Depresyon İçin Prozac Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prozac, fluoksetin adı verilen bir maddeden yapılmış bir ilaçtır. Depresyon için prozac almak vücudunuzdaki serotonin seviyelerini artırır. Öğrenmek için okumaya devam edin!
Depresyon İçin Prozac Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Prozac, aktif maddesi fluoksetin olan bir ilaçtır. Yaygın bir antidepresandır. Aslında, doktorların reçete ettiği ilk ilaç olduğu için depresyonu tedavi etmek devrim niteliğinde bir ilaçtı.

Bir Amerikalı ilaç şirketi olan Lilly bu ilacı 1988’de piyasaya sürdü. Kısa süre sonra diğer ülkelerde satışa başladı. O zamandan beri, doktorlar etkinliğine ve güvenilirliğine çok güveniyorlar, çünkü birçok insan bunu iyi tolere ediyor. Daha sonra bahsedeceğimiz yan etkiler, bu ilaçtan önce kullanılan ilaçlardan daha az agresiftir.

Prozac mevcut ilaçlar kadar etkiliydi, ancak çok daha güvenliydi. Bu nedenle, birinci basamak doktorları onu reçete etmeye başladı.

Depresyon için Prozac hakkında ilginç gerçekler

Bildiğimiz gibi, bu ilaç 1988’de piyasaya çıktı. Daha sonra, sekiz yıl sonra şirketler jenerik versiyonların yanı sıra ağızdan almak için haplar yapmaya başladılar. Hapları oral olarak almak, Prozac’ı depresyon için kullanmayı çok daha kolay hale getirdi. 1999’da patenti sona ermeden önce, Prozac satışları 30 milyon doların üzerine çıktı. Bununla birlikte, muadil versiyon pazara ulaştığında, bu rakam yaklaşık 700.000 dolara düştü.

Prozac’ın aktif bileşeni fluoksetini üreten fabrikalar Porto Riko, Brezilya ve Türkiye’de bulunmaktadır. Bu arada, tablet ve likit fabrikaları Fransa’dadır. Son olarak, paketleme tesisleri ABD, Çin, Brezilya, Suudi Arabistan, Yunanistan, Türkiye ve Fransa’da bulunmaktadır.

Genel olarak, bu ilaç sektörde devrim yarattı. Prozac pazara sunulduğunda, klinik araştırmalar için gönüllü sayısı önemli ölçüde arttı.

Prozac Nasıl Çalışır?

Fluoksetin, SSRI grubuna veya serotonin geri alım inhibitörlerine ait bir antidepresandır.

Serotonin bir biyolojik kökenli amindir ve vücutta bir nörotransmitter görevi görür. Başka bir deyişle, bu ruh halinizi sabit tutan kimyasaldır. Ayrıca, vücudunuz kas hareketi, sinirler ve sirkadiyen ritim ile de serotonin kullanır. Ayrıca, refahınıza ve mutluluğunuza yardımcı olur.

Bu nedenle, Prozac esas olarak presinaptik membranın yanındaki spesifik serotonin taşıyıcı ile çalışır. Buna fluoksetin ekleyerek, nörotransmitterin aktif geri alımını engeller. Neticede, o alandaki serotonin miktarı artar. Daha fazla serotonin ile, biyolojik işlevleri tetiklenen reseptörlerle daha fazla molekül reaksiyona girebilir.

prozac moleküler yapısı

Depresyon için Prozac: Vücutta nasıl çalışır?

Prozac’ı depresyon için ağızdan alabilirsiniz ve vücudunuzda çok kolay hareket eder. Midenizde yiyecek bulundurmanın daha yavaş emilim sağlayabileceğini, ancak ne etki süresini etkilemediğini unutmayın. Bu ilaç önce karaciğerinize geçer, daha sonra 6-8 saat içinde kanınıza girer.

Akılda tutulması gereken bir şey, fluoksetinin plazma proteinlerine bağlanmasıdır. Plazma proteinlerine bağlanan başka bir ilaç kullanıyorsanız, bu çok önemlidir. Aksi takdirde birbirleriyle reaksiyona girebilirler. Bu olursa, plazmada daha fazla Prozac olacaktır ve hatta toksik seviyelere ulaşabilir.

Bu ilaç karaciğerde metabolize olur. Gerçekleşen farklı reaksiyonların bir sonucu olarak, vücut metabolitler oluşturur. Bunlardan en önemlisi, serotonin geri alımını bloke etmede Prozac gibi çalışan norfluoksetin’dir.

Vücudunuz dozun yaklaşık %60’ından idrar yoluyla ve geri kalanından da dışkı yoluyla kurtulur. Bununla birlikte, herkesin vücudu ilaçları farklı oranlarda ortadan kaldırır.

Yan etkileri

Çok etkili olmasına rağmen, Prozac’ın depresyon için bazı tartışmalı yan etkileri vardır. Örneğin, cinsel işlev bozukluğu ve idrar retansiyonu en ciddi olanlarıdır. Ayrıca, Prozac’ın güvenli olması, yan etkileri olmadığı anlamına gelmez. Yukarıda bahsettiğimiz iki yan etkiye ek olarak, diğer yan etkiler şunlardır:

prozac yan etkileri
  • Kilo kaybı
  • Sinirlilik
  • Baş ağrısı

Bunlar yaygın yan etkiler olmasına rağmen, birçok durumda, tedavi edilmeden kendi başlarına giderler.

Hatırlatıcı

Tüm ilaçlar gibi, Prozac’ı sadece doktor reçetesi ile alabilirsiniz ve asla kendi kendinize ilaç kullanmamalısınız. Ayrıca, Prozac sadece depresyonun kimyasal dengesizlik yönüne odaklandığından, duygusal yönlere yardımcı olmak ve daha sağlıklı bir hayatı nasıl yaşayacağınızı öğrenmek için terapi almak önemlidir. Sayısız faktör kaygı ve depresyona yol açabilir ve bunları akılda tutmak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.