Sırt ve Boyun Ağrıları için Doğal Tedaviler

28 Ocak, 2021
Sırt ve boyun ağrılarını doğal yollarla tedavi etmek ister misiniz? Yeni günlük alışkanlıklar ve yeni bir egzersiz rutini edinmelisiniz. Bu makale ile birlikte nasıl olduğunu öğrenin!

Bilgisayarlar, tabletler ve akıllı telefonlar… hayatımızda sürekli olarak mevcutlar. Onlar sayesinde kendimizi bilgilendirmenin yanı sıra, kendimize ilişkiler yaratıyor ve bu ilişkileri koruyoruz. Bununla birlikte, bu cihazları kullandığımız için sırt ve boyun ağrıları da çekiyoruz.

Elbette çözüm, bu cihazları terk etmek değildir. Bunun yerine, sürekli kullanımlarının neden olduğu yan etkileri azaltacak egzersizleri ve faaliyetleri, her gün sahip olduğumuz işlerimize dahil etmeliyiz.

Bununla birlikte, bu probleme yönelik uygun egzersizler önermeden önce, bu bölgelerin neden zarar gördüğünü bilmenizin önemli olduğuna inanıyoruz.

Sırt ve Boyun Ağrıları

sırt ve boyun ağrıları

Kas kasılmaları, kaslarımız çok fazla gerildiği zaman ortaya çıkan yaralanmalardır. Bu durum gerçekleştiği anda, sözde “düğümler” ortaya çıkar. Bunlar kaslarımızın rahatlamış bir duruma geri dönme konusunda yetersiz kalmasının bir sonucudur.

Kaslardaki kasılmalar, kasların kuvvetine bağlı olarak yoğunlaşır. Dolayısıyla, kas ne kadar zayıflarsa, hissedeceğiniz acı o derece fazladır.

Bu bölgelerin çok hassas olması nedeniyle, boynumuzu ve sırtımızı  bir şeyleri kavramak ya da tutmak için kullanmayız. Aynı nedenle, bu bölgeleri çok fazla önemsememek eğilimindeyiz. Var olduklarını hatırlatan semptomları algıladığımız anlarda önemseriz.

Bu nedenle, gerginliği azaltmak ve kaslarınızı güçlendirmek için egzersiz yapmak çok önemlidir. Ayrıca stresi ortadan kaldırmak adına hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekecek; aksi takdirde, kaslarınız sürekli gergin olacaktır.

Sırt ve Boyun Ağrıları için Egzersizler

Bu egzersizlere başlamadan önce, doğru pozisyonda oturduğunuzdan emin olun. Bağdaş pozisyonu önerilir, ancak yapamıyorsanız, sırtınızın yine de dümdüz olduğundan emin olun.

Sıra, nefes alma alıştırması zamanı. Bunu yapmak çok önemlidir çünkü vücudunuz, iyi bir şekilde oksijen alabilmek için buna bağımlıdır. İdeal olarak, yavaş yavaş nefes almanız gerekir: Nefes alırken, karnınızı doldurun ve nefes verirken boşaltın. Böylelikle, gerilimi ortadan kaldıracak bir gevşeme durumuna ulaşırsınız.

Bunu da okuyun: Hatalı Nefes Almak Sağlığı Nasıl Etkiler?

1. Başınızı sağa ve sola çevirin

 • Başınızı her iki tarafa da çevirmeye başlayın, ancak boynunuzu merkezde tutun.
 • Unutmayın ki fiziksel egzersiz kademeli olmalıdır. Aksi takdirde, sakatlık riski önemli derecede artacaktır.
 • Egzersizi her iki taraf için de beş kez tekrarlayın.

2. Başınızı arkaya doğru yatırın

Bunu sırtınız dik ve boynunuz merkezde olacak şekilde, nazikçe yapın.

 • Öncelikle, başınızı arkaya doğru yatırın. Sonra, göğsünüze doğru eğin.
 • Hareketi daha önce yaptığınız gibi beş kez uygulayın.
 • Kendinizi sarsmayın, gerilmelere ihtiyacımız yok.

3. Başınızı bir yandan ötekine yatırın

boyun egzersizleri

Bu egzersiz, tamamen kulağınızın kollarınızla paralel olduğundan emin olmakla ilgilidir. Bunu çok sert yaparsanız, kramp veya çekilmiş bir kas duygusu hissedebilirsiniz.

 • Hafif hareketler yapın ve boynu merkezde birkaç saniye dinlendirin.
 • Yine, beş kez tekrarlayın.

4. Sırt ve boyu ağrılarını hafifletmek için başınızı döndürün

Şimdi, başlangıçtaki duruştan başlamak üzere tam bir daire oluşturmanın zamanı geldi. Eğer sırtınızı veya boynunuzu kaydırırsanız, boyuna ait omurganıza zararlı basınç uygulanacaktır.

 • Sağdan döndürmeye başlayın ve bir dönüşü tamamladığınızda, çenenizin göğsünüze dokunduğundan emin olun.
 • Beş dönüş tamamlayın ve tekrar başlayın, bu sefer sol taraftan.

5. Boynunuza ait kaslarınızı gerin

 • Yüzünüzü sağa döndürün ve çenenizi germeden hafifçe indirin.
 • Ardından elinizi başınızın üst arka tarafına koyun ve hafifçe itin. Kollarınızın rahat olmasına dikkat edin.
 • Pozisyonu on saniye tutun.
 • Aynı şeyi sola doğru da yapın.

Bunu da okuyun: Boyun Ağrısı Hakkında Akılda Tutulması Gereken 5 Şey

Sırt ve boyun ağrıları için vereceğimiz son tavsiye

kafa kafaya veren arkadaşlar

Son olarak, size hatırlatmak isteriz ki sırt ve boyun ağrısı ayrıca stres ile bağlantılı bir eğilim gösterir. Bu nedenle, bu egzersizlerin yanı sıra kendiniz için boş zaman yaratmaya çalışın.

En çok keyif aldığınız faaliyetlerin bir listesini yapın ve onları günlük yaşamınıza mümkün olduğunca dahil edin.

Kendilerine sadece yükümlülükler karşılandığında eğlenme izni veren insanlar vardır. Bununla birlikte, bu durum kişinin, asla bitmeyen bir görev sarmalına girmesini kolaylaştırır. Bu nedenle, eğlenmek ve rahatlamak için zaman planlayın. Bu strateji kendiniz için hareket etmenize izin verir.

İyi bir sağlık, hem iyi bir fiziksel durum hem de iyi bir zihinsel halin bileşimidir. Bu iki konudan herhangi biri geride kaldığı andan itibaren diğeri onu takip eder. Neden eğlenip dinlenmek için biraz daha zaman ayırmıyorsunuz?