Kilo vermek için Kavun, Yeşil Elma ve Salatalık İçeceği

Kilo vermeye yardımcı içeceğimiz, sıvı tutulumu mücadelesi ve vücudun detoksu için çok faydalıdır. Bunu hazırlamak için en iyisi organik meyveler kullanmaktır.
Kilo vermek için Kavun, Yeşil Elma ve Salatalık İçeceği
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2019

Kavun, yeşil elma ve salatalık ile hazırlayacağınız ve kilo vermeye yardımcı olacak bu içeceği iki hafta boyunca içmenizi öneriyoruz. Bunu yapmak yavaş yavaş ve doğal yolla kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bu içecek içindeki yeşil elma sayesinde vücudu arındırıp metabolizmayı hızlandıran basit ve tıbbi bir içecektir. Ayrıca, güne başlamak için enerji verici ve lezzetli bir içecektir.

Çeşitli ve dengeli bir diyet ile birlikte uygulandığında, birkaç hafta içinde bu içeceğin olumlu sonuçlarını fark edeceksiniz. Kilo vermeye yardımcı bu içecek, diyetinizi geliştirebilir ve kahvaltınıza harika eşlik eder.

Bununla birlikte, bu içecekle beraber lif ve protein tüketmeyi unutmamalısınız. Aşağıda, kilo vermeye yardımcı olan; kavun, yeşil elma ve salatalık ile hazırlayacağınız bu içeceğin tarifini sizin için neler yapabileceğini anlatacağız.

Kilo vermeye yardımcı kavun, yeşil elma ve salatalık içeceği

Sizlere hem önemli hem de mantıklı bir şey söyleyerek başlayacağız: Bu içeceğe herhangi bir tatlandırıcı eklememenizi öneriyoruz. Mesela, biraz olgunlaşmış bir kavun seçerseniz, içeceğinize taze, tatlı bir lezzet kazandırabilirsiniz.

Bunun ötesinde, bu içecek sağlıklı, enerji verici ve temizleyici olmalıdır. Bu yüzden organik meyveler almanız önemlidir.Aslında, organik ürünler kullanmanız burada esastır.

Çünkü bu içeceği hazırlarken yeşil elmanın kabuklarını soymayacağız. Şimdi, içeriğindeki malzemelerin kilo verme konusunda bize nasıl yardımcı olacağına bakalım.

Kavun: Tazeleyici ve sağlıklı bir kiloyu korumak için ideal

 • İstediğiniz veya mevsiminde olan kavunu seçin. Kavun içindeki doğal şekerler tatlı ihtiyacımızı giderir ve elbette ölçülü olarak tüketildiği zaman sağlığımızı olumsuz etkilemez.
 • Kavun, karpuzda olduğu gibi bol su, lif ve antioksidan içerir. Dahası, çok düşük kalorilidir. Bu özellikler, tok hissetmemize ve öğünler arasında daha az atıştırmamıza neden olur.
 • Beslenme uzmanları sabahları veya öğle sonrasında, atıştırmalık olarak 1 kap (150 g) kavun tüketmeyi öneriyor. Bunu meyveler, mısır gevrekleri, yulaf ezmesi ve doğal yoğurtla karıştırabilirsiniz. Kısacası, kavun yemek kilonuzu korumak için harika bir yoldur.
yeşil smoothie

Yeşil elma tok tutar

Bu içeceğe soyulmamış yeşil bir elma ekleyeceğiz. Bu meyvenin kilo düzenlemek için uygun olmasının sebebi düşük oranda sodyum ve kalori içermesidir. Aynı zamanda antioksidanlar açısından zengindir ve metabolizmayı hızlandırır. 

 • Her yeşil elma porsiyonunda 80 kaloriden az kalori bulunmaktadır.
 • Kavun suyu ve salatalık ile elma tüketmek, çözülebilir liflerin bağırsak yollarında çalışmaya başlamasını sağlar.
 • Yeşil elmalarla ilgili bir diğer ilginç gerçek ise kan şekeri seviyelerimizi düzenlemeye yardımcı olmalarıdır. Bu, özellikle diyabet hastaları ve bu hastalığı geliştirme riski olanlar için önemlidir.

Salatalık bol su içerir

Bu bir çok kişi için şok edici bir bilgi olsa da, salatalık karpuz ailesine üyedir. Dolayısıyla, vücudumuza nem kazandıran, vücudumuzu toksinlerden temizleyen ve kolestrol seviyelerini düşüren bir sebzedir.

 • Kilo vermeye yardımcı bu içeceğin etkili bir özelliği de sıvı tutulumuna yardımcı olması ve bazen midemizde oluşan boş, ağır hissi gidermesidir.
 • Dahası, salatalık bir çok enzim ve vitamin içerir. Ayrıca kan dolaşımını uyarır.

Kavun, yeşil elma ve salatalıklı içeceği nasıl hazırlayacağız?

yeşil elmalar

Malzemeler

 • 1 kap (veya 150g) kavun
 • 1 yeşil elma
 • 1 salatalık
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

 • Yapmanız gereken ilk şey elma ve salatalığı iyice yıkamaktır. Elmayı soymayın; sadece dörde bölün ve çekirdeklerini alın.
 • Salatalığı sadece soyun ve kolayca karışması için dilimleyin.
 • Ayrıca en çok sevdiğiniz kavunu seçin, çekirdekleri çıkarın ve dilimleyin.
 • Sonra kavun, elma ve salatalık dilimlerini miksere koyun. Kıvamlı bir karışım elde edene kadar karıştırın ve suyu ekleyin.
 • Bu içeceğin detoks özelliğini arttırmak isterseniz, içine biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz. 
 • Bu içeceği tüketerek kilo verebiliriz; ancak bunun beraberinde dengeli bir rejim izlemek çok önemlidir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Beukema M, Faas MM, de Vos P. The effects of different dietary fiber pectin structures on the gastrointestinal immune barrier: impact via gut microbiota and direct effects on immune cells. Exp Mol Med. 2020 Sep;52(9):1364-1376. doi: 10.1038/s12276-020-0449-2. Epub 2020 Sep 10. PMID: 32908213.
 • Borvornparadorn M, Sapampai V, et al. Increased chewing reduces energy intake, but not postprandial glucose and insulin, in healthy weight and overweight young adults. Nutrition and Dietetics. Febrero 2019. 76 (1): 89-94.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211. doi: 10.3390/nu9111211. PMID: 29099763; PMCID: PMC5707683.
 • Medline Plus. Antioxidantes. Biblioteca Nacional de Medicina.
 • Reynolds AN, Akerman AP, Mann J. Dietary fibre and whole grains in diabetes management: Systematic review and meta-analyses. PLoS Med. 2020 Mar 6;17(3):e1003053. doi: 10.1371/journal.pmed.1003053. PMID: 32142510; PMCID: PMC7059907.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.