Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ev Yapımı 3 Eksfoliant

Bu eksfoliantları yaparken cilt tipinizi aklınızda tutmanız gereklidir. Eğer cildiniz çok hassassa, daha nazik bir seçeneği tercih etmeniz gerekebilir.
Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ev Yapımı 3 Eksfoliant
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Siyah noktalar zararsızdır. Gözeneklerde yağ biriktikçe ve bunlar zamanla sertleştikçe ortaya çıkarlar. Havaya maruz kalan kısım ise okside olur ve siyah bir renk alır. Bu genellikle oldukça çirkindir. Neyse ki, siyah noktalardan kurtulmak için size yardımcı olabilecek farklı ev yapımı eksfoliantlar vardır.

Bu yazımızda onlar hakkında daha fazla bilgi edinin!

Kim siyah noktalardan kurtulmak ister ve bu neden olur?

siyah noktalardan kurtulmak için portakal eksfoliant

Herkes, yaşamının herhangi bir noktasında, siyah noktadan muzdarip olmuştur. Yani endişelenmenize gerek yoktur. Yapmanız gereken, geride bıraktığı izlerden kurtulmaktır.

Sorun, birçok insanın gözeneklerinin büyük olmasıdır. Ayrıca bazı insanların cildi çok yağlıdır. Bu, siyah nokta problemlerini artırmaktadır.

Yaşlandıkça cildiniz bazı hastalıklara daha yatkın hale gelir. Ayrıca, sıkı bir temizleme rutininiz yoksa durumu daha da kötüleştiren siyah noktalar ortaya çıkabilir.

Hormonlarınız sizinle oyun oynar ve hücrelerinizi canlandırır. Bu şekilde bazı sorunlar meydana gelebilir.

Siyah noktaları yok edici ev yapımı eksfoliantlar

Bugün, harika ve ev yapımı 3 eksfoliantı size sunmak istiyoruz. Tüm malzemeleri kesinlikle evinizde bulacaksınız. Böylelikle, çok para harcamanıza da gerek kalmaz.

Ev yapımı derinlemesine eksfoliant

Eğer cildinizi hiç temizlemediyseniz, eksfoliant ile başlamalısınız. Bu en derin tedavilerden biridir. Siyah noktadan kurtulmak için çok yardımcı olur.

Bununla birlikte, bunu haftada birden fazla yapmanız gerekmez. Çünkü, fazlası cildinize zararlı olabilir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 1 adet limonun suyu

Talimatlar

 • Bu maddelerin her ikisini de pürüzsüz bir hamur kıvamı elde edene kadar karıştırın.
 • Yüzünüzü ılık suyla yıkayıp, bu karışımı dairesel hareketlerle uygulayın.
 • En fazla etkilenmiş bölgede parmaklarınızı her yönde hareket ettirin.

Aynı zamanda, bu tavsiyelerimizi de unutmayın.

 • Yüzünüze aşırı baskı uygulamayın.
 • Karbonat yerine şeker kullanabilirsiniz. Fakat, bu biraz daha kalındır ve cildinize zarar verebilir. Eksfoliant olabildiğince yumuşak olmadıkça bu tedaviyi kullanmamalısınız.
 • Yüzünüzün her kısmına 4 dakika boyunca eksfoliant uygulamalısınız. Bu, cildinizdeki kirden ve yüzünüzdeki ölü deri hücrelerinden kurtulacaktır.

Siyah noktalardan kurtulmak için kağıt havlu ve yumurta akı

yumurtanın akı

Bu tedavi için kağıt havlu ve yumurta gerekir. Bununla birlikte, yumurtanın sadece beyazını kullanacaksınız.

 • Önce yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Ilık su, gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Bu, siyah noktaların çıkmasını kolaylaştırır. Yüzünüzün tamamen yağdan arındırılması önemlidir, böylece yumurta beyazı siyah noktalara yerleşebilir.
 • Dairesel hareketlerle yüzünüze yumurtanın beyazını uygulayın. Veya, yalnızca siyah noktalardan kurtulmak istediğiniz alanlara odaklanın.
 • Ardından yüzünüze bir kağıt havlu koyun. Bundan sonra, kağıt havlunun üzerine bir kat daha yumurta akı sürün. Kağıt havlu tamamen ıslanmalıdır.
 • Kuruyana kadar bekleyin. Sonra, kağıt havluyu kaldırın.
 • Neredeyse sihir gibidir, kuruyan kağıt havluya yapışmış bir sürü siyah noktayı göreceksiniz.

Siyah noktalar için domates ve yoğurt

kadin ve 2 domates

Domatesi antiseptik özellikleri nedeniyle seçiyoruz. Blenderdan geçirebilirsiniz, doğrayabilirsiniz veya suyunu sıkabilirsiniz.

Yoğurt yüzünüzü nemlendirip, yağdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

 • Bu malzemelerin ikisini de karıştırın. Ardından, yüzünüze sürün.
 • Kendinize masaj yapmak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu iki işe yarar: Hem siyah noktalardan kurtulursunuz hem de besinler cildinize girmektedir.

Yüzünüze bu malzemelerle masaj yapmak için 30 dakikanızı ayırmaya çalışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Maria Josiene Farias Cruz, Discente do Curso de Farmácia, (FAMETRO)., Suzana Barbosa Bezerra, Docente do Curso de Farmácia, & (FAMETRO). (2017). Obtenção do óleo essencial de Ocimum gratissimum L para desenvolvimento de cosmético de limpeza facial. Revista Diálogos Acadêmicos.
 • Priscila, D., & Mejia, M. (2010). Peelings químicos no rejuvenescimento facial. Pós-Graduação Em Fisioterapia Dermato-Funcional – Faculdade Cambury Resumo. https://doi.org/10.1385/159259185X

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.