Diyet Sırasında Yapılan En Yaygın 6 Hata

Kilo vermek için herhangi bir diyetin sizin için iyi bir seçim olduğunu düşünebilirsiniz, ancak gerçek şu ki seçimlerinizi özel durumunuza göre uyarlamalısınız. Tüm diyetler eşit şekilde oluşturulmaz.
Diyet Sırasında Yapılan En Yaygın 6 Hata
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Diyet söz konusu olduğunda, sadece sağlıklı bir diyet izlemek yeterli değildir. Gerçek şu ki, durum çok daha karmaşıktır. Bugün, diyet sırasında yapılan yaygın hataların bazılarını paylaşmak istiyoruz; böylece bunlardan kaçınabilirsiniz. Bu ipuçlarını not alın ve bir sonraki diyet planınızın daha etkili olduğunu görün!

Diyet Sırasında Yapılan En Yaygın 6 Hata

1. Sık sık tartılmak

tartılmak

Her saat ağırlığınızı kontrol etmek cesaretinizi kırmaktan başka bir şey yapmaz.

Yemek yerken ve kalori yakarken, vücut ağırlığınızın gün içinde önemli ölçüde değişebileceğini unutmamaya çalışın; bu nedenle tartıda görüklerinize kafanızı takmayın.

Buna ek olarak, günün aynı saatinde, aynı tartıyı kullanın ve tercihen giysilerinizin ağırlığını da dahil etmemek için tartıya çıplak çıkın. Bu, ölçeğin, görmek istediğiniz ağırlığı belirtmediğini fark ettiğinizde endişeli hissetmenizi önleyecektir.

2. Arkadaşınızın diyetini uygulamak

Bazıları her diyetin her insanı aynı şekilde etkileyeceğine inanıyor olsalar da, bu kesinlikle doğru değildir. Bir arkadaşınız ya da bir aile üyeniz diyetle ilgili iyi bir deneyime sahip olabilir, ama bu diyet sizin için neredeyse hiç etki göstermeyebilir.

Her vücudun bir diyete farklı şekilde tepki vereceğini unutmayın. Ayrıca bir günde yediğiniz öğün sayısını takıntı yapmayın.

Diyet yaparken önerilen beş öğünün en önemlileri kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğidir. Eğer sağlıklı beslenmiyorsanız, kilo veremezsiniz.

3. Yiyecekleri çeşitlendirmemek

salata

Sebze ve meyvelerin sıkıcı olması gerekmez. Her şey bunları nasıl hazırladığınıza bağlıdır. Her akşam yemeğinde salata yerseniz, şüphesiz sıkılacaksınız.

Unutmayın, malzemelerinizle ne kadar çeşitlilik yaratırsanız, diyet yaptığınızı o kadar hissedeceksiniz. Bu, diyetinizi takip etme ve ondan daha fazla keyif alma açısından çok önemlidir, çünkü doğrudan motivasyonunuzu etkilemektedir.

Diyette olmak, yiyeceklerden ve onları hazırlaktan zevk alamayacağınız anlamına gelmez; bu nedenle yeni malzemeleri karıştırın ve yenilikçi olun.

4. Egzersizi takıntı haline getirmek

Egzersiz, kilo vermenin temel bir parçasıdır ve diyetle birleştirilmelidir, ancak buna takıntı yapmayın. Egzersiz, kilo vermenin esas noktalarından biri olsa da, aldığınız kaloriyi ve spor salonunda girdiğiniz rutini dengelemeniz gerekir.

5. Diyet sırasında istisnalar yapmak

diyet sırasında yapılan hatalar

Yememeniz gereken bir şeyi yemeyi düşünüyorsanız, yemeyin. Bu davranış dizisini başlatırsanız, diyetinize sadık kalamazsınız.

Bir iş toplantısında bir tatlıyı paylaşmak ya da biraz hamur işi yemek küçük bir şey olabilir, ancak diyetinize her zamanki gibi sadık kalmanız gerektiğini de unutmayın. Bunu yapabileceğinizi düşünmüyorsanız, diyetinizi takip etmek için azminizi kırmamanız en iyisi olur.

Bu, rutininizi kırmaya sebep olacak baştan çıkarıcı şeylerden ve yapmak için çok uğraş verdiğiniz tüm yemeklerden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Hatayı önlemek, her zaman daha iyi bir seçenek.

6. Yeterince su içmemek

Vücudun nemini korumak her zaman önemlidir, hatta düşük kalorili bir diyet yapıyorsanız daha da önemlidir.

Yapılması gereken en iyi şey günde iki litre sıvı tüketmek, yani su, su içeren düşük kalorili içecekler ya da sebze suları içmektir. Elbette günde dört litreden fazla tüketmemelisiniz çünkü bu şekilde birçok yararlı minerali idrarınızdan atıp böbreklerinizi zorlarsınız.

Diyet sırasında yapılan diğer hatalar

alışveriş yapan kadın

En etkili diyetler genelde gün içinde yaktığınızdan daha az kalori tüketmenizi sağlayan diyetlerdir. Bu kilo vermeyi sağlar. Bu oranı etkileyen çeşitli faktörler vardır, bunlardan bazıları sıvı tutulumu ve aybaşıdır. Bunlar geçici durumlar olsa da, diyetinizin sonuçlarını etkileyebilirler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assesment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Chao AM., Wadden TA., Tronieri JS., Berkowitz RI., Alcohol intake and weight loss during intensive lifestyle intervention for adults with overweight or obesity and diabetes. Obesity, 2019. 27 (1): 30-40.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.