Depresyondaki Birine Nasıl Sevgi Gösterilir?

Sevdiğimiz birisi eğer depresyondaysa bizim koşulsuz desteğimize güvenebileceğini ve ne olursa olsun onun yanında olacağımızı bilmesi gerekir.
Depresyondaki Birine Nasıl Sevgi Gösterilir?

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Depresyon kişinin hayat kalitesini düşüren yorucu ve tehlikeli bir bozukluktur. Bazen güçsüzlük olarak düşünülebilecek kadar ciddi derecede fiziksel ve duygusal etkileri olabilir. Bu yüzden depresyondaki birine sevgimizi göstererek onlara bu zor zamanlarda destek olabiliriz.

En acı veren kısım ise depresyondaki kişinin hiç kimsenin onu anlayamayacağını düşünmesi ve yargılanmış hissetmemek için kendini insanlardan uzaklaştırmaya çalışmasıdır.

Depresyonun tedavi edilmesi gereken bir hastalık olduğu ortaya konulmuş olmasına rağmen bunun hala belli başlı durumlarda kendini gösteren bir karakter bozukluğu olduğunu düşünen insanlar bulunur. Kesin olan şey, bu durumla başa çıkması hiç kolay değildir ve tamamen aşabilmek için kişinin sevdiklerinin yardımına ihtiyacı vardır.

Depresyondaki Birine Nasıl Sevgi Gösterilir?

Bugünkü yazımızda depresyonun sancılı sürecinden geçen kişilere desteğinizi ve sevginizi göstermeniz için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Yalnız olmadıklarını gösterin

üzülen kızını teselli eden anne

Depresyonda olan biri çoğu zaman kendisini içi engellerle dolu karanlık bir tünelde hisseder. Sevdiği kişiler olarak bizler ise yalnız olmadıklarını ve her türlü zorluğa karşı yanlarında olduğumuzu açık bir şekilde göstermemiz gerekir.

Yaptığımız hiçbir şey onları neşelendirmediği için ilk başta gösterdiğimiz çabalar işe yaramaz görünebilir ve cesaret kırıcı olabilir. Ancak devamlı çaba göstermemiz onların bu savaşta yalnız olmadıklarını anlamalarını sağlayacaktır.

Yıkıcı düşüncelerle savaşın

Bu hastalığın oluşturduğu üzüntü genellikle çok fazla acıyı ve insanı aldatan yıkıcı düşünceleri de beraberinde getirir. Bu düşünceler yaşama isteğini yok ederek insanın her konuda kendini suçlamasına ve bütün kusurlarını aklına getirmesine yol açar.

Depresyondaki birine yıkıcı düşüncelerle başa çıkmasında yardımcı olmak için güzel özelliklerinden ve başarılarından bahsetmek etkili bir yoldur.

Ev işlerine yardım edin

çamaşır katlayan kadın

Depresyon sürecinde temizlik ve benzeri ev işleri aksar. Zamanla etrafı toz kaplar, kirli tabaklar tezgahın üstünde birikir ve buzdolabı dağılır. Üzüntü ve umutsuzlukla birlikte bu tür işler insanın kendini dibe vurmuş gibi hissetmesine neden olur. Ortaya çıkan kaosu kontrol altında tutmanın bir yolu da kişisinin etrafını tertipli ve düzenli tutması için yardım etmektir.

Sağlıklı yemekler hazırlayın

Depresyon sürecinden geçerken beslenme konusunda iki farklı şeyin olması muhtemeldir: Yeterince beslenmemek veya aşırı yemek yemek. İki durumda çok tehlikelidir çünkü zamanla fiziksel sonuçlar ortaya çıkmaya başlar ve zaten var olan problem çok daha kötü bir hal alır.

Depresyondaki kişi fast food tarzı yiyecekler yemeyi veya öğünleri atlamayı en kolay seçenek olarak görür. Ancak her iki durumda da yeterince besin alınmaz ve hem fiziksel hem de zihinsel sağlık için kötü sonuçlar ortaya çıkar. Bu nedenle özellikle serotonin içeren sağlıklı yiyecekler hazırlayarak destek olmaya çalışabilirsiniz.

Sarılın

sarılan çift

Sarılmanın faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve esasen hem fiziksel hem de zihinsel sağlığa iyi gelip enerjiyi yükselttiği için bir terapi olarak bile tavsiye edilmektedir. Depresyondaki çoğu insan kendisine dokunulmasından hoşlanmasa da içten bir sarılma onları rahatlatabilir ve desteğinizi hissetmelerini sağlayabilir.

Açıklama istemeyin

Depresyondaki kişiye yardım etmek isterken insanların yaptığı hatalardan biri de problemleri hakkında konuşmaları için zorlamak ve neler olduğu konusunda açıklama istemektir.

Yardım etmek isteyen kişinin farkında olmadığı şey, depresyonla başı dertte olan kişinin açıklama yapmak istememesi veya ilk başta mesafeli durmayı tercih etmek istemesidir. Tüm detayları öğrenmeye gerek duymadan koşulsuz desteğinizin olduğunu söylemek ve cesaretlendirici cümleler kurmak tavsiye edilir. Eğer kişi kendi isteği ile bir şeyler anlatmazsa yapılabilecek en iyi şey sessizliğine saygı duymaktır.

Profesyonel yardım aramada destek olun

Profesyonel destek alan kadın

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi depresyon çok ciddi bir hastalıktır ve bir noktadan sonra profesyonel bir müdahale gerekebilir. Bazı durumlarda kişinin sevdiği insanların desteği ve tavsiyeleri yardımcı olsa da meseleyi tamamen çözebilmek için her zaman yeterli değildir.

Psikiyatrist veya psikolog gibi uzmanlar kişiyi incitmeden sorunların kökenine kadar inebilir. Doktor randevusuna giderken eşlik etmek, desteğinizi ve sevginizi göstermek için güzel bir yöntem olabilir.

Sonuç olarak, depresyondaki birine yardım etmek hiç de kolay değildir ve kişisel bir güç gerektirir. Ruh hali ve zihindeki düşünceler bulaşıcı olabilir ve yönetmesi oldukça zordur. Yardım edebilmek için desteğinizi mümkün olduğunca güçlü tutmak büyük önem arz eder.

İlginizi çekebilir ...
Depresyon Diyeti: Neşenizi Yerine Getiren Yiyecekler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Depresyon Diyeti: Neşenizi Yerine Getiren Yiyecekler

Serotonin ve endorfin üretimini artıran bazı yiyecekler vardır. Bunlar neşenizi yerine getirir ve bu bozuklukla ilgili semptomları azaltır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Turney, K. (2011). Labored love: Examining the link between maternal depression and parenting behaviors. Social Science Research. https://doi.org/10.1016/j.ssresearch.2010.09.009
  • Vittengl, J. R., Clark, L. A., & Jarrett, R. B. (2003). Interpersonal problems, personality pathology, and social adjustment after cognitive therapy for depression. Psychological Assessment. https://doi.org/10.1037/1040-3590.15.1.29
  • Bodovski, K., & Youn, M. J. (2010). Love, discipline and elementary school achievement: The role of family emotional climate. Social Science Research. https://doi.org/10.1016/j.ssresearch.2010.03.008
  • Pincus, J. H. (2008). The Brain That Changes Itself: Stories of Personal Triumph From the Frontiers of Brain Science. The Journal of Nervous and Mental Disease. https://doi.org/10.1097/NMD.0b013e31817d2a8d
  • Grewen, K. M., Anderson, B. J., Girdler, S. S., & Light, K. C. (2003). Warm partner contact is related to lower cardiovascular reactivity. Behavioral medicine, 29(3), 123-130.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.