Demir Eksikliği Anemisini İyileştirmek İçin 5 Çözüm

28 Ocak, 2021
Demir eksikliği anemisini iyileştirmek için başvurulabilecek bazı doğal çözümler vardır. Bu çözümler demir emilimini artırmaya yardımcı olurlar. Evde uygulayabileceğiniz en iyi 5 homeopatik tedavi için yazımızı okumaya devam edin. 

Demir eksikliği anemisi, demir eksikliği nedeniyle kandaki hemoglobin seviyesinin düşmesi sonucu oluşan bir bozukluktur. Sonuçta oksijen dokulara ve hücrelere düzgün bir şekilde taşınmaz. Bu da vücutta bir kaos durumu oluşmasını tetikler. Demir eksikliği anemisini iyileştirmek için başvurabileceğiniz doğal yöntemlerin neler olduğunu biliyor musunuz?

Tıp uzmanları genellikle demir eksikliği anemisini iyileştirmek için demir takviyeleri yazarlar ve beslenme programınızda değişiklikler yapmanızı isterler. Ancak bu durumu yatıştırmaya yardımcı olan özelliklere sahip doğal maddeler içeren başka çözümler de vardır.

Onların neler olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Demir Eksikliği Anemisini İyileştirmek: 5 Doğal Çözüm

Demir eksikliği anemisi, kişinin beslenmesinde bu besin maddesinin eksikliği veya yiyecekler yoluyla gelen demirin özümsenme kabiliyetinde azalma oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca diğer sebeplerin yanı sıra, adet döneminde aşırı kanama veya iç kanama nedeniyle de oluşabilir.

Verdiği birincil belirtiler hafif şiddette olduğu veya diğer durumlarla karıştırıldığı için pek çok kişi kendisinde bu anemi tipinin olduğunun farkına varmaz. Ancak bazen bu durum nedeniyle uzun süreli yorgunluk, solgun cilt, nefes darlığı, tüylerde ve tırnaklarda zayıflık gibi daha bariz semptomlar da oluşabilir.

Demir eksikliği anemisini şiddetli bir şekilde yaşayan kişiler tıbbi olarak tedavi altına alınmalıdır çünkü bu durum başka komplikasyonlara yol açabilir.

Ancak kişi yalnızca orta veya hafif şiddette etki altındaysa, beslenmesinde bazı değişiklikler yaparak ve diğer doğal çözümleri deneyerek basitçe durumunu daha iyi hale getirebilir.

Demir eksikliği anemisini iyileştirmek için 5 çözümü keşfedin.

Bunu da okuyun: Çocuklarda Demir Eksikliği Anemisi

Demir Eksikliği Anemisini İyileştirmek İçin 5 Doğal Çözüm

1. Ispanak

ıspanak

Demir açısından zengin olmasının yanında ıspanak, C vitamini de içerir. Bu madde, demirin emilimi için çok büyük önem taşır.

Demir eksikliği anemisini iyileştirmek için en iyi takviyelerden biri ıspanaktır. Bu harika sebzenin her 100 gramında 3.6 miligram demir bulunur. Ayrıca önemli bir C vitamini kaynağıdır. C vitamini demirin düzgün emilmesinde rol oynayan anahtar besin maddelerinden biridir.

Nasıl hazırlanır?

Ispanak, pek çok farklı tarife eklenebilir. Ancak ister smoothielerde ister salatalarda onu çiğ bir şekilde tavsiye etmeniz önerilir. Mangolu ve muzlu smoothienize biraz ıspanak ekleyin. Ispanağın tadının farkına bile varmayacaksınız!

Okuyun: Her Gün Keyfini Çıkarabileceğiniz 5 Sağlıklı Ispanak Tarifi

2. Demir eksikliği anemisini iyileştirmek için kırmızı pancar

Kırmızı pancar, yıllarca anemi için kullanılan çözümlerin baş malzemesi olma görevini üstlendi. Bu sebzenin her 100 gramında 1.80 miligram demir bulunur. Üstelik kırmızı pancar, C vitamini ve folik asit kaynağıdır. Bu açıdan da anti-anemik olduğu söylenebilir.

Nasıl hazırlanır?

 • Önce kırmızı pancarları soyun ve küpler halinde doğrayın.
 • Sonra bir havuç ve yarım bardak portakal suyu ile birlikte mutfak robotundan geçirin.
 • Bu içeceği üst üste iki hafta boyunca sabahın ortasında için.

3. Rooibos çayı

bir fincan rooibos çayı

Bolca mineralin yanı sıra, rooibos çayı kafein veya diğer uyarıcıları içermez.

Rooibos çayı veya bilinen diğer adıyla Güney Afrika kırmızı çayı çeşitli tıbbi özellikleri nedeniyle dünya çapında popüler olmuş doğal bir içecektir. Az miktarda demir ve C vitamini içerdiğinden demir eksikliği anemisini iyileştirmek içi faydalı olabilir.

Nasıl hazırlanır?

 • Sıcak rooibos çayı hazırlayın ve günde iki kez için.
 • Not: Bu çay bazen vücuttaki östrojen hormonunu taklit edebilir. Bu nedenle belli tedavilerin veya ilaçların etkisini engelleyebilir. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

4. Sarı kantaron çayı (St. John’s wort tea)

Henüz sarı kantaronun demir eksikliği anemisinin tedavisinde faydalı olduğunu onaylayan bir çalışma yoktur. Ancak sarı kantaron çayı, demir emiliminde görev alan önemli bir besin olan C vitamini yüksek oranda içerdiği için faydalı olabilir.

Nasıl hazırlanır?

 • Önce bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kuru sarı kantaron ekleyin.
 • Sonra içeceğin üzerini kapatın ve 10 dakika boyunca bekletin.
 • Son olarak bir süzgeçten geçirin ve ana öğünlerinizden sonra tüketin.

5. Domates

demir anemisini iyileştirmek domates suyu

Domateste, sağlığınız açısından ilginç faydaları olan likopen gibi antioksidan bileşenler bulunur.

İster inanın ister inanmayın, domates, aneminiz varsa demir emilimine yardımcı olan taze sebzelerden biridir. Antioksidan bileşenleri kan sağlığını etkileyen bozukluklar için çok faydalıdır çünkü serbest radikallerin ve toksinlerin negatif etkilerini minimize ederler.

Nasıl hazırlanır?

 • Salatalara veya soğuk çorbalara domates ekleyin. İsterseniz maydanoz ve limon da ekleyerek bir domates suyu karışımı hazırlayın ve bu karışımı sabahla öğle arası bir vakitte için.
 • Semptomlarda bir iyileşme olana kadar bunu yapmaya devam edin.

Size demir eksikliği anemisi teşhisi mi kondu?

Doktorunuz tarafından tavsiye edilen tedaviyi uygulayın ve burada bahsettiğimiz çözümleri bir takviye edici ve önleyici unsur olarak deneyin. Bu çözümleri, doktorunuzun size verdiği tedavinin yerine kullanmamanız gerektiğini unutmayın.

Bu tariflerden herhangi birini denemeden önce, tedavinizin etkilerini engelleme ihtimali olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışmalısınız.

 • Roberts, J. L., & Moreau, R. (2016). Functional properties of spinach (Spinacia oleracea L.) phytochemicals and bioactives. Food and Function. https://doi.org/10.1039/c6fo00051g
 • Priya, N. G. (2013). Beet root juice on haemoglobin among adolescent girls. IOSR Journal of Nursing and Health Science. https://doi.org/10.9790/1959-0210913
 • Disler, P. B., Lynch, S. R., Charlton, R. W., Torrance, J. D., Bothwell, T. H., Walker, R. B., & Mayet, F. (1975). The effect of rooibos tea on iron absorption. Gut.
 • Terra, D. A., de Fátima Amorim, L., de Almeida Catanho, M. T. J., da Fonseca, A. de S., Santos-Filho, S. D., Brandão-Neto, J., … Bernardo-Filho, M. (2007). Effect of an extract of Artemisia vulgaris L. (mugwort) on the in vitro labeling of red blood cells and plasma proteins with technetium-99m. Brazilian Archives of Biology and Technology. https://doi.org/10.1590/S1516-89132007000600015
 • Canda BD, Oguntibeju OO, Marnewick JL. Effects of consumption of rooibos (Aspalathus linearis) and a rooibos-derived commercial supplement on hepatic tissue injury by tert-butyl hydroperoxide in Wistar rats. Oxid Med Cell Longev. 2014;2014:716832. doi:10.1155/2014/716832
 • Raiola, A., Rigano, M. M., Calafiore, R., Frusciante, L., & Barone, A. (2014). Enhancing the Health-Promoting Effects of Tomato Fruit for Biofortified Food. Mediators of Inflammation. https://doi.org/10.1155/2014/139873