Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Diyabet, günümüzün en yaygın hastalıklarından biridir. Bu hastalık hakkında bilmeniz gerekenleri ve nasıl tedavi edildiğini keşfedin. 
Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Diyabet, obezite gibi 21. yüzyılın önemli hastalıkları arasında görülmemektedir. Yine de dünya çapında en yaygın hastalıklardan biridir. Bu, ne kadar tehlikeli ve idare etmesi ne kadar zor bir hastalık olduğunun işaretidir. Peki diyabet hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Okumaya devam edin!

Birçok insanın diyabeti olması sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) diyabeti bir salgın hastalık olarak nitelendirmektedir. Uluslararası kuruluşların endişeleri üzerine Uluslararası Diyabet Federasyonu kurulmuştur. UDF 1950 yılından beri diyabetle mücadele etmektedir. İşte diyabbet hakkında bilinmesi gerekenler:

Diyabet hakkında bilinmesi gerekenler: Diyabet Nedir?

diyabet nedir

Detaya inmeden önce, diyabetin ne demek olduğunu netleştirmek gerekir. Diyabet, metabolizmanın kronik ve  tedavi edilemez bir hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre diyabet, pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi veya vücudun üretilen insülini etkili bir şekilde kullanamaması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır.

Uluslararası Diyabet Federasyonu (UDF), insülinin pankreas tarafından üretilen bir hormon olduğunu söylemektedir. İnsülin, enerji üretimi için yediğimiz yiyeceklerdeki glukozun kan hücrelerine geçmesinde önemli bir rol oynar.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: Diyabet Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Diyabet hakkında bilinmesi gerekenler: Türleri

3 tip diyabet bulunmaktadır:

1. Tip 1 ya da insüline bağlı diyabet

DSÖ’ye göre, bu hastalığın sebebi hala bilinmiyor. İnsülinin yetersiz ya da hiç hiç üretilmemesine sebep olduğu için günlük insülin alımı gereklidir. “İnsüline bağlı” ismini buradan almaktadır.

2. Tip 2 ya da insüline bağlı olayan diyabet

Bu, dünyada en çok rastlanan diyabet tipidir. Hareketsizlikten ya da aşırı kilodan kaynaklanır. Başlıca özelliği vücudun insülini etkili bir şekilde kullanamamasıdır.

3. Gebelik diyabeti

gebelik diyabeti

Bu, hamilelik sırasında kan şekeri seviyesinin düşmesi durumudur. Gebelik diyabetinde kandaki glukoz miktarı normalden fazla, diyabet standartları için düşüktür. Bu yüzden diğer tiplerden farklı özelliklere sahiptir.

Diyabetin en çok görüldüğü ülkeler hangileridir?

Dünya çapında artan diyabet, yüzyılın en yaygın hastalıklarından biridir. Diyabete yakalanan insanların sayısı dünya çapında artmaktadır. Ancak, bazı ülkelerde daha sık görülmektedir. İşte diyabetlilerin sayısının en yüksek olduğu ülkeler:

  • Çin: Dünyanın en kalabalık ülkelerden biridir, bu yüzden hastaların fazla olması anlaşılabilir bir durumdur. Kayıtlara geçen 92 milyon diyabetli insan bulunmaktadır.
  • Hindistan: En kalabalık ülkelerin bir diğeridir. Yaklaşık 63 milyon diyabetli vardır.
  • Amerika Birleşik Devletleri: Dünyanın süper gücü Amerika’da 24 milyona yakın diyabetli bulunmaktadır.

Bu ülkeler ekonomik açıdan güçlü olsa da, nüfuslarının fazla olması sebebiyle diyabetlilerin sayısı da fazladır. Bu yüzden en yüksek diyabetli oranı olan ülkeleri sıraladığımızda liste değişiyor. Bu durumda, %37’lik bir oranla Mikronezya 1. sırada gelmektedir. Bu yüzde nüfusun 20 ila 79 yaş arasını kapsamaktadır.

Diyabet hakkında bilinmesi gerekenler: Teknolojik gelişmeler

diyabet hakkında teknolojik gelişmeler

UDF, diyabet hastalarının hayat kalitesini artırmak için bir çok çalışma gerçekleştirmiştir. Ulusal Bilim Akademisi’nin yayınladığı bir araştırmaya göre, bozuk para büyüklüğünde insülin bandı bile geliştirildi. 

Araştırmacıların başı Zhen Gu’ya göre insülin bandı hızlı etki gösteren bir yöntemdir. Kullanımı kolay ve zararsızdır. Üstelik doğal çözülebilen maddelerle yapılır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.