Duş Alırken Yaptığınız 8 Hata

Daha hijyenik bir seçenek gibi gözükse dahi, gerçek şu ki günde bir defadan fazla duş almak cildinize ve saçınıza zarar verebilir.
Duş Alırken Yaptığınız 8 Hata

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Duş alırken bir dizi hata yaptığınızı biliyor muydunuz? Genel sağlığınız için mümkün olan en kısa sürede bu durumu düzeltmenizi tavsiye ederiz.

Mükemmel duş, 5 ila 10 dakikadan daha uzun sürmemelidir. Ayrıca, bir banyo sırasında 95 litreden fazla su kullanmamalısınız.

Bu hataları yapıyor musunuz bir kontrol edin. Eğer yapıyorsanız, daha sağlıklı bir vücuda kavuşmak için bu hataları düzeltmeye çalışın.

1. Sıcak su kullanmak

duş alırken

Sıcak suyun ciltte su kaybına neden olduğunu unutmayın. Bu durum ciltte kuruluk ve soyulma gibi etkilere neden olabilir.

Ayrıca, olumsuz etkiler burada son bulmaz:

  • Eğer duş alırken çok sıcak su kullanıyorsanız, cildinizin koruyucu yağ tabakasını aşındırma riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Bu durum zararlı olabilir. Bunun nedeni bakteri ve toksik maddelere karşı cildinizin korumasız kalmasıdır.

  • Ayrıca, kan akışınızı çok fazla harekete geçirerek uzun süreli kızarıklığa neden olabilir. İltihaplanma, siyah noktalar ve cilt kuruluğu gibi diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

2. Çok uzun süre duş almak

  • Acele etmeyin, ancak ihtiyaç duyduğunuzdan daha da uzun sürmesin. Aksi takdirde, sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.
  • Belirttiğimiz gibi, kesinlikle 10 dakikadan daha fazla süren duşlar almamanız gerekir.
  • Sıcak su gibi, çok uzun süre duş almak da cildinizi kurutur. Siyah nokta ve tahriş gibi sorunlara neden olur.

3. Sabun içeren ürünleri fazla kullanmak

rengarenk sıvı sabunlar

Piyasada bulunan duş jeli ve sabunlar yüzey aktif maddeler içerir. Bu parçacıkların yağ moleküllerini suya bağlama özelliği vardır.

  • Bununla birlikte, eğer duş jelinizin çok fazla köpük ürettiğini fark ederseniz, bu durum adı geçen maddenin çok fazla olduğunu gösteren bir işarettir.
  • Unutmayın ki, bir jelin ürettiği köpük sayısı arttıkça koruyucu yağ tabakanız o kadar fazla yok edilir. Bu da kuru ve pürüzlü bir cilde neden olabilir.

Aynı zamanda, unutmayın ki anti-bakteriyel sabunları kullanmak için bir doktor tavsiyesi yoksa, bunları kullanmak için herhangi bir sebep de yoktur.

4. Eski liflere dikkat edin

Bu konu önemli olmayan bir şey gibi görünebilir. Ancak, aynı duş lifini uzun süre kullanmak sağlık açısından büyük bir risktir.

Diş fırçaları çok uzun süre kullanıldıkları zaman meydana gelen sonuca benzer bir durum olduğunu söylenebilir.

  • Nem oranını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü lifler üzerinde bakteri ve mantar gelişimi için mükemmel koşullar vardır.
  • Çözüm, bir lifi 4 haftadan (maksimum) daha fazla kullanmamaktır.
  • En çok tavsiye edilen şey bir duş eldiveni veya el havlusu kullanmaktır. Ancak, her kullanımdan sonra kurutmayı unutmamak gerekir.
saçınızı tamamen durulayın

Cildinizde kalan sabun kalıntılarının tahrişe neden olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, duş aldıktan sonra tamamen durulanmış olduğunuza dikkat etmeniz gerekir.

Saçınız için, onu sıktığınızda gıcırdatmanız gerektiğini unutmayın. Bu şekilde, kafa derinizi tamamen duruladığınız konusunda emin olabilirsiniz.

6. Kurulanırken ovalanmak

Cildinizi doğru bir şekilde kurutmak, iyi bir şekilde yıkanmak kadar önemlidir. Bu nedenle, kullandığınız havlulara dikkat etmeniz gerekir.

Sert havluların iyi bir seçim olmadığını aklınızda bulundurun. Ayrıca vücudunuzu biraz nemli bırakmalıdırlar.

Kurulandıktan sonra cildinizi nemlendirmek için vücut kremi ya da losyon kullanmayı unutmayın.

7. İki kere duş almak

Günde birden fazla duş almak normalde yaptığınız bir şey olabilir. Özellikle spor salonuna giderseniz ya da fiziksel bir iş yaparsanız bu durum geçerlidir. Ancak, bu da iyi değildir.

İkinci bir duş almanız gerekiyorsa, sabun kullanmadan ve olabildiğince çabuk olmasını sağlamaya çalışın: sadece kiri ve teri arındırmaya çalışın.

8. Duş alırken tıraş olmaktan kaçının

Tıraş olan bir çok kadın bu işlemi duşta yapıyor çünkü böylesi çok daha rahat.

Bununla birlikte, duş alırken bacaklarınızı tıraş etmenin, tahrişe neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Tıraş olurken bazı önlemler almak iyi bir fikirdir. Bunlar arasında tıraş jelleri ve köpükler bulunur. Ayrıca daima soğuk ya da ılık su kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Banyoda Kullanmak İçin Yulaf Ezmesi Sabun Keseleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Banyoda Kullanmak İçin Yulaf Ezmesi Sabun Keseleri

Yulaf ezmesi cildinizdeki kirleri ve gözenekleri tıkayan birikimleri emerek cildinizi derinlemesine temizleyip arındıracaktır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.