Alzheimer Hastalığından Koruyan Besinler

Alzheimer Hastalığından Koruyan Besinler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Alzheimer hastalığından koruyan yiyecekler, bu hastalıkla mücadelede önemli bir müttefik olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Alzheimer hastalığının nedenini halen bilmiyoruz.

Araştırmalar bunun yaşlılık plaklarının belirmesiyle ve sinir hücreleri arasında iletişimi mümkün kılan kimyasal maddenin kaybıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

Peki, beyindeki bu bozulma nasıl önlenebilir? Alışkanlıklarınız, zihinsel olarak uyarılmanız ve dengeli beslenme  bununla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

Kalp-damar sorunu risklerini azaltan belirli besinler vardır. Diğer bir deyişle, bunların doğal bileşenleri korkulan amiloid plaklarının belirmesini önleyebilir.

Bunlar doğal olarak Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliğe sahip besinlerdir.

Beslenmenin Alzheimer hastalığını önleyebileceğine dair bir garanti olmadığı bir gerçektir. Bu daha çok beyninizi mümkün olduğunca aktif bir şekilde çalıştıracak bazı bilişsel alışkanlıkları uygulamanın yanı sıra sağlıklı ve uygun bir diyete uymanızla alakalıdır.

Alzheimer Hastalığından Koruyan Yiyecekler

1. Turunçgiller

limon

Nasıl mı?

Alzheimer hastalığından koruyan  besinlerden bahsederken her biri bolca C vitamini içeren ve önemli antioksidan özelliğine sahip olan limon, portakal, çilek, mango, yaban mersini gibi turunçgilleri saymamak olmaz.

Bu bileşikler beyninizde zararlı içeriklerin birikimini önler. Bunlar mükemmel birer temizleyici ve koruyucudur.

2. Köri

köri

 

Özellikle sarı köri olmak üzere köriyi mutfağınızda mutlaka kullanın. Bu, çok lezzetli ve yüksek miktarda zerdeçal içeren bir baharattır.

Bu, anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve hafifçe kanla karışarak beyinsel riskleri azaltabilir. Dolayısıyla, demans hastalığını önleyen tıbbi özelliklere sahiptir.

3. Şarap

şarap

Şarap, beyinde inflamasyonu önleyen anti-inflamasyon özelliklerine sahiptir.

Bu özellikleri sayesinde bunama veya Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklarının gelişme olasılığını önleyebilir veya an azından azaltabilir. Ancak günde bir kadeh şarabı aşmamanızı öneririz.

4. D Vitamini

D-vitamini-2

 

D vitamini güneş ışığı ve bazı besinlerden alabileceğiniz mükemmel bir vitamindir.

Bağışıklık sisteminizin, beta amiloid proteinlerini elimine etmesine yardımcı olur. Bu proteinler, ALzheimer ve benzeri hastalıkların oluşumuna yol açmasıyla bilinir.

D vitaminini eczanelerden veya doğal ürünler satan dükkânlardan temin edebilirsiniz.

Bu vitamin ayrıca yağlı balıklarda, yumurtada ve hatta D vitaminiyle zenginleştirilmiş tahıllarda mevcuttur.

5. Kahve

alzheimer hastalığından koruyan diyet

 

Journal of Alzheimer’s Disese yayınında yayınlanan güncel araştırmalara göre kafein, Alzheimer hastalığının ortaya çıkışına karşı belirli bir koruma sağlamaktadır.

Bu başka içeceklerde gözlemlenmemiş bir özelliktir.

Kahve, beyindeki nöronlara zarar veren proteinlerin birikimini önler. Hatta ilk belirtileri sergileyen insanlarda hastalığı yavaşlattığı dahi görülmüştür.

6. B Vitamini

alzheimer hastalığından koruyan yiyecekler

 

Yeterli miktarda B vitamini sağlıklı olmamız için  şarttır. Özellikle kemikleriniz, saçlarınız ve dişlerinizin sağlıklı olmasını sağlayan bu vitamin adet öncesi sendromunu önlemek açısından da idealdir.

B vitamini tüketimi, homosistein düzeyini azaltır. Bu madde, beyniniz için zararlıdır, beyninizin ve sinir hücrelerinin işlevselliğini kaybetmesine neden olur.

Tüm bu özellikleri B vitaminini Alzheimer hastalığından koruyan bir vitamin kılar.

Bu vitamini yukarıdaki resimdeki bütün besinlerde bulabilirsiniz: ceviz, kepekli tahıllar, muz, brokoli, ananas, biber, elma, yumurta, soya, vs.

Bunları günlük diyetinize mutlaka dâhil etmeye başlamalısınız. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Miranda A., Gómez Gaete C., Mennickent S., Role of meditteranean diet on the prevention of alzheimer disease. Rev Med Chile, 2017.
  • Ringman JM., Frautschy SA., Cole GM., Masterman DL., et al., A potential role of the curry spice curcumin in alzheimter’s disease. Curr Alzheimer Res, 2005. 2 (2): 131-6.
  • Landel V., Annweiler C., Millet P., Morello M., Vitamin D, cognition and alzheimer’s disease: the therapeutic benefit is in the D-tails. J Alzheimes Dis, 2016. 53 (2): 419-44.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.