Dürüst Olmaya Cesaretiniz Var Mı?

Düşündüğünüzü söylemeniz gerektiğinde, özgürlüğünüzün bir başkasının özgürlüğünün başladığı yerde bittiğini unutmayın. Fikirlerinizle kimseyi incitmemelisiniz.
Dürüst Olmaya Cesaretiniz Var Mı?

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2019

Düşündüğünüzü söylemek ve dürüst olmaya çalışmak sağlığınız açısından çok iyidir. Yalanların gerçeklerden çok daha fazla yer kapladığı bu dünyada, dürüst insanların sayısı tükenmek üzere.

Duygusal pusulalarımızın daima göstermesi gereken şey, düşüncelerimizi, kararlarımızı ve yargılarımızı paylaşmanın da bir sınırı olduğudur. Kişisel saygıya, düşünceli olmaya ve empati kurmaya her zaman özen göstermeliyiz.

Doğruyu söylemenin çoğu zaman acı verici olduğunu biliriz ancak bu geçici acı karşımızdaki insanın olgunlaşmasına ve kendini geliştirmesine katkı sağlayacaksa, pozitif bir şeye dönüşür.

Düşündüğünüz şeyleri söyleyebilmek cesaret, özgüven ve biraz da samimilik gerektirir.

Aşağıda dürüstlük sanatının size kazandıracaklarından bahsedeceğiz.

1. Düşündüklerinizi açıkça ifade ederseniz geceleri daha iyi uyursunuz

Rahat bir vicdanla uyumak kadar rahatlatıcı ve sağlıklı olan pek az şey vardır.

Saygılı ve dikkatli bir şekilde düşündüklerini söyleyen insanlar, duygusal anlamda daha sağlıklıdırlar ve stresle daha kolay mücadele ederler.

Yüreğinizi ortaya koyarak samimi olma ve korkusuzca konuşma sanatı, zaman ve pratik isteyen bir iştir ancak günlük stres yüzünden maruz kaldığınız insomnia için en iyi çözüm olabilir.

2. İnsanların düşünceleri önemsiz hale gelir

kadın ve kurt

Sizi rahatsız eden şeyleri önemsemeyi bıraktığınızda, endişelerinizi sözcüklere döktüğünüzde ve günlük hayatınıza limitler koyduğunuzda insanlar sizin itibarınıza zarar veremez. Böylece, diğerlerinin eleştirileri yüzünden endişelenmeyi bırakırsınız.

  • Kendiniz olmaya başladığınız ve cesur davrandığınız andan itibaren, insanların sizin hakkınızda ne düşündüklerini önemsemezsiniz.

Çünkü, kim olduğunuzu bildiğinizde diğerlerinin fikirleri sizin için çok önemsiz olacaktır.

3. Kendinize dürüst olmaya başladığınızda etrafınızdakileri memnun etmeye çalışmazsınız

dürüst olmak

Düşündüklerinizi ifade etmeye başladığınızda, insanları memnun etmek zorunda hissetmeyi bırakırsınız.

  • Artık kimin sizi sevdiğini ve size saygı duyduğunu kolaylıkla anlayabilirsiniz çünkü onlar da sizin kadar samimi davranıyorlar ve onlar için ne kadar değerli olduğunuzu ifade ediyorlar.
  • İnsanları memnun etmeye çalışmak ve onların düşüncelerindeki kalıplara uymak zorunda olduğunuzu düşünmek kişisel gelişimdeki en büyük düşmanınızdır.
  • Böyle düşünmek sadece sağlığınızı ve öz saygınızı etkiler. Kendinizi olduğunuz gibi ifade etmekten çekinmeyin, ne düşündüğünüzü yüksek sesle söylemekten korkmayın.

Eğer insanlar bu durumdan hoşnut olmuyorlarsa, gidebilirler. Bir kişi, söylediğiniz ya da yaptığınız bir şey yüzünden sizi terk ediyorsa, yanınızda olmayı hak etmiyordur.

4. Sadece sizi mutlu eden şeylere odaklandığınız zamanlar gelecek

Hayatınızda bu aşamaya gelmek, sağlığınızı ve mutluluğunuzu önceliğiniz olarak belirlemek bencil bir davranış değildir.

  • Toplumumuz kendi sağlığımız pahasına da olsa, “iyi geçinmeye” ve başkalarıyla ilgilenmeye odaklanmış durumdadır. Bu nedenle, esas önceliklerimizin ne olduğununu unutuyoruz.
  • Kimseyi incitmemek için sessiz kalmak, kimsenin sizi eleştirmemesi için susmak ya da sizi gerçekten inciten bir şey için kırılmamış taklidi yapmak size hiçbir şey kazandırmaz.
  • Öz saygınıza sahip çıkmanın karşınızdaki kişiye saldırmak anlamına gelmediğini anlamalısınız.

Kendinize dikkat ettiğinizde, diğer insanların da saygıyı hak ettiğini fark edersiniz. Bu, her gün uygulanmaya değer bir şeydir.

5. Dürüst olmaya devam ederseniz hayatla sorununuz kalmaz

bisiklet ve kadın

Düşündüğünüzü söylediğinizde ve hislerinizi korkusuzca sesli bir biçimde ifade etmeye cesaret ettiğinizde her şey değişir. Kendinizi huzurlu hissetmeye başlarsınız.

  • Düşündüklerinizi söylemek, kalbinizdeki ve zihninizdeki yüklerden kurtulmaktır.
  • Kendinden emin bir şekilde konuşmak psikolojik sağlığınız için çok iyidir.
  • Öz saygınızı gözetmek sınır koymayı bilmeyi, her zaman dürüst olmayı, doğruları söylemeyi ve bu erdemli davranıştan vazgeçmemeyi gerektirir.

Şimdi, söyleyin bakalım… Yaşadığınız hayattan memnun musunuz? Geceleri yattığınızda rahat uyuyabiliyor musunuz?

Bugün değişmeye cesaret edin ve sağlığınızı koruyun!

Öne çıkarılmış görsel wikiHow.com’dan alınmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.