MIND Diyeti: Alzheimer Riskini Azaltmak İçin Beslenmek

Alzheimer, yaşlılar arasında görülen problemlerin önde gelen nedenidir. MIND diyeti, Alzheimer'a yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı bir beslenme planıdır.
MIND Diyeti: Alzheimer Riskini Azaltmak İçin Beslenmek
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Alzheimer, bir kişinin hayatı boyunca karşı karşıya gelebileceği en acımasız dejeneratif hastalıklardan biridir. Bununla birlikte, bu hastalığı önlemek için uygulayabileceğimiz yöntemler arasında beslenme ve MIND diyeti bulunmaktadır.

MIND Diyeti hakkında bilmeniz gerekenler

Alzheimer için sebze diyeti

Bu diyetin gerçek adı “Nörodejeneratif Gecikme için Akdeniz Müdahalesi” dir. Rush Üniversitesi Tıp Merkezi, Alzheimer’i önlemek amacıyla MIND diyetini oluşturmuştur.

Bu diyeti oluşturmak için bilim adamları, Alzheimer’lı ya da bu hastalığa yönelik genetik yatkınlığı olan yaşlıların beslenme planları hakkında sahip oldukları bilgileri topladı. Bunu yapmak için, Alzheimer’e sahip olma olasılıklarını görmek adına, 65 yaş ve üstü hastalar tarafından takip edilen diyetleri test ettiler.

Çalışma oldukça çarpıcı sonuçlar verdi. Bilim insanları, diyete sıkı sıkıya bağlı kalan bireylerin, hastalıktan muzdarip olma olasılıklarını %53 oranına kadar azalttıklarını belirlediler.

Ayrıca diyetten faydalanma amacıyla katılan bireylerin bir kısmı da Alzheimer olma olasılıkları adına %35’lik bir düşüş yaşadı. Bu çalışma ayrıca, bu diyete dair alışkanlıklar ne kadar erken uygulamaya konulursa, bir hastanın o kadar fayda sağlayabileceğini gösterdi.

Hastalar Alzheimer’la birlikte meydana gelen hücresel dejenerasyondan muzdarip olma ihtimalini de daha düşük oranlarda deneyimlediği söylendi. MIND diyetini takip etmek o kadar da zor değildir. Bu diyet 10 gıda grubuna ait 15 bileşenden oluşur.

Bunlar arasında kuru yemişler, sebzeler, tahıllar, beyaz et ve balıklarda bulunan doğal yağlar ve şarap bulunur. Bunlara karşıt olarak hazır gıdalar, kırmızı etler, rafine şeker ve tereyağı gibi gıdaların da tüketimini azaltmamız gerekir.

MIND diyeti: günlük olarak yemeniz gerekenler

kuru meyve

Her hafta menüde olması gereken yiyecekler arasında bir porsiyon fasulye ve baklagiller ve iki porsiyon kırmızı meyve vardır. Çokça tavsiye edilen diğer yiyecekler kızılcık, bir porsiyon açık alanda yemlenen kümes hayvanının beyaz eti ve bir porsiyon beyaz balık ve bir porsiyon da somon olarak sıralanmıştır.

MIND diyeti aşağıdaki gıdaları içermelidir:

  • Üç porsiyon tahıl,
  • Pazı, marul ve roka eşliğinde bir porsiyon yeşil yapraklı sebze,
  • Bir parça meyve,
  • Bir avuç kuru yemiş, özellikle, fıstık, badem ve fındık,
  • Yarım bardak kırmızı şarap.

Ölçülü yemek yemek

MIND diyetine göre, ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken gıdalar hayvansal yağ ya da tereyağıdır. Bu gıdaların porsiyon miktarı bir günde en fazla yarım çorba kaşığı olmalıdır. Diyeti takip eden bireyler ayrıca, çok yağlı peynirler, hazır gıda ya da rafine şeker içeren ürünler konusunda da dikkatli olmalıdır.

Batı diyeti ve Alzheimer

yaşlı adam MIND diyeti

Diyetle Alzheimer arasındaki ilişkiyi gösteren tek kanıt bu anlattıklarımız değildir. Scientific Reports Nature tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, Tufts Üniversitesi araştırmacıları, bu diyetin doğrudan hastalıkla bağlantılı olduğunu buldular.

Çalışma boyunca, bilim insanları fareleri yüksek oranda yağ ve şeker içeren hayvansal gıda ürünlerle besledi. Çalışmalar, diyeti takip eden uzun bir zamanın ardından, beyin tarafından bağışıklığa dair verilen tepkilerde bir düşüş oluştuğunu gösterdi.

Bu tür bir diyet aşırı miktarda kızartılmış gıda, rafine şeker, beyaz un ve işlenmiş gıdalardan oluşmaktadır. Diyet bağışıklık sistemimizde bir dengesizliğe yol açar, çünkü vücudun aslında yaptığı şey bu yiyecekleri reddetmek ve tepki vermektir.

Dengesizliğin tamamı, aralarında Alzheimer’ın de bulunduğu her tür hastalığa yol açar. Bilim insanları bu diyetin ayrıca merkezi sinir sistemine ait bağışıklık sistemi içinde bulunan mikroglia ya da sinir sistemi hücrelerindeki aktivitenin artmasına neden olduğunu da gördüler.

Bu tür bir enflamasyonun Alzheimer riskini artırdığını gösteren çeşitli çalışmalar mevcuttur. Şu anda sahip olduğunuz bilgilere göre, MIND Diyetinde de altı çizilenler gibi, daha sağlıklı gıdalar tüketmek ve beslenme planınıza daha fazla özen göstermek için oldukça güçlü bir nedeniniz var.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Morris, M. C., Tangney, C. C., Wang, Y., Sacks, F. M., Bennett, D. A., & Aggarwal, N. T. (2015). MIND diet associated with reduced incidence of Alzheimer’s disease. Alzheimer’s & dementia : the journal of the Alzheimer’s Association11(9), 1007-14.
  • Scarmeas N, Stern Y, Tang MX, Mayeux R, Luchsinger JA. Mediterranean diet and risk for Alzheimer’s disease. Ann Neurol. 2006;59:912–921
  • Martinez-Lapiscina EH, Clavero P, Toledo E, et al. Mediterranean diet improves cognition: the PREDIMED-NAVARRA randomised trial. J Neurol Neurosurg Psychiatry. 2013;84:1318–1325.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.