Duygusal Acının 7 Türü Hakkında

Duygusal dünyanızı daha fazla göz önünde bulundurmaya ve onu kontrol etmek için daha fazla zaman ayırmaya başlarsanız, pek çok acıyı iyileştirebilirsiniz.
Duygusal Acının 7 Türü Hakkında

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Duygular vücudumuz üzerinde çok büyük bir güce sahiptir. Onları doğru zamanda ifade etmezsek, kronik bir hal alabilen duygusal bir acıya dönüşürler. Bu makalemizde, duygusal acının 7 türü hakkında bilgi vereceğiz.

En yaygın kronik ağrı aşağıdaki bölgeleri etkiler:

 • Boyun
 • Ense
 • Baş

Ayrıca bruksizm (diş gıcırdatma), taşikardi ve ülser ya da diğer mide problemleri gibi diğer sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Duygusal problemler ile fiziksel olanlar arasındaki ilişkiyi destekleyen farklı çalışmalar mevcuttur. Kronik ağrı ile üstesinden gelinemeyen stres ya da travmalar arasında bir ilişki bulunmuştur. Bu duygularla yüzleşebilmek ve onları ilaçlarla bastırmamak için iç dünyamızı anlamak oldukça önemlidir.

Duygusal problemlerin fiziksel acılara neden olduğunu bilmeniz gerekir. Bunu, özünüz ve gerçek kimliğinizle bağlantı kurarak başarabilirsiniz.

Duygusal Acının 7 Türü Hakkında

1. Diş ağrısı

Bu durum, bir durumla karşı karşıya kalıp rahat hissetmediğiniz ya da çıkış yolu bulamadığınız zaman gerçekleşir. Baskı, zorlanma ve duygusal acının şiddetlendiğini hissedersiniz.

 • Enerjinin akmasına izin verin ve acıya karşı savaşmayın. Her şey geçer ve her şey dönüşür.

2. Baş ağrısı

başı ağrıyan kadın

Baş ağrısı, stres nedeniyle ortaya çıkabilir, ama aynı zamanda duyguların ifade edilmiyor olması nedeniyle de oluşabilir.

 • Kafanızın içini arındırmak için zaman ayırmalı ve her şeyin geçmesine izin vermelisiniz. Bir süre dinlenmek ya da yürüyüşe çıkmak, bu durum adına iyi birer seçenektir.

3. Boyun ya da servikal ağrı

Boyun ağrısı, içerleme ve öfke nedeniyle ortaya çıkar; sert bir his verir.

 • Kendinizi ve başkalarını affetmeniz önemlidir.

Boyun ağrısı, aynı zamanda, iletişime dair problemleriniz varsa ya da insanların sizi dinlemesi için mücadele veriyorsanız da ortaya çıkabilir. Bu durum, korkular, bağışlanma eksikliği ve kendinize karşı olan kabullenme durumunuzla yakından ilgilidir.

4. Omuz ağrısı

omuz ağrısı

Omuz ağrısı, sanki sürekli yanınızda taşıdığınız bir sırt çantası gibi, kendi problemleriniz ve başkalarınınkilerle yüklenen ağır bir yük gibi hissedilir. Bütün dünyayı omuzlarınızda taşıyamayacağınızı hatırlayın. Başkalarının kendi problemlerinden sorumlu olmalarına izin verin.

İnsanın kendi hakkında düşünmesi önemlidir ve bu hareket, söz konusu yükü en aza indirmenin tek yoludur.

5. Mide ağrıları

Bu durum, rahatsız edici bir durum içerisinde olduğunuz ve hayatınızla ilgili neler olup bittiğini tam olarak sindiremediğiniz zamanlarda olur. Belki de beklenmedik durumlar ortaya çıkıyor ve değişiklikleri kabul etmediğiniz için tam olarak teslim olmayı istemiyorsunuz.

 • Başkalarını ve yaşamı farklı şekillerde görmenin de yolları olduğunu kabul etmek şarttır.
 • Bu şekilde açılabilir, daha da hoşgörülü ve kesinlikle daha mutlu olabilirsiniz.

6. Bel ağrısı

beli ağrıyan kadın

Çok fazla strese neden olan, finansal problemler yaşıyorsanız bel ağrısıyla karşı karşıyla kalabilirsiniz.Aynı zamanda, size bel bağlayan diğer insanlardan sorumlu olduğunuzu hissederseniz de ortaya çıkabilir.

 • Bu problemin ortaya çıkmasının bir başka nedeni de, kendinizi yalnız hissetmeniz ve sorumluluklarınızı bir başkasına devredemiyor olup; bu nedenle daha büyük bir yük hissediyor olmanız gerçeğidir.
 • Her şeyi kendi üzerinize almaktan uzak durmanız için sorumlulukların nasıl devredileceğini öğrenmek ve böylelikle bağlardan özgür bir halde yaşamak oldukça önemlidir.

7. Ellerde ağrı

Eller, dünyayla bağlantı kurma yolumuzdur. Eğer ellerde sıklıkla ortaya çıkan bir ağrıdan muzdaripseniz, bu durum istediğiniz ancak elde etmekte problem yaşadığınız bir şeyin göstergesi olabilir.

 • Kendi kendinize hedefe ulaşamayacağınızı ya da vazgeçmekte zorluk çektiğiniz bir kişiye veya duruma bağlı olduğunuzu hissedersiniz.
 • Serbest ve akışına bırakmak çok önemlidir.

Duygusal acının iyileştirilmesi için önerilen çalışmalar

1. Louise Hay

mutlu ve mutsuz kadın fotoğrafı

Louise Hay, Hayatını İyileştirebilirsin adlı kitabında, kötü yönetilen duyguların nasıl hastalık haline gelebildiğinden ve bazılarının ne kadar ciddi olabildiğinden bahseder. Eğer vücudunuzu dinler ve onu anlamaya çalışırsanız, içinizdeki huzuru bulabilirsiniz. İşte o zaman affedebilirsiniz, sevinir ve müteşekkir hissedersiniz. Böylece, sizi felçli hale getiren ve hasta eden tüm bu olumsuz duygular ortadan kalkar.

2. Enric Corbera

Kitaplarında, konuşmalarında ve Youtube videolarında, kendini iyileştirmenin anahtarının, çatışmayı yaratan ve hastalığı tetikleyen gizli duyguyu bulmak olduğunu savunur.

Bu yazara göre, bu duygunun farkına varıp onu tespit ettikten sonra, iyileşme gerçekleşir. Ayrıca beyin ve kalbin ayrışmasına neden olan, mantıksız ve sınırlayıcı inançları değiştirmenin de önemli olduğunu açıklar: ne düşündüğüm, ne hissettiğim, ne yaptığım. Bu tür materyaller, zihin ve kalbinizi yeni kavramlara açmak adına size çok yardımcı olabilir.

Sağlıklı ve mutlu olmanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.