Yeşil Domates Tomatillonun 7 Harika Faydası

Yeşil Domates Tomatillonun 7 Harika Faydası
Mario Benedetti Arzuza

Yazan ve doğrulayan doktor Mario Benedetti Arzuza.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yeşil tomatillo, geleneksel Meksika mutfağındaki bileşenlerden biridir ve küçük boyutuna rağmen, sağlığımız için çok miktarda yararlı besin taşır.Tomatillo, patlıcan, patates, domates ve biberlerden oluşan Solanaceae ailesinin bir parçasıdır.

Bu sebze Meksika’da aslen yeşil domates olarak bilinir. Bir çalıdır ve yaklaşık bir metre kadar büyür. Ayrıca, sadece don gelene kadar çiçek ve meyve verir.

Meyveleri 2,5 ile 5 cm arasında değişir, yuvarlaktır ve kağıda benzeyen ince yaprakların içinde yetişir. Olgunlaştığında sarımsı-yeşil tonlu, düzgün ve yapışkan bir görünüme sahiptirler.

Tomatillo’nun özellikleri

Başlıca özellikleri şunlardır:

 • Antioksidanlar açısından zenginlik
 • Yüksek miktarda C vitamini
 • Yüksek miktarda fosfor
 • Kalsiyum, tuz, mineral ve demir
 • Anti-kanserojen özellikler
 • Diyetik lif kaynağı, vitaminler (niasin) ve mineraller (potasyum ve magnezyum)

Avantajlarını daha spesifik olarak açıklamaya devam edeceğiz.

Sindirimi artırır

sindirim sistemi

Sebzelerin çoğunda olduğu gibi, tomatillo yüksek düzeyde diyetetik lif sağlar. Bu sindirim sisteminin işlevlerini destekler ve vücudun yağları çok daha iyi emmesine yardımcı olur.

Böylece, bağırsak sistemini iyileştirir ve kabızlığı, gazı ve abdominal distansiyonu ortadan kaldırır.

Lifler kan akışındaki karbonhidrat salınımını düzenler. Bu kan şekeri seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur. Bu özellikle diyabet hastaları ve glukoz seviyelerini kontrol altına alması gereken kişiler için yararlıdır.

Kanseri önler

Tomatillo, bilimadamlarının antibakteriyel ve anti-karsinojenik fonksiyonlarını anlamak için çalıştığı ixocarpalacton A gibi fitokimyasal antioksidanlar içerir.

Antioksidanlar, serbest radikallerin etkileriyle savaşırlar. Bunların hepsi de pulmoner ya da oral kansere yardımcı olan A, C vitaminleri ve flavonoidler sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek

hasta kadın

Daha önce de belirttiğimiz gibi, tomatillo bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olan yüksek miktarda C vitamini taşır. Vücuttaki yabancı maddeleri ve patojenleri korumak için temel savunma sağlayan alyuvar üretimini hızlandırır.

Ayrıca, kolajen salgılanmasını arttırır, bu da organları ve kan damarlarını kaplayan cildi, hücreleri ve dokuları korumakla sorumludur. Bundan dolayı da metabolik fonksiyon gelişir.

Görüşü geliştirir

A vitamininin bir türevi olan vitamin ve beta-keratinler de antioksidan işlevi görmektedir. Yani, kas dejenerasyonunu, katarakt oluşumunu ve çeşitli göz hastalıklarının belirtilerini önlemeye yardımcı olur.

Kilo kaybını hızlandırır

kilo vermek

Kilo vermek mi istiyorsunuz? O zaman tomatilloyu mutfağınızda eksik tutmayın. Besin ve lif sağlamanın yanı sıra, düşük kalori ve az miktarda yağ içerir. Aynı zamanda kötü yağları yok etmek için çalışır ve doyurucu bir etki yaratır.

Ve içeriğindeki tomatidin kasların daha güçlü, daha sıkı ve yağsız hale gelmesine yardımcı olur.

Enerjiyi arttırır

Tomatillo, niasin içeriği sayesinde gıda ve kompleks moleküllerini enerji rezervlerine ayırmaya yardımcı olur. Ayrıca, enzim işlemi sırasında tomatillo yiyerek, niasin normalden daha güçlü bir tepkime yaşar. Bu nedenle, tomatillo vücuda daha fazla enerji verir.

Kalp sağlığı için

kalp doktor

Tomatillonun bileşenleri arasında potasyum bulunur. Bu madde, kardiyovasküler sistem söz konusu olduğunda, sodyum ile benzer özelliklere sahiptir.

Ek olarak, potasyum bir vazodilatördür. Yani, aşağıdakilerden sorumludur:

 • Kan damarlarını rahatlatmak
 • Dolaşımı teşvik etmek
 • Gerginliği azaltmak
 • Vücutta oksijenlenmeyi arttırmak

Güçlü lif içeriğini bu fonksiyonlara eklersek, kötü kolesterol seviyeleri azalır. Bunu yaparak, arterioskleroz, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebiliriz.

Kabuğunu atmayın!

Tomatillonun kabuğu, çağlar boyunca çaylar ve benzeri tıbbi ilaçlar için kullanılmıştır. Ve faydaları arasında:

 • Kepeği ortadan kaldırmak
 • Kelleşmeyle savaşmak
 • Kulak ağrılarını azaltmak
 • Mide ağrısını hafifletmek
 • Solunum problemlerine yardımcı olmak
 • Tansiyonu düşürmek bulunur.

Artık tomatillo yemeye hazır mısın?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Aune D, Giovannucci E, et al. Fruit and vegetables and the risk of cardiovascular diseases, total cancer and all-cause mortality – a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. International Journal of Epidemiology. Junio 2017. 46 (3): 1029-1056.
 • Caceres, A., Alvarez, A. V., Ovando, A. E., & Samayoa, B. E. (1991). Plants used in guatemala for the treatment of respiratory diseases. 1. Screening of 68 plants against gram-positive bacteria. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/0378-8741(91)90005-X.
 • Demming-Adams B, Adams R. B. Eye nutriton in context: mechanisms, implementation and future directions. Nutrients. Julio 2013. 2483-2501.
 • Food Data Central. Tomatillos raw. Abril 2019. U. S. Department of Agriculture.
 • Maldonado, E., Pérez-Castorena, A. L., Garcés, C., & Martínez, M. (2011). Philadelphicalactones C and D and other cytotoxic compounds from Physalis philadelphica. Steroids. https://doi.org/10.1016/j.steroids.2011.03.018
 • Mayo Clinic. Dietary fiber: essential for a healthy diet. Enero 2021.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. Datos sobre la niacina. Febrero 2019. U. S. Department of Health and Human Services.
 • National Institutes of Health. Office of Dietary Supplements. ¿Qué es la vitamina C? ¿Para qué sirve? Diciembre 2019. U. S. Department of Health and Human Services.
 • Zhang, C. R., Khan, W., Bakht, J., & Nair, M. G. (2016). New antiinflammatory sucrose esters in the natural sticky coating of tomatillo (Physalis philadelphica), an important culinary fruit. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2015.10.007

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.