Alzheimer'ın Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Bu makale aracılığıyla, Alzheimer’ın belirtilerinin nasıl tespit edildiğini öğrenin. Bu bilgiler, doktor ziyareti sırasında yararlı olabilir.
Alzheimer'ın Belirtileri Nasıl Anlaşılır?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Bu hastalık genellikle yaşlı yetişkinleri etkilediği için, birtakım soruların varlığı doğaldır: Alzheimer’ın varlığını önceden tespit etmek mümkün mü? Alzheimer’ın belirtileri nelerdir? Ailemde bu riski taşıyan bir bireyi doktora götürmem gerektiğini nasıl anlarım?

Alzheimer hastalığına, beyin hücrelerinde meydana gelen bozulmalar ve beyin kütlesi kaybının neden olduğunu unutmayın. Bu durum hafıza kaybına neden olur ve sosyal etkileşimin yanı sıra davranış şeklini de etkiler. Alzheimer’ın tedavisi olmadığı halde, ilerlemesini yavaşlatabilen ve bazı semptomlarını hafifleten birtakım reçeteli ilaçlar vardır; bu da erken teşhisin önemli olmasını sağlar.

Alzheimer’ın belirtilerini tespit etmek mümkün müdür?

Devam eden araştırmalar, bu hastalığın başlangıcını erken bir aşamada keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, hala kesin bir yöntem yoktur. Bilinen tek şey başlangıçta ortaya çıkan bazı semptomların kesinliğidir.

Eğer bu semptomlar eş zamanlı ise – yani aynı zamanda ya da aynı dönemde meydana gelmişlerse – hemen bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir. Bir nörolog, hastada Alzheimer’ın var olup olmadığını, varsa nasıl kontrol edileceğini ya da hastalığın ilerleme sürecinin nasıl yavaşlatılacağını size anlatacaktır.

Ayrıca bu makaleyi de ziyaret ediniz: Bu İnanılmaz Keşif ile Uykusuzlukla Savaşabilirsiniz

İlerleyen bir hastalık

yaşlı kadın

Ne yazık ki, Alzheimer hastalığı zamanla ilerleyen bir hastalıktır. İlerleme sürecinin tanımlanabilir, belirli aşamaları vardır. Başlangıçta hastalık hafif bir haldedir. Bu süre boyunca hasta biraz daha yavaş bir hale gelir.

Hastalar genellikle dil yeteneklerini kaybetmeye başlar. Ayrıca, bir konuşma içerisinde kaybolabilir, kendilerine ve başkalarına ait düşünce zincirlerini takip etmekte zorluk çekebilirler. Enerjilerini kaybedebilir ve bitkin hissedebilirler. Yeni kavramlar öğrenmeye ya da yeni görevler yerine getirmeye çalışırken zorlanabilirler.

Bununla birlikte, bu belirtiler fark edilmeyebilir ve yaşlanma sürecinin normal semptomlarıyla karıştırılabilir.

Bu belirtiler neler?

Hastalığın orta aşamalarında Alzheimer’a ait karakteristik özellikleri daha fazla taşıyan ve bu nedenle tanımlanması daha kolay olan ek belirtiler vardır.

Kısa süreli hafıza kaybı

Alzheimer’ın belirtileri için beyne büyüteçle bakmak

Alzheimer’lı kişilerde sık sık ortaya çıkan bir semptom olarak kısa süreli hafıza kaybı öne çıkar. Hastalar birkaç dakika önce ne dediklerini hatırlamayabilir ya da tekrar tekrar aynı şeyi sorabilirler. Ayrıca belirli nesneleri nerede bıraktıklarını unutma eğilimi de gösterirler. Diğer taraftan Alzheimer’lı hastalar, çok daha önceden meydana gelen olayları hatırlayabilir.

Uzay ve zaman duygusunun kaybı

Hastalar tarafından bazı tarihler unutulur ve yılın mevsimleri gibi diğer referans noktaları da kaybedilebilir. Bu nedenle, Alzheimer’lı hastaların belirli bir noktaya nasıl geldiklerini ya da takip ettikleri rotayı unutup kaybolmaları çok kolaydır.

Akıl yürütmede zorluk çekmek

Akıl yürütme ya da sayılarla birlikte düşünme açısından sorunlar ortaya çıkar ve hastalar için bir gündem yaratmak imkansız hale gelir. Sıralı rasyonel düşünceleri değişmiştir. Bu durumda bir hesabı kapatmak ya da yemek pişirmek gibi adımlar içeren aktiviteleri yerine getirmekte zorluk çekerler.

Sıradan günlük faaliyetleri yürütmede sınırlar

mutsuz yaşlı kadın

Hastalar için banyo yapmak ya da duş almak, eve gitmek, iş aktivitelerini gerçekleştirmek ve daha fazlasını yapmak zorlaşabilir.

Kötü ruh halleri

Bazı depresif bozukluklar ve sadece kendisiyle ilgilenme halinin yanı sıra, anksiyete ve sinirlilik yaygındır. Genel olarak, Alzheimer’a sahip bireyin kişiliği değişir.

Görüntü ve nesnelerde karışıklık

Görme yetisinde meydana gelen değişiklikler de yaygındır. Okuma, nesneler arasındaki mesafeyi yargılama ya da renk algısı ile ilgili komplikasyonlar meydana gelebilir.

Dil kullanımında yeterlilik kaybı

yaşlı çift

Alzheimer hastaları, söylemeye çalıştıkları şeyleri tutarlı bir şekilde ifade etmede zorluk yaşayacaktır ve bu süreçte karışıklıklar ortaya çıkabilir. Yaygın bir davranış özelliği, hastanın bir şeyin adını hatırlamaya çalışırken bir konuşmayı durdurmasıdır. Her ne kadar gayret gösterseler de eylem bir sonuç vermeyebilir.

Alzheimer’lı bir hasta, belirli bir şey için doğru kelimeyi bulamadığı zaman yeni kelimeler üretebilir.

Sağduyu ortadan kalkar

Alzheimer’dan muzdarip bir kişi, aile üyelerine ya da yabancılara sebepsiz yere para verebilir veya başka bir durumda gereğinden fazla ödeme yapabilir. Para üstünü beklemeden kasadan uzaklaşabilirler.

Hastalığın daha ileri aşamalarında, bireyin karar vermesi neredeyse imkansız bir hal alır.

Alzheimer’ın belirtileri tespit edilmek için çok karmaşık olabilir. Bahsi geçen tüm bu semptomlar aynı zamanda ya da herkeste aynı şekilde ortaya çıkmaz.

Yapmanız gereken en iyi şey, Alzheimer’ın belirtileri gözlemlendiği anda bir uzmana gitmektir. İlk olarak, başka bir hastalığın var olma riskini eleyin. Ardından uygun bir tedaviye başlayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.