Etrafınızda Bulunabilecek 8 Yeniden Kullanılabilir Materyal

Bu şeyleri çöpe atmak zorunda değilsiniz! Genellikle evinizde biriken bu 8 yeniden kullanılabilir malzeme birçok farklı şekilde kullanılabilir. Bu malzemeleri geri dönüştürmek onlara ikinci bir hayat vermenin ideal bir yoludur.
Etrafınızda Bulunabilecek 8 Yeniden Kullanılabilir Materyal

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hepimizin evlerinde kullanmak için bir yol bulamadığımız şeyler var. Bu şeyler genellikle biz onlarla ne yapacağımıza karar vermeye çalışırken evin bir köşesinde duruyorlar. Ancak, normalde evinizde biriken bu sekiz yeniden kullanılabilir materyal yeniden kullanma ve geri dönüşüm alanlarına ilk adımlarınızı atmanıza yardımcı olabilir.

Neredeyse Herkesin Evinde Olan Sekiz Yeniden Kullanılabilir Materyal

İşe yaramaz olduğuna karar verdiğiniz objelerin yararlı ömrünü uzatmaya karar verdiğinizde sadece gezegenin sağlığına katkıda bulunmakla kalmazsınız, ayrıca diğer şeyler için kullanabileceğiniz kaynaklardan da tasarruf etmiş olursunuz. Ev eşyalarından faydalı şeyler yapmak çok daha ucuza gelir.

Hadi bazı fikirlere bir göz atalım.

Kahve

Bir kase kahve telvesi.
Kahve telvesi bahçe işlerinde pek çok kullanım alanına sahiptir.

Eski kahve telvelerinin sayısız kullanımı vardır. Bu yazımızda size kahve telvelerinize ikinci bir hayat verebilmeniz için kişisel hijyenden bahçe işlerine çeşitli kullanım alanları sunacağız.

Kahve telvesi kötü kokuları gidermek için mükemmel bir hava spreyidir. Eğer ellerinizi bunlarla ovalarsanız ölü deri hücrelerini temizleyebilirsiniz. Ayrıca, eğer bunları buzdolabınızı ve mutfağınızdaki yüzeyleri temizlemek için kullanırsanız bu yerler pırıl pırıl olacaktır. Ayrıca tencerelerinizi yağlardan arındırmak için kullanılabilirler ve sıcak su ile karıştırırsanız lavabonuzun tıkanmamasına da yardımcı olacaklardır.

Bu kullanımlardan birini deneyin!

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bilmediğiniz 10 Değişik Kahve Kullanımı

Yeniden Kullanılabilir Materyaller: Diş Fırçası

Artık dişlerini fırçalamak için etkili olmadığını düşününce kim eski diş fırçasını çöpe atmamıştır ki?

Bu araç, onunla dişlerinizi fırçalamayı bırakmanızdan sonra uzun bir süre daha temizlik için yararlı olmaya devam eder. Örneğin, diş fırçanızı banyonuzun o temizlenmesi zor alanlarını temizlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınızı temizlemek için de harikadır.

Farklı Amaçlar İçin Teneke Kutular

Teneke kutulardan yapılmış kalemlikler.
Metal içecek kutularını yeniden kullanıp onları yararlı bir şeye dönüştürebilirsiniz. Açma halkalarını da, kutuların kendilerini de birçok farklı şey için kullanabilirsiniz.

Leziz bir içecek ya da atıştırmalığın tadını çıkardıktan sonra normalde içecek kutularını çöpe atarız. Bunu yaparken de evimiz için birçok işlevsel nesne yapmak adına kullanabileceğimiz değerli bir kaynağı kaybederiz.

Peki bu kutuları nasıl kullanabilirsiniz?

Vazolar, kalemlikler ya da dekoratif saksılar, elinizdeki o kutu yığını ile yapabileceğiniz şeylere dair eğlenceli fikirlerdir. Kutuların açma halkaları, takı yapımı için çok kullanışlıdır. Eğer bunları bir kurdele, ip ya da zımba ile birbirine bağlarsanız dekoratif bilezikler yapabilirsiniz.

Tuvalet Kağıdı Tüpleri

Tuvalet kağıdı tüplerini çöpe atmak bir faydadan çok bir kayıptır.

Tuvalet kağıdı tüpleri, orijinal amaçlarını tamamladıktan sonra hala evinizde birçok kullanım alanına sahiptir. Komik bebeklerden küçük objeleri koyabileceğiniz kutulara kadar, bu yeniden kullanılabilir materyal ile pek çok şey yapabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dolabınızı Düzenlemek ve Yer Kazanmak için 17 İpucu

Dergiler, Gazeteler ve Yeniden Kullanılabilir Malzemeler

Bir miktar eski dergi.
Dergiler ve gazeteler çocuklarınızla el işleri yapmak için harika bir materyal kaynağıdır.

Bu materyaller normalde bir köşede, bir masada ya da bir yerdeki bir dolapta bulunurlar. Dergiler, gazeteler ve broşürler sadece toz toplayıp bir rahatsızlığa dönüşür.

Ancak, bu şeyleri küçüklerinizle el işleri yapmak için kullanabilirsiniz. Yeni yıl süsleri, çiçekler, ambalaj kağıtları, konfeti ya da çelenkler evinizde birikme eğilimi olan bu yeniden kullanılabilir malzemeler ile yapılabilir.

Gazeteler hassas objeleri sarmak için, sebze ve meyveleri olgunlaştırmak için ve hatta ayakkabılarınızı kurutmak ve genişletmek için mükemmeldir. Bu, çok çeşitli kullanımları olan ilginç bir malzemedir.

Bayat Ekmek

Bayat ekmeğin birçok kullanımı arasında lezzetli yemekler yapmaktaki yararlarını vurgulamak önemlidir. Islak olmadığı sürece bayat ekmek farklı yemekler için kullanılabilir, bunların arasında çorbalar, salatalar ya da leziz kanepeler için bir baz sayılabilir.

Ayrıca, buzdolabındaki kötü kokulardan kurtulmak için de yararlıdır. Buzdolabınızı iyice temizledikten sonra eğer hala kötü bir koku kaldıysa kokuları emmek için içine bir parça bayat ekmek koyabilirsiniz.

Çay Poşetleri: Estetik, Tıbbi ve Dezenfektan Olarak Kullanımlar

Bir demlik lezzetli çay demledikten sonra çay poşetlerini kullanabileceğiniz pek çok alan vardır. Örneğin, anti-enflamatuvar özelliklerini bir isilik, bir sivilce ya da göz enflamasyonunu azaltmak için poşetleri bölgesel olarak uygulayarak kullanabilirsiniz.

Kullanımlarından bir diğeri de gri saçlarınızı boyamak ya da bitkisel boyaları güçlendirmektir. Buzdolabında kullanıldıklarında güçlü koku emiciler olabilirler. Poşetten çıkarttığınızda ise yaprakları bitkileriniz için gübre olarak kullanılabilir.

Geri Dönüşüm: Mükemmel Bir Seçenek

Elinde geri dönüşüm sembolünü tutan bir kişi.
Evinizdeki şeyleri geri dönüştürmek ya da yeniden kullanmak hem paradan tasarruf etmenize, hem de çevreyi korumanıza yardımcı olacaktır.

Pratikte, eğer evinizde birikme eğilimi olan bu yeniden kullanılabilir materyallerin tamamından kurtulmak istiyorsanız bunları geri dönüştürmeyi de tercih edebilirsiniz. Yerel geri dönüşüm tesisinizi belirledikten sonra sadece bunları doğru kutulara atmanız gerekir.

  • Mavi kutular yiyecek artıkları ya da diğer maddeler içermeyen kağıt ve kartonlar için kullanılır.
  • Yeşil olana cam objeleri koyabilirsiniz, yiyecek atıkları ise kahverengi olana gider.
  • Sarı kutular plastik ve metal içindir, ve biyolojik olarak parçalanabilen materyaller gri kutulara gitmelidir.

(Unutmayın: bu renkler ve talimatlar ülke ya da bölgeye bağlı olarak değişebilir, lütfen yerel geri dönüşüm tesisinize danışın ve onların geri dönüşüm kurallarına uyun.)

Genel olarak, bu normalde evinizde biriken sekiz yeniden kullanılabilir materyal sizin için tasarrufa dönüşebilir. Yaratıcılık ve sabır ile büyük yatırımlar yapmadan faydalı nesneler elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Ev Yapımı Anahtarlık: Geri Dönüşüm Fikirleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ev Yapımı Anahtarlık: Geri Dönüşüm Fikirleri

Geri dönüşüm ve yeniden kullanım günümüzde son derece revaçta. Siz de ev yapımı anahtarlıklar için harika fikirler mi arıyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.