Doğal Çözümlerle Çatlaklara Veda Edin

2 Şubat, 2015

Çatlak izleri en sık vücudunuzun bacak, kalça ve göğüs gibi belli yerlerinde ortaya çıkar. Bu izler, ister zayıflama ister şimanlama olsun, kiloda ani ve keskin değişiklikler yüzünden veya derinin gerildiği hamilelik süreci yüzünden ortaya çıkabilir.  Neyse ki, çatlak izlerini azaltmak ve hatta tamamen ortadan kaldırmak için bazı çok etkili olan evde uygulanabilen tedaviler var.

Kuşburnu Tohumu ve Badem Yağı

Kuşburnu tohumu ve badem yağı nemlendirici özelliğe sahiptir ve bu yüzden çatlak izleri ile zarar görmüş cildinizi yenilemede özel bir rolleri vardır. Her gün duştan sonra iki ürünü de birer kere uygulamalısınız.

Atkuyruğu

Silikon, sağlık açısından çok yararlı bir bitki olan atkuyruğunun yapı taşlarından biri ve canlandırıcılık açısından güçlü doğal bir elementtir. Çatlak izleri gibi durumlarda oldukça etkilidir.

Bu ev yapımı tarifi hazırlamak için, içerisinde 100 gramlık at kuyruğunu en az bir ay boyunca dinlendirebileceğiniz alkol derecesi %40 olan bir litre alkole ihtiyacınız olacak. Daha sonra 8-10 damla limon suyu ekleyin. Bu süreçten sonra, yarım litre su ile sulandırmalısınız. Elde ettiğiniz maddeyi, günde iki kez dairesel masajlarla çatlakların olduğu bölgeye uygulayın.

Havuç Makarnası

havuç

Yapmanız gereken ilk şey yumuşayana kadar havucu haşlamaktır. Daha sonra, bir püre haline getirin ve zarar görmüş bölgeye sürün. Yarım saat için dinlenmeye bırakın.

Havucu soğuk su ile durulayın çünkü sıcak su çatlak izleri olan cilde daha da fazla zarar verebilir.

Çatlak İzlerini Ortadan Kaldırmak İçin Mucizevi Merhem

Eğer vücudunuzun bazı bölgelerinde beyaz çatlak izleri varsa, bu çözüm tam size göre. Beş tane pancar kabuğu, beş tane şeftali ve bir havuca ihtiyacınız olacak. Bu malzemelerin hepsini karıştırın ve karışımı çatlak izlerinize  uygulayın.

Çatlak İzlerini Kaldırmak için Doğal Avokado Özlü Kremler

avokado

Cildinizin su kaybını engellemek için doğal kremler çok önemlidir. Böylece, çatlak izlerinizi kaldırmak için size yardımcı olacaklardır. Ancak izler ortadan kalktıktan sonra da kullanmaya devam etmelisiniz çünkü cildinizin su kaybını engelleyip elastikliğini korumak tekrar ortaya çıkmalarını engelleyecektir.

Aloe Vera ve Avokado Kremi

Aloe vera ve avokado bir arada dokuları tekrar canlandırmada ve dolayısıyla çatlak izlerini yok etmede çok güçlüdür. Bu tarif için ihtiyacınız olanlar:

 • Yarım avokado
 • Bir adet aloe vera yaprağı
 • Bir çay kaşığı zeytinyağı

Avokadoyu, aloe vera yaprağındaki kristalleri ve zeytinyağını alıp bir blendıra koyun ve düzgün bir merhem elde edene kadar karıştırın. Bu merhemi izler olan alanlara dairesel hareketlerle masaj yaparak sürün. Yirmi dakikalığına dinlenmeye bırakın. Sonra, soğuk suyla bölgeyi temizleyin.

Avokado, Yulaf ve Badem Yağı Kremi

 Bunu, aloe bir önceki kremde olduğu gibi ancak aloe vera yerine iki yemek kaşığı yulaf ve iki yemek kaşığı badem yağı ekleyerek hazırlayın. Elinizle karıştırabilirsiniz. Aynı şekilde sürün ama bu sefer ılık su ile yıkayın.

Avokado, Bal and Limon Kremi

Tıpkı önceki kremlerde olduğu gibi, bütün malzemeleri blendırla ya da elinizle karıştırın. Karışımın oldukça yumuşak olması önem taşıyor. Çatlak izlerinin olduğu bölgeye uygulayın ve on ila yirmi dakika boyunca dinlenmeye bırakın. Daha sonra, bol bol ılık su ile temizleyin.

Çatlak İzlerinden Kaçınmak ve Önüne Geçmek

doğumizleri

Çatlak izlerinin önüne geçmenin asıl yolu uygun vücut ağırlığınızı korumaktır çünkü kilo vermek veya almak cildinizde bu ortadan kaldırması zor ama imkansız olmayan çatlakların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca, önüne geçmenin tedavi etmekten her zaman daha iyi olduğunu unutmayın, bu yüzden de vücut ağırlığınıza her zaman dikkat etmeniz önemli.

Masaj da ayrıca çatlak izlerini önlemede oldukça etkilidir. Özellikle hamile kadınlar için tavsiye edilir çünkü bu izlerin onların başına gelmesi daha muhtemeldir.  Bu masajları badem yağı ya da buğday yağı ile yapmalısınız.

Masaj ve çatlak izlerinin önüne geçmek için kullanabileceğiniz diğer ürünler:

 • Hindistan cevizi yağı. Bu yağı günde en az iki kere karnınızın, kalçalarınızın, göğüslerinizin üzerinde kullanabilirsiniz.
 • Çatlak izlerinin oluşması muhtemel alanlara gül yağı ile beraber E ve A vitamini ile masaj yapmak, izlerden kaçınmak için en iyi yoldur. Ayrıca, bu ürünleri ağırlık kaldıran insanlara masaj yaparken de kullanabilirsiniz çünkü ağırlık kaldırmak da çatlak oluşumuna neden olur.
 • Çatlak izlerini engelleme tedavisinde C vitamini de oldukça yararlı olabilir. C vitamini kolajen üretimini destekler ve bu da yeni izlerin ortaya çıkmasına engel olur.
 • Protein açısından zengin bir beslenme alışkanlığı
 • Bol bol su içmek cildinizin su kaybetmesini engelleyecektir.
 • Yağ açısından zengin besinleri fazla tüketmeyin çünkü yağ karnınızda, bacaklarınızda, kalçalarınızda depolanır ve bu da çatlak izlerinin oluşumuna neden olur.
 • Taze sebze ve meyve tüketimizi arttırın çünkü meyve ve sebzeler cildinizin dokusunu ve esnekliğini iyileştirmede harikadır.
 • Cildinizin esnekliğini devam ettirmek için hafif egzersizler yapmanız çok önemlidir.
Bunlar da ilginizi çekebilir