Duygusal Acıların Üstesinden Gelmenin 5 Yolu

Duygusal acılar sizi çok fazla etkileyen ve hayatınızın bir parçası olan bir şeye dönüşmek zorunda değildir. Bir acının üstesinden gelebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz.
Duygusal Acıların Üstesinden Gelmenin 5 Yolu

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Hepimiz, hayatımızın bir döneminde çok fazla duygusal acıya neden olan zor bir deneyimden geçmişizdir. Peki, duygusal acıların üstesinden gelmenin bir yolu var mıdır?

Ne zaman zor bir süreçten geçsek, etrafımızdaki insanlar bize genellikle “Her şey daha güzel olacak, göreceksin”, “Yakında kendini daha iyi hissedeceksin” , “Haydi, artık ağlama!” gibi sözler söylerler. Ancak, bu cümleler zor zamanlarımızda bize hiç yardımcı olmaz.

Bugün size acılarınızdan kaçmayı veya görmezden gelmeyi önermek yerine, duygusal acılarınızın üstesinden gelmenize yardımcı olacak 5 tavsiye vereceğiz. Bunun için öncelikle sorununuzu kabul etmeniz gerekiyor.

Yazımızı okumaya devam edin!

1.Duygusal acıların üstesinden gelmek için, Zor bir süreçten geçtiğinizi kabul edin

derdini anlatmak

Kendinizi kötü hissettiğinizde ve birisi size nasıl olduğunuzu sorduğunda dürüst olmalısınız. Genellikle iyi olduğunuzu söyleyerek ya da “Her zamanki gibiyim” diyerek yalan söylersiniz.

Ancak, duygusal acıların üstesinden gelmek için dürüst olmaya başlamak zorundasınız.İyi olmadığınızı, kötü bir süreçten geçtiğinizi ya da incindiğinizi itiraf etmek dünyanın sonu değildir.Bunu itiraf ettiğinizde insanların size acıyacağını düşünebilirsiniz ve zihninizden “Bana acımanızı istemiyorum” gibi cümleler geçebilir.

Bununla birlikte, etrafınızdaki insanlara karşı dürüst olmak ve onlara gerçekten nasıl hissettiğinizi anlatmak, onu inkar etmek ya da görmezden gelmek yerine acılarınızı tanımanızı sağlar.Dolayısıyla, duygularınızdan kaçmak yerine onları kabul etmiş oluyorsunuz.

2. Acı çekmeniz ne zaman başladı?

Acı çekmek birden bire, sebepsiz yere başlayabilir. Bu olumsuz duygularınıza ne sebep oluyor? Nasıl hissediyorsunuz? Bunların karşılığında ne yaptınız?

Bir süreliğine kendi başınıza kalmak, zamanda bir yolculuk yapmak ve olaylara farklı açılardan bakarak sorunlarınızın kökenini keşfedebilirsiniz. Acıların sebebi belki de çocukluk çağında geçirmiş olduğunuz bir travma ya da bir kayıptan kaynaklanıyor olabilir.

3.Duygusal acıların üstesinden gelmek için kendinize teşvik edici sözler söyleyin

duygusal acılar içinde bağıran kadın

Duygusal acılarınızın üstesinden gelebildiğinizde ve geriye baktığınızda, muhtemelen geçmişte kendinize ne kadar kötü davrandığınızı fark edeceksiniz. Belki de kendinize sürekli, “ Ben çok değersizim”, “Herkes benden daha iyi”, “Ben tam bir aptalım!” gibi cümleler söylediniz.

Bunların hiçbiri size yardımcı olmaz ancak böyle zamanlarda kendinizi çok fazla eleştirmeye başlarsınız.Bu durum ilerlemenize yardımcı olmak yerine, depresyona neden olur ve sizi daha büyük bir acı çemberinin içerisine atar.Bu nedenle, kendinize iyi bakmanız ve kendinize saygılı davranmanız oldukça önemlidir.

Etrafınızdaki insanlar zor zamanlar geçirirken onlara nasıl destek oluyorsunuz? Destekleyici sözler söylüyorsunuz değil mi? İşte bu tam olarak kendinize de yapmanız gereken şeydir.

4. Etrafınızdaki insanların değerini bilin

Zor bir süreçten geçtiğinizde, bazen yalnız kalmak istersiniz ve etrafta başkalarının olması sizi rahatsız eder.Bununla birlikte, genellikle acılarınıza odaklanmış bir halde olsanız da etrafınızda bulunan insanların farkında olmalısınız.

Her zaman sizin yanınızda olan, varlıklarıyla kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayan ve düştüğünüzde sizi kaldıran insanların değerini bilin.Sorunun ne olduğunu bilmeseler bile kötü zamanlarınızda yanınızda olan insanların kıymetini bilin.

5. Bir psikologa danışın, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz

duygusal acıların üstesinde gelmek için psikologa giden kadın

Pekçok insan bir psikologa danışmaktan çekinir. Sıkıntılı süreçleri kendi kendilerine atlatabileceklerini ve hatalarından ders çıkarabileceklerini düşünür.Belki de, derinlerde, bir psikologun ne anlama geldiğine dair bazı olumsuz inançlar vardır.

Psikologlar, acı çekmenin üstesinden gelmek için gerekli teknikleri sağlayan rehberler gibidir. Kendinizi yalnız hissetmemenize, anlaşıldığınızı düşünmenize ve durumuzu başka bir açıdan görmenize yardımcı oluyorlar.

Bir psikologa gitmek, temiz bir hava solumanızı, acılarınızı geride bırakabileceğinize inanmanızı ve her şeyin yeniden yoluna girebileceğine dair umudunuz olmasını sağlıyor. Bununla birlikte, bu durum biraz zaman alabilir.

Duygusal acılar sizi çok fazla etkileyerek günlük yaşamınızın bir parçası olmak zorunda değildir.Bu acıların üstesinden gelebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz.

Hiç duygusal acılarınızı kendi başınıza çözmeye çalıştınız mı? Bahsedilen tavsiyelerden herhangi biri size yardımcı oldu mu?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fosha, D., Thoma, N., & Yeung, D. (2019). Transforming emotional suffering into flourishing: Metatherapeutic processing of positive affect as a trans-theoretical vehicle for change. Counselling Psychology Quarterly, 32(3-4), 563-593.
  • Morse, J. M. (2011). The praxis theory of suffering. Philosophies and theories in advanced nursing practice. Sudbury: Jones & Bartlett, 569-602.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.