Deri Ayakkabılar Nasıl Temizlenir: 5 Önemli İpucu

Deri ayakkabılar, iyi durumda kalmak için özel ilgiye ihtiyaç duyarlar. Deri ayakkabılarınızı temizlemek için başvurabileceğiniz bu 5 ipucuna göz atın. 
Deri Ayakkabılar Nasıl Temizlenir: 5 Önemli İpucu

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Doğru tekniği bilmediğinizde, deri ayakkabıları temizlemek zahmetli bir iş olabilir. Deri ayakkabılar için özel olarak hazırlanmış özel temizleme ürünleri marketlerde satılır. Ancak fazla para harcamadan deri ayakkabılarınızın kusursuz ve ışıl ışıl görünmesini sağlamak için bazı ipuçlarını bilmeniz iyi olabilir.

Bu ipuçlarının neler olduğunu merak ediyor musunuz?

İşte ayakkabılarınızı kirden arındırmanız, yumuşak ve parlak bir görünüme kavuşturmanız için size yardımcı olabilecek birkaç temizleme yöntemi. Bu yöntemlere başvurmanın en iyi yanı da, doğal temizleme malzemeleri kullandığınız için geleneksel ürünleri satın almak zorunda kalmayacak olmanızdır.

Deri Ayakkabılar: Temizlemek İçin 5 İpucu

Deri ayakkabıların harika görünmeye devam etmelerini sağlamak için en iyi yöntem her kullanımdan sonra biraz bakım yapmaktır. Bazen ihmal etsek de, ayakkabılarımızın yüzeyinde, yapıldıkları malzemenin bozulmasını hızlandırabilecek kir izleri birikir.

Peki, deri ayakkabıları temizlemek için başvurabileceğimiz en kolay yollardan bazıları nelerdir?

1. Bir fırça veya bez ile deri ayakkabıları temizleyin

deri ayakkabılar fırça temizlik adam

Öncelikle ayakkabının yüzeyindeki kiri bir bez veya fırça yardımıyla yok etmelisiniz.

Deri ayakkabıları temizlemek için ilk tavsiyemiz yumuşak bir fırça veya bez yardımıyla yüzeydeki kirleri temizlemenizdir. Ayakkabıların bağcıkları varsa, bağcıkları sabun ve su ile yıkamanız en iyisi olacaktır. Böylece tamamen temizlenmiş olurlar.

 • Farklı yönlere doğru fırçalayın. Yüzeye yapışan kiri ve tozu yok etmek için hafif baskı uygulayın.
 • Son olarak temiz kuru bir bezle ayakkabıyı ovalayın.

2. Su ve beyaz sirkeyi deneyin

Su ve beyaz sirke çözümü, bu tür ayakkabıların yüzeyindeki oluşan ve onların soluk ve yamalı gibi görünmesine yol açan lekelerin çıkmasına yardımcı olabilir.

Ancak bu çözümü yalnızca lekeye değil, ayakkabının yüzeyine eşit bir şekilde uygulamak önemlidir. Aksi takdirde yama izi kalabilir.

 • Çözümü ayakkabıya uyguladıktan sonra, ayakkabıyı temiz, yumuşak bir bezle kurulayın ve kuruyana kadar güneşte bekletin.

3. Zeytinyağı kullanın

zeytinyağı şişe zeytin

Donuk ve kirli görünen ayakkabılar için zeytinyağı faydalı bir çözümdür.

Deri ayakkabılar için zeytinyağı kullanmak, onların daha pürüzsüz ve parlak görünmelerini sağlayabilir.

Bu yüzden ayakkabılarınız donuk ve kirli görünüyorsa, bu ipucunu kullanın. Balmumu veya diğer özel ayakkabı bakım ürünlerinin yerini almak için idealdir.

 • Ayakkabıların üzerine birkaç damla zeytinyağı damlatın ve temiz, yumuşak bir bezle ovalayın.

4. Yağ lekeleri için talk pudrası kullanın

Deri yüzeylerdeki yağ lekeler genellikle kolayca fark edilir. Neyse ki bu izler talk pudrası sayesinde kolayca yok edilebilir. Bu malzeme yağı içine çeker ve ayakkabının yapıldığı malzemede yamalı bir görünüm oluşmasını önler.

 • Öncelikle temiz, kuru, pamuklu bir bezle nem yok olana kadar yağ lekesini kurulayın. Yağı temizlerken dikkatli olun. Çok fazla ovalarsanız lekenin yayılmasına neden olabilirsiniz.
 • Daha sonra lekeyi yok etmek istediğiniz bölgeye talk pudrasını dökün ve bir gece o şekilde bekletin.
 • Sonraki sabah ayakkabıları silkeleyin ve yumuşak bir fırça yardımıyla kalan pudra izlerini yok edin.

5. Muz kabuğu kullanın

Deri ayakkabıları muz kabuğuyla temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Genellikle muz kabuklarını çöpe atarız. Ancak aslında onları evde farklı amaçlarla kullanabiliriz. Kabukların içindeki bileşenler deride biriken kalıntıları temizlemeye yardımcı olur. Böylece deriye ışıl ışıl parlayan bir yüzey kalır.

 • Muz kabuğunu alın ve ayakkabıların beyaz kısımlarını ovalayın.
 • Sonra kalıntı yok olana kadar pamuklu bir bezle ayakkabıyı parlatın.
 • Son olarak temiz havada kurumaları için ayakkabıları dışarıya koyun.

Deri Ayakkabıların İçi Nasıl Temizlenir

talk pudrası deri ayakkabı içi

Mantarı ve kötü kokuları yok etmek için deri ayakkabılarınızın içlerini temizlemeniz çok önemlidir.

Deri ayakkabıların dışını temizledikten sonra, sıra bakterilerin yayılmasını ve kötü kokunun ortaya çıkmasını önlemek için iç kısımları temizlemeye gelir. Bu durumu ihmal etmeye meyilli olsak da, ayakkabıların içinde kalan ter ve bakteriler, o istenmeyen kokuların ve enfeksiyonların kaynağıdır.

Yönergeler

 • Öncelikle bir bezi suyla nemlendirin ve üstüne birkaç damla amonyak dökün.
 • Sonra ayakkabının içini ovalayın ve gölgede kurumaya bırakın.
 • Daha sonra, ayakkabılar kuruduğunda, içlerine bol miktarda karbonat dökün. Karbonat eşit miktarda dağılıncaya kadar ayakkabıları sallayın.
 • Bu şekilde içlerinde karbonatla ayakkabılarınızı bir gece bekletin. Sabah geriye kalan karbonatları silkeleyin.
 • Son olarak oluşabilecek kötü kokuları engellemek için ayakkabılarınızı giymeden önce ayaklarınıza biraz pudra dökebilirsiniz!

Hala deri ayakkabılarınızı temizlemeye üşeniyor musunuz?

Bu basit ipuçlarını bir kenara not edin ve deri ayakkabılarınızın ilk günkü kadar güzel görünmelerini sağlayın. Gördüğünüz gibi bu tavsiyeleri ve ipuçlarını uygulamak oldukça kolay. Üstelik bunları uygulamak için fazla para harcamanız da gerekmiyor!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.