Deri Ceketleri Temizlemenin Beş Yolu

Deri ceketler, herhangi bir moda tutkununun dolabında bulundurduğu giysilerden biridir. Ancak, onlara nasıl bakacağınızı öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu yazıda bir deri ceketin nasıl temizleneceği hakkında her şeyi öğrenin!
Deri Ceketleri Temizlemenin Beş Yolu

Tarafından yazılmıştır Maria Fernanda Ramirez Ramos

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Deri ceketler, her gardırobun önemli bir ögesidir. Bununla birlikte, diğer giysilerden farklı olarak, onları mükemmel durumda tutmak için özel bir bakım yapmamız gerekir.

Deri ceketlerin modası asla geçmez ve herhangi bir kıyafete havalı bir stil katar. Ayrıca, oldukça çok yönlü bir cekettir ve etek, kot pantolon, topuklu ayakkabı ve elbiselerle giyebilirsiniz.

Deri ceketler motorcu ceketi olarak da bilinir. İkinci Dünya Savaşı sırasında askerleri soğuktan korudukları için hava kuvvetlerinde popüler oldular. Deri, insanlar tarafından kullanılan en eski malzemelerden biridir.

Onu popüler kültürde moda sembolü yapan ve bir isyan ve tavır sembolü haline getirenler motosikletçiler ve rockçılar oldu. Günümüzde bu giysiyi pek çok renk ve stilde ve “plastik deri” ve benzeri yapay malzemelerden yapılmış şekilde bulabiliyoruz.

Deri ceketleri temizlemenin beş yolunu öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edin!

Deri ceketleri temizlemek için ipuçları

Deri hassas bir malzemedir ve bu nedenle özel bakım gerektirir. Akılda tutulması gereken ilk şey, ceketinizin tam olarak ne tür bir malzemeden yapıldığını bilmeniz gerektiğidir. Ceketiniz hakiki deri mi yoksa suni deri mi?

Genel olarak doğal deri daha fazla bakım gerektirir ancak daha uzun ömürlüdür. Suni deri ile ilgili temel sorun, bir süre sonra soyulmaya başlamasıdır.

Gerçek deri olsun ya da olmasın, bu tür giysileri çamaşır makinesinde diğer giysilerinizle birlikte yıkamamanız gerektiğini unutmayın.

Ceketinizi korumak ve temiz tutmak için bazı ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.

çamaşır makinesine deterjan doldurmak
İster doğal ister sentetik olsun, deri ceketleri çamaşır makinesinde yıkamayın.

1. Deri ceketlerinizin iç astarının temizlenmesi

Genel olarak deri ceketlerin iç astarı vücutla doğrudan temas halinde olur. Ancak her kullanımdan sonra yıkanması tavsiye edilmez.

İç astarı, bebeklerin saçı için kullanılanlar gibi bir bez veya yumuşak kıllı bir fırçayla temizleyebilirsiniz. Bunu çamaşır sabunu, sirke ve karbonat karışımı ile yapın.

Sirke ve karbonat kokuları ve bakterileri yok etmek için mükemmeldir, ancak ceketinizi ıslatmamaya dikkat edin.

2. Deriyi sabun ve suyla temizleyin

Suyu ve biraz yumuşak sabunu karıştırın. Derinin renginin solmasına veya zarar görmesine neden olabileceğinden solüsyonun sabundan daha fazla su içerdiğinden emin olun. Bu solüsyonda bir süngeri nemlendirin ve en kirli kısımların üzerinden geçerek ceketi nazikçe silin.

Ardından, sabunu çıkarmak için ceketi suyla nemlendirilmiş bir havluyla silin. Yine, leke bırakacak bir fazlalık oluşturmamak için ıslatmayın.

3. Düzgünce kurutun

Bu, deri ceketleri en iyi durumda tutmanın önemli bir parçasıdır, çünkü sıvılara karşı oldukça hassastırlar ve hatta küf oluşturabilirler. Bu nedenle nemli bezle sildikten sonra yüzeyi bir havlu ile kurulayın.

Ayrıca serin bir yere asabilir ve tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz. Rengi etkileyebileceğinden uzun süre güneşe maruz bırakmayın.

4. Deri ceketlerinizi nemlendirin

Piyasada, çatlamaması veya parlaklığını kaybetmemesi için deri ceketlerin yüzeyini nemlendirmenize olanak tanıyan çeşitli ürünler bulunmaktadır. Doğal bir ürün olan shea yağını pek çok uygulama ile kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi nemlendirici maddeler kullanarak deri bir ceketi restore edebilirsiniz. Yumuşak bir beze az miktarda dökün ve giysinin her yerine sürün.

pembe deri ceket
Küflenmeye yol açabileceğinden, deri ceketi temizlemek için ıslatmayın.

5. Özel deri ürünler kullanın

Deriyi korumak ve temizlemek için özel ürünler vardır. Yüksek kalitedeki deri ceketler için mükemmel olan bir deri temizleyici satın alabilirsiniz. Ayrıca onları sudan korumak için su iticiler de vardır.

Aslında, bu ürünler pahalı olabilir ancak uygun şekilde bakımını yaparsanız uzun yıllar dayanacak bir giysi oldukları için mükemmel bir yatırımdır. Bu ürünleri ayakkabınızı temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Deri ceketlerinizin etiketindeki talimatları izleyin

Artık bir deri ceketi temizlemenin bazı yollarını biliyorsunuz, ancak giysinizin etiketindeki uygun bakım talimatlarını okumanın da aynı derecede önemli olduğunu unutmayın. Şüphe duyduğunuzda, ceketinizi bir kuru temizleyiciye gönderin – genellikle bu tür giysiler hakkında bilgi sahibidirler.

Yine de kuru temizleme her giysi için uygun değildir. Palermo Üniversitesinin tekstil ve giyim tasarımı bölümü tarafından yapılan bir araştırma, suni deri ceketlerin bu tür temizlik için kullanılan bazı maddeler tarafından tahrip edilebileceğini gösteriyor. Bunun nedeni, sentetik derinin genellikle ısıya dayanıklı olmayan plastik malzemelerden yapılmış olmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.