Depresyondaki Birisine Nasıl Sevgi Gösterilir

· 13 Nisan, 2017
Sevdiğimiz birisi eğer depresyondaysa bizim koşulsuz desteğimize güvenebileceğini ve ne olursa olsun onun yanında olacağımızı bilmesi gerekir.

Depresyon kişinin hayat kalitesini düşüren yorucu ve tehlikeli bir bozukluktur.

Bazen güçsüzlük olarak düşünülebilecek kadar ciddi derecede fiziksel ve duygusal etkileri olabilir.

En acı veren kısım ise depresyondaki kişinin hiç kimsenin onu anlayamayacağını düşünmesi ve yargılanmış hissetmemek için kendini insanlardan uzaklaştırmaya çalışmasıdır.

Depresyonun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu ortaya konulmuş olmasına rağmen bunun hala belli başlı durumlarda kendini gösteren bir karakter bozukluğu olduğunu düşünen insanlar bulunur.

Kesin olan bir şey vardır ki bu durumla başa çıkması hiç kolay değildir ve tamamen aşabilmek için kişinin sevdiklerinin yardımına ihtiyacı vardır.

Bugünkü yazımızda depresyonun sancılı sürecinden geçen kişilere desteğinizi ve sevginizi göstermeniz için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Yalnız olmadıkları gösterin

Depresyonda olan biri çoğu zaman kendisini içi engellerle dolu karanlık bir tünelde hisseder.

Sevdiği kişiler olarak bizler ise yalnız olmadıklarını ve her türlü zorluğa karşı yanlarında olduğumuzu açık bir şekilde göstermemiz gerekir.

Yaptığımız hiçbir şey onları neşelendirmediği için ilk başta gösterdiğimiz çabalar işe yaramaz görünebilir ve cesaret kırıcı olabilir. Ancak devamlı çaba göstermemiz onların bu savaşta yalnız olmadıklarını anlamalarını sağlayacaktır.

Yıkıcı düşüncelerle savaşın

Bu hastalığın oluşturduğu üzüntü genellikle çok fazla acıyı ve insanı aldatan yıkıcı düşünceleri de bereberinde getirir.

Bu düşünceler yaşama isteğini yok ederek insanın her konuda kendini suçlamasına ve bütün kusurlarını aklına getirmesine yol açar.

Depresyondaki kişinin yıkıcı düşüncelerle başa çıkmasını sağlamak için güzel özelliklerinden ve başarılarından bahsetmek etkili bir yoldur.

Ev işlerine yardım edin

Depresyon sürecinde temizlik ve benzeri ev işleri aksar.

Zamanla etrafı toz kaplar, kirli tabaklar tezgahın üstünde birikir ve buzdolabı dağılır.

Üzüntü ve umutsuzlukla birlikte bu tür işler insanın kendini dibe vurmuş gibi hissetmesine neden olur.

Ortaya çıkan kaosu kontrol altında tutmanın bir yolu da kişisinin etrafını tertipli ve düzenli tutması için yardım etmektir.

Sağlıklı yemekler hazırlayın

Depresyon sürecinden geçerken beslenme konusunda iki farklı şeyin olması muhtemeldir: Yeterince beslenmemek veya aşırı yemek yemek.

İki durumda çok tehlikelidir çünkü zamanla fiziksel sonuçlar ortaya çıkmaya başlar ve zaten var olan problem çok daha kötü bir hal alır.

Depresyondaki kişi fast food tarzı yiyecekler yemeyi veya öğünleri atlamayı en kolay seçenek olarak görür.

Ancak her iki durumda da yeterince besin alınmaz ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için kötü sonuçlar ortaya çıkar.

Bu nedenle özellikle serotonin içeren sağlıklı yiyecekler hazırlayarak destek olmaya çalışabilirsiniz.

Sarılın

Sarılmanın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve esasen hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa iyi gelip enerjiyi yükselttiği için bir terapi olarak bile tavsiye edilmektedir.

Depresyondaki çoğu insan kendisine dokunulmasından hoşlanmasa da içten bir sarılma onları rahatlatabilir ve desteğinizi hissetmelerini sağlayabilir.

Açıklama istemeyin

Depresyondaki kişiye yardım etmek isterken insanların yaptığı hatalardan biri de problemleri hakkında konuşmaları için zorlamak ve neler olduğu konusunda açıklama istemektir.

Yardım etmek isteyen kişinin farkında olmadığı şey, depresyonla başı dertte olan kişinin açıklama yapmak istememesi veya ilk başta mesafeli durmayı tercih etmek istemesidir.

Tüm detayları öğrenmeye gerek duymadan koşulsuz desteğinizin olduğunu söylemek ve cesaretlendirici cümleler kurmak tavsiye edilir. Eğer kişi kendi isteği ile bir şeyler anlatmazsa yapılabilecek en iyi şey sessizliğine saygı duymaktır.

Beraberce profesyonel yardım arayın

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi depresyon çok ciddi bir hastalıktır ve bir noktadan sonra profesyonel bir müdahale gerekebilir.

Bazı durumlarda kişinin sevdiği insanların desteği ve tavsiyeleri yardımcı olsa da meseleyi tamamen çözebilmek için her zaman yeterli değildir.

Psikiyatrist veya psikolog gibi uzmanlar kişiyi incitmeden sorununların kökenine kadar inebilir.

Doktor randevusuna giderken eşlik etmek, desteğinizi ve sevginizi göstermek için güzel bir yöntem olabilir.

Sonuç olarak, depresyondaki birine yardım etmek hiç de kolay değildir ve kişisel bir güç gerektirir. Ruh hali ve zihindeki düşünceler bulaşıcı olabilir ve yönetmesi oldukça zordur.

Yardım edebilmek için desteğinizi mümkün olduğunca güçlü tutmak büyük önem arz eder.