Düz Bir Karın için Faydalı Meyveler

Ağır bir yemekten sonra kilo vermek için biraz ananas yemek çok iyi bir fikir. İçindeki lifler ve bromelayin vücuttaki toksinlerin atılımına yardımcı olur ve kilo almayı önler. 
Düz Bir Karın için Faydalı Meyveler
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Hepimiz düz bir karın isteriz.Sadece sağlıklı olmak için değil, aynı zamanda güzellik için. Kıyafetlerin içinde daha rahat ederiz, duruşumuz güzelleşir ve genel olarak sağlıklı gözükürüz. Ama buna nasıl ulaşacağız? Biraz çaba ve doğru meyveleri yiyerek. Şimdi sizlere bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız :

Meyveler Düz Bir Karın İçin Nasıl Yardımcı Olurlar?

İlk olarak, beslenme uzmanlarının her zaman söylediği bir şeyi tekrarlayalım: 24 saat içinde düz bir karına sahip olmak mümkün değil.En azından, her gün değil. Karnın şişmesine sebep olacak bazı yiyecekler var ve bazen sindirim sistemimiz şişkin bir karna neden olabilir, ama bunun için endişelenmeyin. Eğer diyetinizi kontrol altına alırsanız, yerleşmiş yağlardan kurtulabilirsiniz.

Bol bol su içmeniz gerektiğini biliyorsunuz, ayrıca yağ tüketiminizi ve rafine un, tuz, şeker gibi ürünleri kısıtlayın… Tüm bunlar sadece kilo aldırmaz, aynı zamanda sıvı tutulumuna da sebep olur.

Peki meyveler nasıl yardımcı olur? Öncelikle vücutta ısı düzenleyicidirler. Bu da yağları yakar, sağlıklı ve düzenli bağırsak hareketi sağlar ve toksinlerin elenmesine yardımcı olur. Bazı meyveler var ki bunlar lipitlerden kurtulmaya yardımcıdır.

Bazı meyveler mide enfeksiyonlarına iyi gelen lifler içerir ve içeriklerindeki flavenoidlerle yağ yakarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla meyve yiyerek karşılığında sağlıklı bir vücuda ve düz bir karına sahip olabilirsiniz.

Meyveleri olduğu gibi veya dilimlenmiş olarak kahvaltıda ve hatta öğle yemeğinde salatalarda tüketebilirsiniz. Vitamin ve mineral kaynağıdırlar ve günlük zindeliğinizi geliştirirler. İlginizi çekti değil mi? Harika!

Düz Bir Karın İçin Meyveler

1. Yeşil Elmanın Faydaları

düz bir karın yeşil elma

Yeşil elma ülkemizde golden elma olarak da bilinir. Washington Üniversitesindeki uzmanlar yeşil elmanın içeriğindeki yağ ile savaşan özellikleri ortaya koydular. Yeşil elma bağırsak ve kolon hareketlerini arttırarak temizlemeye yardımcı olur, yağları ve toksinleri yakar ve iyi bakterilerin gelişimini destekler.

Bu çalışmaya göre yeşil elma bize vitamin ve polifenol sağlarken çok az miktarda karbonhidrat içerir. Günde iki kez yemek faydalıdır.Özellikle yola çıkmadan önce düz bir karın için harika!

2. Enerji Veren Muz

muz
Muz zengin bir potasyum kaynağıdır, bu da vücuttaki sodyum alımına karşı su ihtiyacını dengeler.

İşte böyle. Bir çok insan muzun kilo aldırdığını düşünür, ama bu doğru değil. Her gün bir muz yemek çok faydalıdır, özellikle sabah veya akşam. Potasyum bakımından zengindir ve vücutta sodyum oranlarını dengeler. Ayrıca sıvı tutulumuna yardımcı olur ve daha hafif hissettirir. Bugün denemeye ne dersiniz?

3. Papaya’nın Antiinflamatuar Özelliği İle Düz Bir Karına Sahip Olun

papaya

Papayayı seviyor musunuz? Ya da hiç papaya yediniz mi? Şu andan itibaren alışveriş listenize koyun.

Papaya yüksek oranda C vitamini sağlar ve antiinflamatuar özellikler içerir. Ayrıca bağırsakları temizlemeye yardımcı olur, toksinlerin atılımını destekler, çok lezzetlidir ve düz bir karın için birebirdir.

Öğle yemeklerinde salatanıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca çilek ve kivi gibi meyvelerle harika gidiyor! Bunu kaçırmayacaksınız değil mi?

4. Düz Bir Karın İçin Orman Meyveleri
yaban mersini

Marketlerde çok yaygın bir meyve türü ve her gün tüketebilirsiniz. Eğer taze karaböğürtlen, yaban mersini, ahududu, veya çilek bulabilirseniz kaçırmayın.Sağlığınız size minnettar olacak ve düz bir karın için çok faydası olacak.

Bu işin sırrı içeriğindeki sindirim ve bağırsak sistemleri için koruyucu ve tedavi edici özellikler. Enfeksiyonu ve inflamasyonu önlemeye yardımcıdırlar. Sindirimi teşvik eder ve sağlıklı bir bağırsak sistemini desteklerler. Ayrıca safra kesesi için tedavi edicidirler ve vücudu temizleyerek kilo verdirir ve bizi dahili olarak korurlar.

5. Limonun Faydaları

limon

Limonun faydaları hakkında konuşmaya bayıldığımızı biliyorsunuz. Özellikle oruç süreçlerinde bir bardak suyla limon suyu tüketmenizi öneriyoruz.

Bu vücuda detoks etkisi yaratan sade bir toniktir ve vücudu temizler, toksinleri atar, yağları yakar, bağışıklık sisteminiz için C vitamini sağlar… Bunlar kimsenin kaçırmaması gereken harika özellikler.

6. Sağlık İçin Ananas

düz bir karın için ananas suyu

Düz bir karın için harika! Ananas yüksek oranda bromelayin içerir. Bu enzimin ne için faydalı olduğunu biliyor musunuz? Protein emilimine yardımcı olur ve vücuda yüksek oranda çözülebilir lifler sağlar. Bu da toksinlerin atılmasına ve bağırsak sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Çok lezzetlidir ve hem yiyebilir hem de suyunu içebilirsiniz. Buna karşı koymayın.Ne kadar isterseniz yiyebilirsiniz ve kilo almayacaksınız. Bu meyve herkesin yararlanması gereken bir doğa harikası. Daha ne duruyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213. doi: 10.1016/j.pcad.2018.07.014. Epub 2018 Jul 9. PMID: 30003901.
  • Perales-García A., Estévez Martínez I., Urrialde R., Hidratación: determinados aspectos básicos para el desarrollo científico técnico en el campo de la nutrición. Nutrición Hospitalaria, 2016.
  • Panche AN, Diwan AD, Chandra SR. Flavonoids: an overview. J Nutr Sci. 2016 Dec 29;5:e47. doi: 10.1017/jns.2016.41. PMID: 28620474; PMCID: PMC5465813.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.