Sarkan Göğüsler İstemiyorsanız Bunlardan Kaçının!

Göğüslerinizin erken sarkması konusunda endişe mi duyuyorsunuz? Göğüslerinizin sarkmasını istemiyorsanız kaçınmanız gereken 7 kötü alışkanlığı öğrenin.
Sarkan Göğüsler İstemiyorsanız Bunlardan Kaçının!

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Göğüs ptozisi veya sarkan göğüsler, göğüs cilt liflerinin elastikiyetinin sürekli olarak kaybedilmesinden dolayı oluşan doğal bir süreçtir. Tıbbi bir sorun değildir; fakat özellikle de erken yaşlarda ortaya çıktığında, estetik bir problemdir.

Sarkan göğüsler, büyük göğüslü kadınlarda yaygındır; ancak bu, göğüsleri küçük olanların da bunu yaşamadığı anlamına gelmez. Yer çekimi, emzirirken meydana gelen değişiklikler ve sürekli kilo alımı ve kaybı göğüslerin görünümündeki belirleyici faktörlerdir.

Bununla birlikte, memeyi içten tutan yapıları bozan bazı alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklar tüm kadınları eşit derecede etkilemez; ancak 30 yaşından önce göğüs sarkmalarının başlamasını önemli ölçüde etkileyebilirler. Aşağıda bu alışkanlıkların neler olduğunu keşfedin!

1. Sarkan göğüsler istemiyorsanız sigara içmeyin

elinde yanmayan sigara tutak kadın

Sigara içmek, yalnızca vücuttaki temel sistemlerde olumsuz etkilere neden olmakla kalmaz; aynı zamanda cildin ve kasların bozulmasına neden olur.

Tütünün içerdiği toksinler, kolajen üretimini azalttığı ve kan dolaşımını tükettiği için cildin elastikiyet ve sıkılığının kaybını ve yaşlanma sürecini hızlandırır. Bu da göğüsleri de içeren deride sarkmaya neden olur.

2. Yanlış bedende sütyen takmak

  • Yanlış bedende sütyen takmak zararsız görünmesine rağmen, göğüslerinin sıkılığını kaybetmesine neden olabilecek bir alışkanlıktır. 
  • Sütyen, vücuda kolaylıkla adapte olabilen esnek malzemelerle yapılmış olsa da, uygun olmayan bir sütyen sarkan göğüsler ile baş başa kalmanıza sebep olabilir.
  • Ayrıca, sütyenler çok sıkı olduklarında kan dolaşımını, Cooper ligamentini ve cilt kaslarını etkileme eğilimi gösterirler.

3. Kötü duruş

duruş bozukluğu

Kötü bir duruşa sahip olmak kas ağrısını artırır, estetiği etkiler ve ayrıca göğüslerin sarkmasını hızlandırır. Birçok kadın, kalıcı olarak iyi bir duruşa sahip olduklarında göğüslerinin ne kadar farklı görüneceğini düşünemez.

Uygun olmayan bir pozisyonda oturmak veya ayakta durmak, göğüslerin doğal pozisyonlarını kaybetmesine neden olur; bu durum, onları destekleyen lifleri etkiler.

4. Hareketsiz bir yaşam sürmek

Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak vücudun hem içinde hem de dışında birçok olumsuz etkiye neden olur. Hareketsizlik; kronik hastalıklar, obezite ve yaşam kalitemizi düşüren diğer bozuklukların riskini artırmaktadır.

Dahası, hareketsiz olduğumuzda meme kasları ihmal edildiğinden, göğüslerin zamanla sertlik ve esnekliklerini kaybetmeleri yaygın bir durumdur. Bu alanı güçlendirecek çok sayıda egzersiz ve spor rutini bile vardır.

5. Güneş kremi kullanmayı unutmak

Erken cilt bozulmasını önlemek için güneş kremi kullanmanın önemi birçok durumda vurgulanmaktadır. Buna rağmen birçok kişi bunu günlük olarak kullanmamaya devam etmektedir ve UV ışınlarının olumsuz etkilerine doğrudan maruz kalmaktadır.

Bu durum, erken yaşlanmaya ek olarak göğüslerin sıkılığının kaybolmasını hızlandırır; çünkü bu alan güneşin etkisini doğrudan görmektedir. Sonuç olarak, kolajen ve elastin azalır; bunlar, cildi yumuşak ve genç tutmaktan sorumlu olan iki maddedir.

6. Çok sıkı bir diyete sahip olmak

“Mucize diyetler” olarak da bilinen çok sıkı diyetler, kas ve cilt sağlığını önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, bunları benimsemek, göğüslerin yaşlanmadan çok önce sarkma riskini artırır.

Bunun nedeni, genellikle ani kilo değişikliklerine ve yağsız kas kaybına neden olan beslenme yetersizliklerine yol açan diyetlerdir. Sağlıklı kaynakları içeren, doğru ve eksiksiz bir beslenmeye uymak hayati önem taşımaktadır:

  • Temel yağ asitleri
  • Vitaminler
  • Mineraller
  • Proteinler
  • Fiber
  • Antioksidanlar

7. Aşırı alkol almak

aşırı alkol almak

Günde bir kadeh kırmızı şarap içmenin sağlık açısından birçok ilginç faydası vardır. Fakat aşırı miktarda alkol almak, istenmeyen yan etkilere neden olur.

Çok fazla alkol tüketildiğinde karaciğer ve metabolik zorluklara ek olarak, derinin elastikiyeti doğrudan etkilenir. Sonuç olarak, erken yaşlanma riskini artırır ve göğüslerin sıkılığının kaybolmasını hızlandırır.

Yukarıda bahsedilen alışkanlıkların bu estetik problemle ilişkili faktörler olduğunu belirtmek isteriz; ancak her zaman doğrudan sarkan göğüslere sebep olmadıklarını da unutmayın.

Bu alışkanlıklardan uzak durmak ve sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak, göğüslerinizi daha uzun süre sağlam ve genç tutmak için mükemmel bir yoldur.

İlginizi çekebilir ...
Sarkan Göğüsler için 8 Tedavi ve Öneri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sarkan Göğüsler için 8 Tedavi ve Öneri

Sıkı ve pürüzsüz göğüsler olması için doğru egzersizlerin yanı sıra size uygun bir sutyen seçmeli ve kötü alışkanlıklardan uzak durmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.