Kilo Vermeye Engel Olan 6 Sabah Yanlışı

Kahvaltıyı atlamak ya da sabahları doğru gıda seçimini yapmamak ideal kiloya ulaşma hedefinizden sizi alıkoyan hatalardan bazıları olabilir.
Kilo Vermeye Engel Olan 6 Sabah Yanlışı
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kilo vermeye engel olan hatalar yapıyor olabileceğinizi biliyor muydunuz? İster inanın ister inanmayın, sabah alışkanlıkları, sağlıklı kilo vermek isteyenler için çok önemli bir rol oynamaktadır.

Birçok kişi bunu bilmese de, gün başındaki ilk yaptığımız şeyler, optimum enerji seviyeleri ve iyi bir metabolik ritim elde etmek için anahtardır.

Aslında, zayıflamakta sıkıntı yaşamamızın nedenlerinden biri de günün bu saatinde hata yapmamızdır. Bu hatalar diyet ve egzersiz sonuçlarını etkiler. Bu nedenle, onları tanımlamak ve amacınıza engel olmadan önce onları düzeltmek için gerekli tedbirleri almak çok önemlidir.

Bu yazımızda, artık tereddüt etmeyeceğiniz 6 prensibin ayrıntılarını paylaşmak istiyoruz.

1. “5 dakika daha” uyumak

saati kapatan birisi

Uyandığımızda, ayağa kalkabilmek ve aktif hissetmek için “sadece 5 dakika daha” uyku ihtiyacı hissetmek çok yaygın bir olaydır. Ancak, bu, kilo vermeye çalışıyorsanız, özellikle de bu süreyi uzatmaya devam ederseniz, hiç de işinize yarar bir alışkanlık değildir.

İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla uyuduğunuz bu dakikalar iyi bir kahvaltı yapmanız veya biraz egzersiz yapmanız için kullanılabilir. Aslında, ideal olanı, alıştığınızdan 15 dakika önce uyanmaktır. Bu şekilde, metabolizma hızınızı artırmaya yardımcı olan iyi bir alışkanlık kazanabilirsiniz.

Aynı şekilde, günde 7 saatten daha az olmayan iyi kalitede bir uyku almak da çok önemlidir.

Daha fazlasını bilmek ister misiniz? Okuyun: Uykusuzluk ile savaşmaya yardımcı 10 yiyecek

2. Vücudunuzun su dengesini sağlamamak

Bu en yaygın hatalardan biridir. Ne yazık ki, aynı zamanda en olumsuz etkileri olan hatalardandır. Dinlenme süresince, vücut çoğu işlemi için sıvıları kullanır. Böylece, uyandığınızda, belli bir derecede susuz kalmış olursunuz.

Sabahları, kalktıktan hemen sonra su içmek, vücudunuzun su ihtiyacınızı gidermekte yardımcı olur ve vücudunuz böylece bütün gün iyi çalışabilir. Limon suyu veya arındırıcı bir bitki eklerseniz yararları daha da büyük olacaktır.

3. İyi bir kahvaltı yapmamak

kötü kahvaltı

İyi bir kahvaltı yapmaya yeterli vakti ayırmamanız, kilo verme diyetlerinin başarısız olmasının temel nedenidir. Bu ilk öğün sağlıklı metabolik fonksiyonların sürdürülmesi için çok temeldir. Artı, aynı zamanda vücuda enerji veren bir öğündür.

Kahvaltının yerini kahve ve bisküvinin alması metabolizmayı yavaşlatır ve kilo vermenize engel olur. Aynı şey, “kalorilerden tasarruf etme” konusundaki inancı göz ardı ettiğinizde de geçerlidir.

İyi bir kahvaltı, toplam günlük kalori alımının % 25’ini temsil etmelidir. Protein, lif ve karbonhidrat kaynakları içermelidir. Buna ek olarak, antioksidanlar ve mümkünse omega 3 yağ asitleri kaynakları da içermelidir.

4. Kahvaltı saatinizi iyi ayarlamamak

Kahvaltının yapıldığı saatin de, vücudunuzun ve metabolizmanın kahvaltıdan alacağı faydalarla ilgisi vardır. Eğer kahvaltıyı çok geç yapmayı seçerseniz, açlık hormonları aşırı derecede faal bir hale gelecektir. Sonra, muhtemelen kendinizi kötü ve zayıf yiyecek seçimleri yaparken bulacaksınız.

Diğer şeylerin yanı sıra, bu, kalori ve yağ yakma konusunda metabolizmanızı yavaşlatır.

5. Sağlıksız atıştırmalıklar yemek

yatakta yemek yiyen kadın

Metabolizmanızı aktif tutmak ve sabahları yorulmaktan kaçınmak için, sabah ortasında atıştırmalıklar yemeniz önerilir.

Bu küçük yemekler vücudunuza enerji ve besin maddeleri verir, böylece vücudunuz problemsiz çalışmaya devam edebilir. Sorun, birçok insanın onları iyi seçmemesi, kalori ve yapay maddelerle dolu yiyecekler tüketmesidir.

  • Ekmek, kızarmış yiyecekler yemek veya krema ve kalorilerle dolu içecekler içmek iyi değildir.
  • İdeal olan şey meyve ve sebze veya kepekli tahıl barları yemektir.

6. İşte stresli olmak

İşin ilk saatlerinde, gün boyunca tamamlanması gereken tüm faaliyetler nedeniyle hafif bir baskı hissi yaygındır. Bunu doğru bir şekilde nasıl yöneteceğini bilmemek, fazla stresin ortaya çıkmasına neden olabilir. İster inanın ister inanmayın, bu kilo verme planınızı da etkileyebilir.

  • Çok stresli olduğunuzda, vücudunuzda daha fazla miktarda kortizol salınır. Bu, ruh halinizi etkileyen bir hormon olmasının yanı sıra metabolizmanızı da engelleyen bir hormondur.
  • Bu hormona sürekli maruz kalmak, abdominal yağ biriktirme eğilimi ile ilişkilidir.

Sabahları bu hatalardan herhangi birini yapıyor musunuz? Eğer birisi size tanıdık geldiyse, bu durumun vücut ağırlığınızı etkilememesi için, en kısa zamanda düzeltmeyi deneyin. Özellikle diyet ve fiziksel aktivite bakımından sağlıklı alışkanlıklar, hızlı ve kalıcı sonuçlar elde etmenin en iyi yoludur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • St-Onge MP. Sleep-obesity relation: underlying mechanisms and consequences for treatment. Obes Rev. 2017 Feb;18 Suppl 1:34-39.
  • Stookey JD, Constant F, Popkin BM, Gardner CD. Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity. Obesity (Silver Spring). 2008 Nov;16(11):2481-8.
  • Rynders CA, Thomas EA, Zaman A, Pan Z, Catenacci VA, Melanson EL. Effectiveness of Intermittent Fasting and Time-Restricted Feeding Compared to Continuous Energy Restriction for Weight Loss. Nutrients. 2019 Oct 14;11(10):2442.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.