Duygusal Zekaya Sahip Biri Misiniz?

Duygusal zeka, zamanla öğrenilebilir ve edinilebilir bir şeydir. Duygusal zekaya sahip insanların harika karakteristik özelliklerini keşfedin ve siz de onlardan biri olun.
Duygusal Zekaya Sahip Biri Misiniz?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2022

Duygusal zekaya sahip olmanın anlamı zamanla değişti. Günümüzde, duygusal zekayı duygularımızı ve hislerimizi yönetme kabiliyeti olarak tanımlıyoruz. Bazı insanların duygusal zekası doğuştan olsa da, bu zamanla öğrenilebilir ve geliştirilebilir bir şeydir.

Bu yazımızla sizlere duygusal zekaya sahip insanların karakteristik özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Siz de onlardan biri misiniz? Detaylar için mutlaka okuyun!

Duygusal zekaya sahip insanların özellikleri

Hedeflerine nasıl ulaşacaklarını bilirler

elinde kendi maskelerini tutan kadın

İlk olarak, bu insanlar hedeflerine nasıl ulaşacaklarını bilir. Birçok insan, konu bir hedefe ya da çok istenen bir şeye ulaşmak olunca anksiyeteye kapılır. Ancak bu insanlar uzun süreli hedeflerine ulaşırken küçük zevklerden daha az etkilenir.

Duygusal zekaya sahip insanlar duygularını kontrol ederler

Bu insanlar için, duygularını tanıyıp, bu duyguların nereden geldiğini tespit etmek daha kolaydır. Duygularınızı tanımak, onları kontrol etmenizi kolaylaştırır.

Ayrıca, pozitif ya da negatif duygu durumlarınızı etkileyen faktörleri tanımak da önemlidir. Bu bilgiler ışığında, duygusal zekası yüksek olan insanlar, deneyimlerini doğru olarak nasıl yorumlayacaklarını ve onları ilerde nasıl kullanacaklarını bilir.

Duygusal zekaya sahip insanlar empati kurarlar

Çağımızın en büyük erdemlerinden biri de empati kurabilme yeteneğidir. Empati kurmak, karşımızdakinin bakış açısını daha iyi anlayabilmek için kendimizi onun yerine koymaktır.

İnsanlarla empati yoluyla iletişim kurmakiletişimi daha etkili kılar. Elbette, duygusal zekası yüksek olan insanlar bunun bilincindedir ve genellikle empati kurabilen insanlardır.

Duygularını dışa vururlar

Tahmin edebileceğiniz gibi, başkalarına kendinizi ifade edebilmek oldukça önemlidir. Duygusal zekası yüksek olan insanlar gerek konuşarak, gerek yazarak, gerekse vücut diliyle kendilerini nasıl ifade edeceklerini bilir. Kısacası, duygularını dışa vurmakta ve kendilerini ifade etmekte bir ustadırlar.

Pozitif bir tutum sergilerler

iyi hissetmek

Bunlara ek olarak bu insanlar daha sağlıklı bir ruhsal ve zihinsel durumda düşünürler. Zihinlerinden geçen düşüncelerin kontrolü ellerindedir. Kendilerini kötü düşüncelere kaptırmazlar; çünkü kötü düşünceleri görmezden gelebilir ve iyi düşüncelerin yerine geçmesine izin vermezler.

Motivasyonlarını korurlar

Duygusal zekası yüksek olan insanların diğer bir önemli özelliği ise “içsel motivasyonlarının” olmasıdır. Bu tür motivasyon iki kısımdan oluşur. Birincisi, bu insanlar kişisel olarak motivedirler. İkincisi ise, bunu diğer insanlara nasıl göstereceklerini bilirler. Bu özellikleri sayesinde liderlik kişiliğine sahiptir.

Değişimi kabullenirler

duygusal zekaya sahip olmak değişimler

Bu insanlar, hayatlarını değiştirecek kararları nasıl alacaklarını bilirler. Değişim çoğu insanın korkulu rüyasıdır. Ancak bu insanlar kolayca bu korkunun üzerinden gelebilirler. Sonuçta her şey değişimi bir zorluk olarak görüp görmemekten ibarettir.

Yargılama yeteneğine sahiptirler

Bildiğiniz gibi, yargılamak kolaydır. Ancak önemli olan diğer insanların davranışlarını ve fikirlerini yargılarken, ön yargı ile tarafsızlığı birbirinden ayırabilmektir. Duygusal zekası yüksek olan insanlar, ön yargıyı bir kenara bırakıp harika karakter analizi yapar.

Duygusal zekaya sahip insanlar kolay sinirlenmezler

Bazı insanlar çok kolay sinirlenir. Öte yandan bu insanlar, sinirlenmeden önce durumu dikkatlice tartar. Çoğu zaman, birinin dargınlığının ötekinin kendini kontrol edememesinden kaynaklandığını bilirler.

Ne zaman “hayır” diyeceklerini bilirler

Kolay gibi gözükse de, bazen davetleri, iş tekliflerini ya da sorumlulukları geri çeviremeyiz. Oysa, bu insanlar, ne zaman “hayır” diyeceklerini bilir ve bu durumun onları rahatsız etmesine izin vermezler. Sizin de duygusal zekanız yüksek mi? Unutmayın: Duygusal zeka fedakarlık ve sabırla öğrenilebilir bir şeydir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.