Herkesin Kendi Başına Kalmaya İhtiyacı Vardır: Yalnızlığın Gerçek Faydaları

Her zaman yalnızlığın başarısız insanlara mahsus bir şey olduğu düşünülür oysa gerçekte, büyümemize ve kendimizi en iyi haliyle keşfetmemize yardımcı olan bir şeydir. Herkesin kendi başına kalmaya ihtiyacı vardır.
Herkesin Kendi Başına Kalmaya İhtiyacı Vardır: Yalnızlığın Gerçek Faydaları

Son Güncelleme: 27 Ocak, 2019

Yalnızlığın birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Bilmeyebilirsiniz. Sonuçta, içinde büyüdüğümüz toplum, romantik ilişkilere öncelik veriyor. Ancak kim ne derse desin yalnızlık herkesin ihtiyacı olan bir durumdur.

Bir ilişki içerisinde değilseniz ya da birine uzun süre tahammül edemiyorsanız, hızlı bir şekilde başarısızlık örneği olarak kabul edilirsiniz.

Tüm bunlar ciddi sorunlara neden olabilir. Mutlu olmak adına bir partnere bağımlı halde kalabiliyor ya da toplumun standartlarına uyum sağlayan kişiyi ararken sürekli bir endişe içinde yaşayabiliyoruz.

Yalnızlık aynı anda hem korkutucu hem de çok zenginleştirici olabilir

eyfel kulesi

Yalnızlık ilk başta korkutucu bir durum gibi gelebilir. Yalnız olmayı seçmenin sonuçları, yalnız kalmak ve terk edilme gerçeğiyle yüzleşmektir.

Muhtemelen insanların, sevdikleri kişiyi kaybetmekten kaçınmak adına kendilerini ne kadar küçük düşürdüğünün farkındasınızdır. Varlıklarına anlam veren kişi onları bırakmasın diye bazılarının ne kadar hoşgörü gösterdiğini gördünüz. Sonuçta, eğer terk edilirlerse, boş kalacaklar ve ne yapacaklarını bilmeyecekler.

İnsanlar, sosyal canlılar olsalar da bu durum, onların mutlu olmak ya da tabiri caizse yaşamak için başkalarına bağlı oldukları anlamına gelmez. Yalnızlık aslında herkesin ihtiyacı olan bir duygudur.

Bazı insanlar başkalarına o kadar bağımlıdır ki kendilerini kaybolmuş hissederler. Kendilerine ait fikirleri yoktur ve partnerlerine o kadar bağımlı hale gelirler ki kendileri olmayı bırakırlar.

“Ben kimim?”, “Ne istiyorum?”, “Neleri severim?” Bunlar, ister inanın ister inanmayan birçok kişinin, nasıl cevap vereceğini bilmediği sorulardır. Bildikleri zaman da onların cevabı, partnerlerine ait cevaplar ya da partnerlerinin kim olduğu, ne istediği ve neleri sevdiğidir.

Yalnızlık sayesinde kendinizi tekrar keşfedebilirsiniz. Gerçekten kendiniz olabilirsiniz.

Kendinizi kamufle ettiniz ve bundan daha fazlası olmadığı konusunda korku duyduğunuz için kendiniz olmayı bıraktınız: Bu asılsız bir korkudur.

Mutlu bir yaşam sürmek için başka birine ihtiyacınız yok; sadece kendinize ihtiyacınız var.

Herkesin ihtiyacı olsa da yalnız olmayı seçenleri kimse anlamaz

el ve kurdele

Yalnızlığın bedelini ödemek çok zordur. Neticede bu koşulda, çevrenizde sizi destekleyen insanlar bulmak zor olacaktır. Birçokları garip olduğunuz, çıldırmış olduğunuz ya da bir çeşit travma geçirdiğinize inanır.

Kimsenin sizi anlamasını beklemeyin. “Arkadaşınız” olarak düşündüğünüz birçok kişinin sizinle arasına mesafe koymasına hazırlıklı olun.

Dahası, kendinizi onlardan uzaklaştığınız zaman, zaten gerçekte arkadaşınız olmadıklarını keşfedebilirsiniz. Bununla birlikte, bunu keşfetmek iyi bir şeydir.

Yalnız kaldığımız ve sevdiğimiz ya da sevdiğimizi düşündüğümüz kişilere alan verdiğimiz zaman, onlar için ne kadar fedakarlık yaptığımızı fakat bunun karşılığını ne kadar az gördüğümüzü fark ederiz.

Ayrıca, ilişkinin dümeninde olanın kendimiz olduğunu fark ederiz ve biz dümeni bırakır bırakmaz gemi batar.

Neden bu büyük sorumluluğu üstlendik? Neden kendimizi tamamen gerçek ya da doğru olmayan ilişkilere kaptırdık?

Cevap, yalnız kalma korkumuzun altında yatar. Bu korku, görüşümüzü bulanıklaştırdı ve bize kendilerinden % 15 oranında veren kimselere kendimizin % 100’ünü vermemize neden oldu.

Zamanı, kendini tanımaya adamanın önemi

ayna ve kadın

Harika olan, gerçekte kim olduğumuzu anladığımız zamandır. Çünkü, kendimizi bildiğimizi düşünsek de, genellikle doğru olan bu değildir.

Gürültü dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyada, banal sohbetler ve ikiyüzlü arkadaşlıklar boldur ve etrafımızı sarar. “Otomatik pilot” düğmesine basıyor ve başlıyoruz; zombi gibi, hayatı tam özünde tatmadan ya da yaşamadan sürdürüyoruz.

Yalnızlığın bedeli, görünürde olduğu kadar olumsuz değildir, çünkü yalnızlık gözlerinizi hem ilişkilerinizin hem de kendinizin gerçekliğine açar.

Kendiniz hakkında sahip olduğunuz bilginin azlığını fark eder, kendisini tanımak için zamana herkesin ihtiyacı olduğunu  anlarsınız.

Buna ek olarak, hiç kimsenin sevgi ya da ilgiye olan ihtiyacınızı tatmin etmek zorunda olmadığının farkına varırsınız; çünkü bunu kendi kendinize verebilirsiniz.

Yalnızlığın kıymeti, başkasına bağımlı olmanın ağır bir bedele sahip olduğunu anladığınız, inanılmaz bir yoldur; bu bedel mutluluğunuzdur. Görseller: Luca Hollestelle, María Tudela, Austin Tott, Laura Williams.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.