Her Gün Duş Alırken Yaptığınız 8 Hata

· 20 Aralık, 2017
Daha hijyenik bir seçenek gibi gözükse dahi, gerçek şu ki günde bir defadan fazla duş almak cildinize ve saçınıza zarar verebilir. Nedenini bu yazıda öğrenin.

Duş alırken bir dizi hata yaptığınızı biliyor muydunuz? Genel sağlığınız için mümkün olan en kısa sürede bu durumu düzeltmeniz daha iyidir.

Mükemmel duş, 5 ila 10 dakikadan daha fazla sürmemelidir. Ayrıca, bir banyo sırasında 95 litreden fazla su kullanmamalısınız.

Bu hataları yapıyor musunuz bir kontrol edin. Eğer yapıyorsanız, bu hataları daha iyi bir sağlığın tadını çıkarmak için düzeltmeye çalışın.

1. Sıcak su kullanmak

çok sıcak suyla yıkanmayın

Kış mevsiminde sıcak su daha iyi bir seçenek gibi görünüyor olabilir. Ancak, sıcaklık konusunda fazla ileri gitmemelisiniz. Aksi halde, cildiniz etkisini hissedecektir.

Sıcak suyun ciltte su kaybına neden olduğunu unutmayın. Bu durum ciltte kuruluk ve soyulma gibi etkilere neden olabilir.

Bununla birlikte, olumsuz etkiler orada son bulmaz:

  • Eğer çok sıcak suyla duş alırsanız, cildinizin koruyucu yağ tabakasını aşındırma riskini taşırsınız.

Bu durum zararlı olabilir. Bunun nedeni bakteri ve toksik maddelere karşı cildinizi bariyersiz bırakmasıdır.

  • Ayrıca, kan akışınızı çok fazla harekete geçirebilir. Bu, uzun süreli kızarıklığa neden olabilir. Ayrıca iltihaplanma, siyah noktalar ve cilt kuruluğu gibi diğer olumsuz etkilere neden olabilir.

2. Çok uzun süre duş almak

  • Acele etmeyin, ancak ihtiyaç duyduğunuzdan daha da uzun sürmesin. Aksi takdirde, sizin için verimsiz sonuçlar doğuracaktır.

Belirttiğimiz gibi, kesinlikle 10 dakikadan daha fazla süren duşlar almamanız gerekir.

  • Sıcak suda olduğu gibi, çok uzun süre duş almak cildinizi daha fazla kurutur. Ve siyah nokta ve tahriş gibi sorunlara neden olur.

3. Sabun içeren ürünleri fazla kullanmak

rengarenk sıvı sabunlar, duş jelleri ve şampuanlar

Piyasada bulduğunuz vücut jeli ve sabunları yüzey aktif maddeler içerir. Bu parçacıkların yağ moleküllerini suya bağlama özelliği vardır.

  • Bununla birlikte, eğer duş jelinizin çok fazla köpük ürettiğini fark ederseniz, bu durum adı geçen maddenin çok fazla olduğunu gösteren bir işarettir.
  • Unutmayın ki, bir jelin ürettiği köpük sayısı arttıkça koruyucu yağ tabakanız o kadar fazla yok edilir. Bu da kuru ve pürüzlü bir cilde neden olabilir.

Aynı zamanda, unutmayın ki anti-bakteriyel sabunları kullanmak için tıbbi talimatlarınız yoksa, bunu yapmak için herhangi bir gerek yoktur.

4. Eski süngerlere dikkat edin

Bu konu önemli olmayan bir şey gibi görünebilir. Ancak, aynı duş süngerini uzun süre kullanmak sağlık açısından büyük bir risktir.

Diş fırçalarının çok uzun süre kullanıldıkları zaman meydana gelen sonuca benzer bir durum olduğunu söyleyebilirsiniz.

  • Çevrenizdeki nem oranını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü genellikle bakteri ve mantar gelişimi için mükemmel koşulları yaratır.
  • Çözüm, bir süngeri 4 haftadan (maksimum) daha fazla kullanmamaktır.
  • En çok tavsiye edilen şey bir duş eldiveni veya el havlusu kullanmaktır. Ancak, her kullanımdan sonra kurutmayı unutmamak gerekir.
saçınızı tamamen durulayın

Cildinizde kalan sabun kalıntılarının tahrişe neden olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, duş aldıktan sonra tamamen durulanmış olduğunuzu doğrulamanız gerekir.

Saçınız için, onu sıktığınızda gıcırdatmanız gerektiğini unutmayın. Bu şekilde, kafa derinizi tamamen duruladığınız konusunda emin olabilirsiniz.

6. Kurulanırken ovalanmak

Cildinizi doğru bir şekilde kurutmak, kendinizi iyi bir şekilde yıkamanız kadar önemlidir. Bu nedenle, kullandığınız havlulara dikkat etmeniz gerekir.

En iyi olanının sert olmadığını aklınızda bulundurun. Ayrıca vücudunuzu biraz nemli bırakmalıdırlar.

Kurulandıktan sonra cildinizi nemlendirmek için vücut kremi ya da losyon kullanmayı unutmayın.

7. İki kere duş almak

Günde birden fazla duş almak normalde yaptığınız bir şey olabilir. Özellikle spor salonuna giderseniz ya da fiziksel bir iş yaparsanız bu durum geçerlidir. Ancak, bu da iyi değildir.

İkinci bir duş almanız gerekiyorsa, sabun olmadan ve olabildiğince çabuk olmasını sağlamaya çalışın: sadece kiri ve teri arındırmaya çalışın.

8. Banyo yaparken tıraş olmaktan kaçının

Tıraş olan bir çok kadın bu işlemi duşta yapıyor çünkü böylesi çok daha rahat.

Bununla birlikte, duş alırken bacaklarınızı tıraş etmenin, tahrişe neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Tıraş olurken bazı önlemler almak iyi bir fikirdir. Bunlar arasında tıraş jelleri ve köpükler bulunur. Ayrıca daima soğuk ya da ılık su kullanmalısınız.