Antidepresanlar Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

· 16 Ekim, 2017
Antidepresan kullanmanın yanı sıra, gevşeme teknikleri ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak fiziksel egzersizler deneyebilirsiniz. Bunları, ilacınızla birlikte tamamlayıcı etkinlikler olarak görmelisiniz.

Sürekli dikkat etmenizi gerektiren birçok hastalık türü vardır. Bu gibi durumlarda tedaviler bir evlilik gibidir: ölene kadar sizden ayrılmaz.

Zor zamanlar geçiren ve depresyonla yüz yüze gelen herkes, bunun tıbbi bir sorun olduğunu ve bazı kişilerin hayatlarının bir parçası olarak antidepresan almaları gerektiğini unutmamalıdır. Eğer durum buysa, bunda utanacak bir şey yok.

Depresyon her zaman bir hastalık olarak ortaya çıkmaz, ancak kontrol edilmezse bir hastalık haline gelebilir.

Fiziksel bir hastalığa karşı ilaç aldığı için hiç kimse yargılanmamıştır. O zaman neden akıl hastalığı için ilaç kullananlar sık sık yargılanıyor?

Depresyonu teşhis etmek, doğru tedaviyi bulmak kadar zor olabilir.

Eğer şu anda antidepresan kullanıyorsanız ya da kullanmayı planlıyorsanız hatırlamanız gereken birkaç şey var:

1. Antidepresanlar iyileştirici değildir

Depresyonun genetik, çevresel faktörler ve psikolojik travmanın olumsuz etkilerinin bir karışımı olduğu düşünülmektedir. Depresyon; keder, umutsuzluk ve kötümserlik gibi derin duygulara yol açabilir.

Depresyonla savaşan ilaçlar, antidepresan olarak bilinir. Bu beyninizdeki nörotransmitter madde denilen çok miktardaki kimyasalları etkiler.

Bu maddeler ruh halinizin düzenlenmesiyle ilgilidir. Bununla birlikte, onları aptal yerine koyamazsınız.

Bu tür ilaçlar, kendinizi nasıl hissettiğinizi iyileştirerek, daha iyi hissetmenize yardımcı olur, fakat antidepresanlar her zaman kötü günlerinizin bittiği anlamına gelmez – mutluluk  hapı değildir.

Zihninizi temizlemenize yardımcı olurlar ve size olaylar hakkında daha iyi bir bakış açısı sağlarlar.

Okumadan geçmeyin: Depresyona Sebep Olabilecek 6 Zararlı Alışkanlık

2. Yan etkiler zararsızdan, çok zararlıya kadar çeşitlilik gösterebilir

uyuyamayan adam

Antidepresanlar, diğer her ilaç gibi yan etkilere sahiptir.

Bu durumda kilo alma, uykusuzluk, mide bulantısı ya da ishale neden olabilirler – sadece bir kaçını sayarsak. Bunlar oldukça nahoş olabilir, bu nedenle doktorunuzun bunları reçete etmesi önemlidir.

Hoş olmayan yan etkilere maruz kalırsanız, uzmanınıza danışabilirsiniz ve o, sizin için en uygun olan ne ise onu belirleyecektir.

Antidepressanlar da baş ağrılarına ya da sinirlilik hissine neden olabilir. Bu belirtiler genellikle ilk birkaç hafta içinde kaybolur.

Bununla birlikte, kilo almanız ya da cinsel isteğinizi kaybetmeniz baş edilmesi daha zor yan etkiler olabilir. Doktorlar hala bu yan etkilerin sebebini bilmiyorlar, ancak olaya uyuşturucu ya da alkol de dahil olduğu zaman daha belirgin olarak kendini gösteriyor.

Eğer sizin durumunuz da buysa, hem kendinize hem de doktorunuza karşı dürüst olun ve bu maddeleri sağlığınızdan daha fazla tercih edip etmediğinizi değerlendirin.

3. Doğru dozu bulmak için genellikle birkaç deneme yanılma söz konusu olabilir

Bazı insanlar antidepresanların kabuslara sebep olduklarını ve bunun da normal olduğunu düşünürler, ancak öyle olmamalıdır. Tek bir kötü gece bile, herkesin kaçınmak istediği bir yan etkidir.

terapi gören kadın

Başka ilaçlar çarpıntıya neden olabilir, ancak bu bir çeşit ilaçla ortaya çıktığı için bu bir sonrakinin de bunu tetikleyeceği anlamına gelmez.

İlki ile istenen sonuca ulaşamazsanız, başka bir ilaç denemeye değerdir. Kulağa sert gibi gelse de, bu bir şans oyunudur: bir sonraki antidepresana nasıl tepki vereceğinizi hiçbir zaman bilemezsiniz.

Herhangi bir istenmeyen yan etkiye neden olmayan antidepresanlar da olabilir, ancak aynı zamanda durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olmayabilirler.

Vazgeçmeyin, çünkü çok sayıda farklı seçenek vardır ve bunlardan birkaçını denemek yaygın bir durumdur. Ne yazık ki, doğru ilacın mükemmel dozda bulunması da yıllar alabilir.

Bunun nedeni beyin kimyasının kişiden kişiye değişmesidir. Aynı kişinin zaman içinde dozunu değiştirmesi de mümkündür. İşte bütün bunlar yüzünden doktorunuzla dürüst ve düzenli bir iletişim oldukça önemlidir.

4. Antidepresanlara karşı yoga ve meditasyon

Evet, iç huzuru sürdürmek için yoga ve meditasyon çok uygun yollardır. Yaşam tarzınızı iyileştirmek için harika seçeneklerdir ve onları uygulamanın da herhangi bir zararı yoktur. Öte yandan bu, antidepresan ve terapinin de yardımcı olmadığı anlamına gelmez.

Bir seçeneği diğerinin yerine koymak yerine, onlara tamamlayıcı araçlar olarak davranabilirsiniz.

Ne olursa olsun, unutmayın: antidepresanlarınızı asla ama asla birden bırakmamalısınız.

Onları almaya devam etmek istemediğinize karar verdiyseniz, uygun talimatlar için doktorunuza danışmalısınız. Bu ilaçların bir kısmı kademeli olarak düşürülmelidir, böylece beyninizin kimyası aniden değişmez.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Yoga Yapmanın 6 Psikolojik Yararı

5. Nasıl işe yaradıklarını bilmiyoruz, ancak işe yarıyorlar

mutlu kadın

Depresyonun, beynin nörotransmitterlerinden biri olan serotonin dengesizliğinden kaynaklandığı yönünde bir teori vardır.

Eğer durum buysa, seçici serotonin geri alım inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar kolay bir çözümdür.

Bununla birlikte, depresyonun bundan çok daha karmaşık olduğu açıktır. Serotonin, tek nörotransmitter değildir.

Bu antidepresanların gerçek etkileri olmayan sahte haplar olduğu anlamına da gelmez. Aksine, antidepresanlar çok iyi işe yarar. Ancak sadece reçeteyle alınmaları gerekir.

Artık konuyla ilgili daha iyi bilgiye sahip olduğunuza göre, antidepresan kullanmaya ya da onları daha doğru kullanmaya karar verebilirsiniz. Bunları reçete edebilen tek kişinin psikiyatrist ya da psikolog olduğunu ve onları kullanmakta utanacak hiçbir şey olmadığını unutmayın. Sağlığınızın kontrolünü kendi ellerinize almaktan korkmayın!