenme planıdır.

Alzheimer, bir kişinin hayatı boyunca karşı karşıya gelebileceği en acımasız dejeneratif hastalıklardan biridir. Bununla birlikte, onu önlemek için yollar vardır: bunlar arasında beslenme ve MIND Diyeti bulunmaktadır.

MIND Diyeti hakkında bilmeniz gerekenler

sebze

Bu diyetin gerçek adı “Nörodejeneratif Gecikme için Akdeniz-Müdahalesi” dir. Rush Üniversitesi Tıp Merkezi, Alzheimer’i önlemek amacıyla MIND diyetini oluşturmuştur.

Bu diyeti oluşturmak için bilim adamları, Alzheimer’lı ya da bu hastalığa yönelik genetik yatkınlığı olan yaşlıların beslenme planları hakkında sahip oldukları bilgileri topladılar.

Bunu yapmak için, Alzheimer’e sahip olma olasılıklarını görmek adına 65 yaş ve üstü hastalar tarafından takip edilen diyetleri test ettiler.

Çalışma oldukça çarpıcı sonuçlar verdi. Bilim adamları, diyete sıkı sıkıya bağlı kalan bireylerin, hastalıktan muzdarip olma olasılıklarını %53 oranına kadar azalttıklarını belirlediler.

Ayrıca diyetten faydalanma amacıyla katılan bireylerin bir kısmı da Alzheimer olma olasılıkları adına %35’lik bir düşüş yaşadı.

Bu çalışma ayrıca, bu diyete dair alışkanlıklar ne kadar erken uygulamaya konulursa, bir hastanın o kadar fayda sağlayabileceğini gösterdi. Hastalar Alzheimer’la birlikte meydana gelen hücresel dejenerasyondan muzdarip olma ihtimalini de daha düşük oranlarda deneyimler.

MIND Diyetini takip etmek o kadar da zor değildir. Bu diyet 10 gıda grubuna ait 15 bileşenden oluşur.

Bunlar arasında kuru yemişler, sebzeler, tahıllar, beyaz et ve balıklarda bulunan doğal yağlar ve şarap bulunur.

Bunlara karşıt olarak da, fast food, kırmızı etler, rafine şeker ve tereyağı gibi gıdaların da tüketimini azaltmamız gerekir.

Bu makaleyi de ziyaret ediniz: Turp Yemek için 7 Neden: Bu Sebzenin Tıbbi Faydaları Var!

MIND diyeti: günlük olarak yemeniz gerekenler

kuru meyve

Her hafta menüde olması gereken yiyecekler arasında: bir porsiyon fasulye ve baklagiller ve iki porsiyon kırmızı meyve vardır. Çokça tavsiye edilen diğer yiyecekler: kızılcık, bir porsiyon açık alanda yemlenen kümes hayvanının beyaz eti ve bir porsiyon beyaz balık ve bir porsiyon da somon.

MIND diyeti aşağıdaki gıdaları içermelidir:

  • Üç porsiyon tahıl,
  • Pazı, marul ve roka eşliğinde bir porsiyon yeşil yapraklı sebze.
  • Bir parça meyve,
  • Bir avuç kuru yemiş, özellikle, fıstık, badem ve fındık,
  • Yarım bardak kırmızı şarap.

Ölçülü yemek yemek

MIND diyetine göre, ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken gıda, hayvansal yağ ya da tereyağıdır. Bu gıdaların porsiyon miktarı bir günde en fazla yarım çorba kaşığı olmalıdır.

Diyeti takip eden bireyler ayrıca, yüksek yağlı peynirler, fast food ya da rafine şeker içeren ürünler konusunda da dikkatli olmalıdır.

Bu yazıyı da ziyaret edin: 12 Yaşındaki Kız, Alzheimer’lı Anneannesi ile İletişim Kurmak için Mobil Bir Uygulama Yarattı

Batı diyeti ve Alzheimer

yaşlı adam

Bu, diyetle Alzheimer arasındaki ilişkiyi gösteren tek kanıt değildir. Scientific Reports Nature tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, Tufts Üniversitesi araştırmacıları, bu diyetin doğrudan hastalıkla bağlantılı olduğunu buldular.

Çalışma boyunca, bilim adamları fareleri yüksek oranda yağ ve şeker içeren hayvansal gıda ürünlerle beslemiştir. Çalışmalar, diyeti takip eden uzun bir zamanın ardından, beyin tarafından bağışıklığa dair verilen tepkilerde bir düşüş oluştuğunu gösterdi.

Bu tür bir diyet aşırı miktarda kızartılmış gıda, rafine şeker, beyaz un ve işlenmiş gıdalardan oluşmaktadır. Diyet bağışıklık sistemimizde bir dengesizliğe yol açar, çünkü vücudun aslında yaptığı şey bu yiyecekleri reddetmek ve tepki vermektir. Dengesizliğin tamamı, aralarında Alzheimer’ın de bulunduğu her tür hastalığa yol açar.

Bilim adamları bu diyetin ayrıca, merkezi sinir sistemine ait bağışıklık sistemi içinde bulunan mikroglia ya da sinir sistemi hücrelerindeki aktivitenin artmasına neden olduğunu da gördüler. Bu tür bir enflamasyonun Alzheimer riskini artırdığını gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur.

Şu anda sahip olduğunuz bilgilere göre, MIND Diyetinde de altı çizilenler gibi, daha sağlıklı gıdalar tüketmek ve beslenme planınıza daha fazla özen göstermek için oldukça güçlü bir nedeniniz var.