Sarkık Göğüsler Bu 5 Alışkanlıktan Kaynaklanıyor Olabilir

Fiziksel aktivite eksikliğinin, sarkık göğüsler için bir neden olabileceğini biliyor muydunuz? Eğer bunu önlemek istiyorsanız düzenli olarak bu bölgenin çalıştırılması önemlidir.
Sarkık Göğüsler Bu 5 Alışkanlıktan Kaynaklanıyor Olabilir

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Normal göğüslerin nasıl görünmesi gerektiği fikri güzellik normlarına, kültüre ve toplumsal kalıplaştırmalara bağlıdır. Fakat günün sonunda, kimse sarkık göğüsler ile başbaşa kalmak istemez.

Fakat yer çekimi, kimsenin önüne geçemeyeceği bir şeydir. Er ya da geç, yer çekimi kontrolü ele alır ve göğüslerinizin şeklini, boyutunu, yerini ve simetrisini değiştirir.

Bu değişiklikler hamilelik, yemek yeme alışkanlıkları, kilo kaybı veya emzirmeden de kaynaklanabilir.

Yıllarla savaşamayacağınız, özellikle de otuzlu yaşlarınızdan sonra çok açıktır.

Yaşlandıkça göğüslerin sarkması normaldir, çünkü cilt lifleri parçalanır ve aynı elastikiyete sahip olamaz. Başka bir deyişle, yaşlanır.

Tıbbi terimlerle, sarkık göğüsler göğüs ptozisinden kaynaklanmaktadır.

Ama endişelenmeyin. Bunu önlemek için bir şeyler yapabilirsiniz. Aslında, onları genç tutmak için ne kadar çok teknik uygularsanız, o kadar az sarkacaklarını söyleyebiliriz.

Kaçınılması gereken bazı alışkanlıklar şunlardır:

1. Kötü beslenmek

yağlı yemekler

Eğer beslenmeniz yağlı gıdalara dayanıyorsa ve herhangi bir düzenli fiziksel aktivite yapmıyorsanız, kaçınılmaz olarak fazla kilo alırsınız.

Fazla kiloluyken, elastik lifler parçalanır ve yenilenemez. Gevşek cilt sarkar ve sıkılığını kaybeder çünkü kolajen yenilenmez. Sonuç olarak da göğüsler sarkar.

Hem elastikiyet hem de kolajen, besinlerden, vitaminlerden ve gıdalardaki minerallerden üretilir.

Bunları diyetinize ekleyin:

 • Kümes hayvanları
 • Kabuklu deniz hayvanları
 • Karaciğer
 • Yumurta
 • Yulaf
 • Kuruyemiş
 • Bakliyat
 • Sebzeler

2. Fiziksel aktivite eksikliği

Göğüsleriniz %90 oranında yağdır. Bu, hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olursanız sıkılığını kaybetmesi anlamına gelir. Kas kütlesini korumak ve sarkık göğüsler oluşmasını önlemek için bu bölgenin çalıştırılması gerekmektedir.

Güçlendirme egzersizleri bu bölgenin çalışması ve plastik cerrahi düşüncesinin uzak tutulması için önemlidir.

Elastikiyet ve gücü artırmak için, egzersizi kozmetik tedaviyle birleştirirseniz, sonuçlar daha da iyi olacaktır ve sarkık göğüsler görünümünü engelleyebilirsiniz.

Ayrıca göğüslerinizdeki cildin hassas olduğunu da unutmayın. Bunları nemli tutmak ve su dengesini sağlamak uygun bir cilt bakımı için gereklidir.

3. Kendinizi güneşten korumuyorsunuzdur

güneşten korunmak

Güneş ışınları pek de sevdiğimiz etkilere sahip değildir. Bütün cilt tiplerini etkiler. Açık yaka kıyafetler giydiğinizde, yanıklardan en çok etkilenen alanlardan biri göğüs kısmınızdır.

Sadece estetik bir mesele değildir: eğer yaşlanma belirtilerini önlemek istiyorsanız, güneşten korunma şarttır çünkü kendinizi güneşe maruz bırakmak, göğüslerinizde kırışıklıklara neden olur (özellikle hava koşullarındaki ani aşırı değişimler nedeniyle).

İdeali şu şekilde olmalıdır:

 • Her gün güneş kremi kullanın.
 • Uzun süre güneş altında olmayın.
 • Cildinizdeki lekeler konusunda şüpheleriniz varsa bir doktora görünün ve tedavi olun.
 • A ve C vitamini içeren losyonlarla nemlendirin.
 • Beslenmenize havuç, domates ve meyve ekleyin.

4. Sıcak su ile duş alıyorsunuzdur

Soğuk bir duşa ne dersiniz? Çoğu kişi 38 derecenin üstünde bir suyla duş alır. Ancak gerçek şu ki, sıcak su sizin için, özellikle de cildiniz için iyi değildir.

Yüksek sıcaklıklar cilt dokusunu gevşetir ve erken kırışıklık riskini artırır.

Bunu da okumanızı öneriyoruz: Her gün duş alırken yaptığınız 8 hata

5. Menopoz

menopozlu kadın

Menopozun sarkık göğüslere neden olmasının nedenlerinden biri östrojen kaybıdır.

Menopoz, fiziksel ve duygusal değişikliklere neden olur. Bunun nedeni, menstrual döngü, kolesterol seviyeleri ve cinsel isteği düzenleyen bir kadın hormonu olan östrojen miktarının değişmesidir.

Aynı zamanda lekelerin ve kırışıklıkların ortaya çıkmasını tetikler.

Östrojen eksikliği proteinlerin oksitlenmesi demektir. Başka bir deyişle kolajen lifleri sıkılığını kaybeder ve sonuç olarak göğüsler sarkabilir.

Öneriler

 • İlk olarak, ayda en az bir kere bu bölgede temizlik losyonları kullanın.
 • Ek olarak, C vitaminini tüketerek elastini artırın. C vitamini; domateste, narenciyelerde ve avokadoda doğal olarak bulunur.
 • Ayrıca, içeride ve dışarıda su dengenizi korumaya devam edin. Günde 8 bardak su içip vücudunuzu nemlendirin.
 • İyi uyuyun (her gece en az 8 saat). Uykusuz gecelerin erken yaşlanmaya yol açtığını unutmayın.
 • Ayrıca, stresinizi kontrol edin. Stresli olmak vücudunuzdaki kortizolü serbest bırakır, bu da kandaki şekeri artırır ve erken yaşlanmaya neden olur.

Hem görünüşünüz hem de sağlığınız için göğüslerinize özen gösterin, onlara iyi bakın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.