Herkesin Kendi Başına Kalmaya İhtiyacı Vardır: Yalnızlığın Gerçek Faydaları

· 17 Mayıs, 2018
Her zaman yalnızlığın başarısız insanlara mahsus bir şey olduğu düşünülür oysa gerçekte, büyümemize ve kendimizi en iyi haliyle keşfetmemize yardımcı olan bir şeydir. Herkesin kendi başına kalmaya ihtiyacı vardır.

Yalnızlığın birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz?

Bilmeyebilirsiniz. Sonuçta, içinde büyüdüğümüz toplum, romantik ilişkilere öncelik veriyor. Bir ilişki içerisinde değilseniz ya da birine uzun süre devam edemiyorsanız, hızlı bir şekilde başarısızlık örneği olarak kabul edilirsiniz.

Tüm bunlar ciddi sorunlara neden olabilir. Mutlu olmak adına bir partnere bağımlı halde ya da toplumun standartlarına uyum sağlayan kişiyi ararken sürekli bir endişe içinde yaşayabiliyoruz.

Bu makaleyi de ziyaret ediniz: Yalnızlık ve Uykusuzluğun Çok Yakın İlişkiler İçinde Olabileceğini Biliyor Musunuz?

Yalnızlık aynı anda hem korkutucu hem de çok zenginleştirici olabilir

eyfel

Yalnızlık ilk başta korkutucu bir durum gibi gelebilir. Yalnız olmayı seçmenin sonuçları, tam olarak: yalnız kalmak ve terk edilmenin gerçeğiyle yüzleşmektir.

Muhtemelen insanların, sevdikleri kişiyi kaybetmekten kaçınmak adına kendilerini ne kadar küçük düşürdüğünün farkındasınızdır. Varlıklarına anlam veren kişi onları bırakmasın diye bazılarının ne kadar hoşgörü gösterdiğini gördünüz. Sonuçta, eğer terk edilirlerse, boş kalacaklar ve ne yapacaklarını bilmeyecekler.

İnsanlar, sosyal canlılar olsalar da bu durum, mutlu olmak ya da tabiri caizse yaşamak için başkalarına bağlı oldukları anlamına gelmez.

Bazı insanlar başkalarına o kadar bağımlıdır ki kendilerini kaybolmuş hissederler. Kendilerine ait fikirleri yoktur ve partnerlerine o kadar bağımlı hale gelirler ki kendileri olmayı bırakırlar.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Aşktan Vazgeçmeyin; Sizi Sevmeyi Bilmeyen İnsanlardan Vazgeçin

“Ben kimim?”, “Ne istiyorum?”, “Neleri severim?” Bunlar, ister inanın ister inanmayan birçok kişinin, nasıl cevap vereceğini bilmediği sorulardır. Bildikleri zaman da onların cevabı, partnerlerine ait cevaplar ya da onun kim olduğu, ne istediği ve neleri sevdiğidir.

Yalnızlık sayesinde kendinizi tekrar keşfedebilirsiniz. Gerçekten kendiniz olabilirsiniz.

Kendinizi kamufle ettiniz ve bundan daha fazlası olmadığı konusunda korku duyduğunuz için kendiniz olmayı bıraktınız: Bu asılsız bir korkudur.

Mutlu bir yaşam sürmek için başka birine ihtiyacınız yok; sadece kendinize ihtiyacınız var.

Yalnız olmayı seçenleri kimse anlamaz

el ve kurdele

Yalnızlığın bedelini taşımak çok zordur. Neticede, çevrenizde sizi destekleyen insanlar bulmak zor olacaktır. Birçoğu garip olduğunuz, çıldırmış olduğunuz ya da bir çeşit travmaya sahip olduğunuza inanır.

Kimsenin sizi anlamasını beklemeyin. “Arkadaşınız” olarak düşündüğünüz birçok kişinin sizinle arasına mesafe koymasına hazırlıklı olun.

Dahası, kendinizi onlardan uzaklaştığınız zaman, zaten gerçekte arkadaşınız olmadıklarını keşfedebilirsiniz. Bununla birlikte, bunu keşfetmek iyi bir şeydir.

Yalnız kaldığımız ve sevdiğimiz ya da sevdiğimizi düşündüğümüz kişilere alan verdiğimiz zaman, onlar için ne kadar fedakarlık yaptığımızı fakat bunun karşılığını ne kadar az gördüğümüzü fark ederiz.

Bu makaleyi de ziyaret edin: Anksiyete ile Başa Çıkmak için Yapmanız Gereken 7 Şey

Ayrıca, ilişkinin dümeninde olanın kendimiz olduğunu fark ederiz ve biz dümeni bırakır bırakmaz gemi batar.

Neden bu büyük sorumluluğu üstlendik? Neden kendimizi tamamen gerçek ya da doğru olmayan ilişkilere kaptırdık?

Cevap, yalnız kalma korkumuzun altında yatar. Bu korku, görüşümüzü bulanıklaştırdı ve bize % 15 oranında veren kimselere kendimizin % 100’ünü vermemize neden oldu.

Zamanı, kendini tanımaya adamanın önemi

ayna

Yukarıda verilen harika bir keşiftir; ancak daha da harika olan, gerçekte kim olduğumuzu anladığımız zamandır. Çünkü, kendimizi bildiğimizi düşünsek de, genellikle doğru olan bu değildir.

Gürültü dolu bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyada, banal sohbetler ve ikiyüzlü arkadaşlıklar boldur ve etrafımızı sarar. “Otomatik pilot” düğmesine basıyor ve başlıyoruz; zombi gibi, hayatı tam özünde tatmadan ya da yaşamadan.

Yalnızlığın bedeli, görünürde olduğu kadar olumsuz değildir, çünkü gözlerinizi hem ilişkilerinizin hem de kendinizin gerçekliğine açar.

Gitmeden önce bu makaleyi de ziyaret edin: Yalnız Olmaktan Korkmayan İnsanlar Nasıl Bir Kişiliğe Sahiptir?

Kendiniz hakkında sahip olduğunuz bilginin ne kadar az ve kendinizi daha iyi tanımak için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu anlarsınız.

Buna ek olarak, hiç kimsenin sevgi ya da ilgiye olan ihtiyacınızı tatmin etmek zorunda olmadığının farkına varırsınız; çünkü bunu kendi kendinize verebilirsiniz.

Yalnızlığın kıymeti, başkasına bağımlı olmanın ağır bir bedele sahip olduğunu anladığınız, inanılmaz bir yoldur; bu bedel mutluluğunuzdur.

Görsel sahipleri: Luca Hollestelle, María Tudela, Austin Tott, Laura Williams.