Turp Yemek için 7 Neden: Tıbbi Faydaları Var!

Turpgillerin rengi bize flavonoid açısından zengin olduklarını gösterirken, baharatlı lezzeti sağlıklı bir karaciğere olan faydalarını hatırlatır.
Turp Yemek için 7 Neden: Tıbbi Faydaları Var!

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Turp küçüktür, yoğun bir tada sahiptir ve salatalara lezzetli bir tazelik katarlar. Eğer siz de turbu seviyorsanız, şanslısınız demektir. Nedenini sorarsanız; bu sebzeyi tükettiğiniz zaman, sağlığınız ve bedeniniz bunun için size teşekkür eder.

Beyaz, kırmızı, mor, siyah ve hatta yeşil olan türleri vardır (wasabinin de acımsı bir turp çeşidinden geldiğini biliyoruz). İlginç bir şekilde, turp tohumlarından gelen yağ bile çok sağlıklıdır. Vitiligo gibi cilt hastalıklarında kullanılan birçok üründe bulunur.

Ucuzdur ve bunları süpermarkette bulmak kolaydır. Önerimiz taze ve organik turpları, salatalarda tüketmenizdir. Vücudunuzda olumlu değişiklikler meydana getirir. Aşağıda bunun faydalarını açıklayacağız.

1. Karaciğeriniz için çok faydalıdır

Turp sağlıklı bir karaciğer için çok iyidir. Vücudu arındırır ve kandaki toksinlerle atıkları temizler. Örneğin, sarılıktan muzdarip olanlar, turbun bilirubin seviyelerini kontrol altına alma ve azaltma özelliğinden faydalanabilirler. Aynı zamanda kandaki oksijen akışını geliştirmek için akyuvarları korur.

2. İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Azaltın

Hepimizin bildiği gibi, kadınlar genellikle idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanırlar. Ancak, salatalara düzenli olarak turp eklemek kadar basit bir eylem sayesinde bu yaygın soruna karşı kendinizi koruyabilirsiniz. İdrar söktürücüdür ve doğal olarak idrar üretimini arttırır.

Ayrıca oldukça antibakteriyeldir, enfeksiyonlarla savaşmada ve böbrekleri korumada da mükemmeldir. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemenin bir yolu da, aşağıda sunduğumuz turp bazlı içeceği haftada iki kez içmektir.

Not alın!

İçindekiler

 • 2 turp
 • 1 portakalın suyu
 • 5 çilek
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

 • İlk önce turpları ve çilekleri iyice yıkayın. Sonra portakal suyunu sıkın.
 • Turpları ve çilekleri iyice karıştırın, sonra da su ve doğal portakal suyunu ekleyin.
 • Yoğun aromalı – biraz da acımsı – bir içecektir ama idrar yollarını korumak için birebirdir.

3. Turp Yardımıyla Kilo Vermek

turp

Turp, kilo vermeyi amaçlayan sağlıklı bir diyet için harikadır. Karbonhidratı düşük, lif, C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyumu çok yüksek bir sebzedir. 

Beslenme uzmanları, kilo vermeyi teşvik etmesinin yanı sıra sağlıklı bir metabolizmaya (yağın enerjiye dönüştürülmesinin) sağladığı faydalardan dolayı bol turp yememizi önerir.

4. Turp ve Sağlıklı Bir Kalp

Turplar büyük miktarda antosiyanin içerir. Bu madde turba rengini veren maddedir ve aynı zamanda kardiyovasküler sağlığa çok yararlı olan bir tür flavonoiddir.

Antosiyaninler damarları ve arterleri sertleşme ve iltihaba karşı korumak için olağanüstü bir kabiliyete sahiptir.
Her türlü kırmızı ya da mavi meyve-sebze, bu tür faydalı flavonoidler taşır.

5. Yüksek Tansiyonu Azaltır

tansiyon

Bu kök önemli bir potasyum kaynağıdır. Bu mineralin kan basıncını kontrol altında tutmak için çok önemli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda kan akışını geliştirmeye yardımcı olur ve tüm vücut için doğru kan dağılımı sağlar. Bu avantajlardan en iyi şekilde yararlanabilmek için aşağıda anlatacağımzı doğal meyve suyunu hazırlayın.

İçindekiler

 • 2 turp
 • 2 havuç
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

Turp kullanılan bu ve benzeri içeceklerin tatlarının biraz “yoğun” olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak etkileri, en az sağlıklı olduğu kadar lezzetlidir. Denemeye kesinlikle değer.

 • Önce, turpları ve havuçları iyice yıkayın. Organik bitkiler, meyveler ve sebzeler kullanmanın her zaman daha iyi olduğunu unutmayın.
 • Temizledikten sonra meyve suyu hazırlamak için sebzeleri karıştırın. Sonra bir bardak su ile birleştirin.
 • Bu içecek kolaydır, ucuzdur ve harika tıbbi faydalar sağlar.

6. Cildinize Bakım

Turpgillerdeki C vitamini, fosfor, çinko ve B grubu vitaminleri cildin bakımına yardımcı olur. Kaynatarak elde edebileceğiniz turp suyu alt derinin (dermis) nem seviyesini korunmaya yardımcı olur.

İlginçtir ki, bazı kişiler çiğ turbu yüz temizleyicisi olarak kullanır. Dezenfektan özelliklerinden dolayı turpların kozmetik endüstrisinde birçok cilt problemi tedavisi için kullandığını unutmayın.

7. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

kanser

Gördüğünüz gibi, turpların sağlıklı bir diyete dahil edilmesi için birçok neden var. Bununla birlikte, bu kökün en önemli özelliklerinden biri de bağışıklık sistemini güçlendirme kabiliyetidir.

 • Doğal savunma mekanizmalarını ve beyaz kan hücrelerinin “sağlığını” güçlendiren C vitamini açısından inanılmaz derecede zengindirler.
 • Turplar sadece bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda metabolizmayı düzenler, kolajen sentezine yardımcı olur ve damar tıkanıklığına karşı koruyan önemli bir protein sağlar.

Yani … salatalarınıza turp eklemeyi unutmayın!

İlginizi çekebilir ...
Daha Fazla Sebze Yemek için 8 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Daha Fazla Sebze Yemek için 8 İpucu

Alışkanlıkları değiştirmek bazen zor olabilir. Bu yazıda, daha fazla meyve ve sebze yemek için bazı ipuçlarını size aktaracağız. • Herrera, Paloma Alejandra Soltero. Comprobación de propiedades antimicrobianas del rábano sobre agentes infecciosos de las vías respiratorias. Diss. Universidad Autónoma de Ciudad Juárez, 2017.
 • Regueiro Gonzalez, José R., and Carlos López Larrea. Inmunología: biología y patología del sistema inmune. Médica Panamericana,, 1996.
 • Salas-Salvadó, Dres J., and P. García Lorda. “Tratamiento nutricional de la obesidad.” en atención primaria (2001): 153.