Alzheimer Hastalığından Koruyan Besinler

· 11 Mart, 2015

Alzheimer hastalığının nedenini halen bilmiyoruz. Araştırmalar onun yaşlılık plaklarının belirmesiyle ve sinir hücreleri arasında iletişimi mümkün kılan kimyasal maddenin kaybıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Peki, bu beyin bozulması nasıl önlenebilir? Sizin alışkanlıklarınız, zihinsel olarak uyarılmanız ve uygun bir diyet bununla mücadele etmenize yardımcı olacaktır.

Kalp-damar sorunu risklerini azaltan belirli besinler vardır. Diğer bir deyişle, bunların doğal bileşenleri korkulan amiloid plaklarının belirmesini önleyebilir. Bunlar doğal olarak Alzheimer hastalığına karşı koruyucu özelliğe sahip besinlerdir. Bunların Alzheimer hastalığını önleyebileceğine dair bir garanti olmadığı bir gerçektir. Bu daha çok sizin beyninizi mümkün olduğunca aktif bir şekilde çalıştıracağınız bazı bilişsel alışkanlıkları uygulamanın yanı sıra sağlıklı ve uygun bir diyete uymanızla alakalıdır.

Alzheimer Hastalığını Önleyen Besinler

1. Turunçgiller

limon

Neden?

Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayan besinlerden bahsederken her biri bolca C vitamini içeren ve önemli antioksidan özelliğine sahip olan limon, portakal, çilek, mango, yaban mersini gibi turunçgilleri saymamak olmaz. Bu bileşikler beyninizde zararlı içeriklerin birikimini önler. Bunlar mükemmel temizleyici ve koruyuculardır.

2. Köri

köri

Neden?

Özellikle sarı köri olmak üzere köriyi mutfağınızda mutlaka kullanın. Bu, çok lezzetli ve yüksek miktarda zerdeçal içeren bir baharattır. Bu, anti-inflamatuar özelliğe sahiptir ve hafifçe kanla karışarak beyinsel riskleri azaltabilir. Böylece çok enteresan bir şekilde Alzheimer hastalığını önleyen tıbbi özelliklere sahiptir.

3. Şarap

şarap

Neden?

Şarap, beyinde inflamasyonu önleyen anti-inflamasyon özelliklerine sahiptir ve böylece bunama veya Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklarının gelişme olasılığını önleyebilir veya an azından azaltabilir. Günde bir kadeh şarap içmenizi öneririz.

4. D Vitamini

D-vitamini-2

Neden?

Bu, güneş ışığı ve bazı besinlerden alabileceğiniz mükemmel bir vitamindir. D vitamini sizin bağışıklık sisteminizin, Alzheimer hastalığına neden olan beyin hasarının kaynağı olan beta amiloid proteinlerini elimine etmesine yardımcı olur. D vitaminini eczanelerden veya doğal ürünler satan dükkânlardan temin edebilirsiniz. Bu vitamin ayrıca yağlı balıklarda, yumurtada ve hatta D vitaminiyle zenginleştirilmiş tahılda da mevcuttur.

5. Kahve

kahve-1

Neden?

Journal of Alzheimer’s Disese yayınında yayınlanan güncel araştırmalara göre kafein, Alzheimer hastalığının ortaya çıkışına karşı belirli bir koruma sağlamaktadır. Bu başka içeceklerde gözlemlenmemiş bir özelliktir. Kahve, beyindeki nöronlara zarar veren proteinlerin birikimini önler ve hatta ilk belirtileri sergileyen insanlarda hastalığı yavaşlattığı dahi görülmüştür.

6. B Vitamini

B vitamini, Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamak için bire birdir.
B vitamini, Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlamak için birebirdir.

Neden?

Yeterli miktarda B vitamini sağlık açısından şarttır. Bu özellikle kemikleriniz, saçlarınız ve dişlerinizin sağlıklı olması açısından gereklidir. Bu ayrıca adet öncesi sendromunu önlemek açısından da idealdir. B vitamini tüketimi, beyniniz için zararlı bir madde olan ve beyninizin ve sinir hücrelerinin işlevselliğini kaybetmesine neden olan homosistein düzeyini azaltmanızı sağlar. Bu vitamini yukarıdaki resimdeki bütün besinlerde bulabilirsiniz: ceviz, kepekli tahıllar, muz, brokoli, ananas, biber, elma, yumurta, soya, vs. Bunları günlük diyetinize mutlaka dâhil ediniz.