Ellerimizin Bize Gösterdiği 9 Sağlık Problemi

Ellerimizin durumunu ve görünümünü gözlemleme, bize genel sağlığımız hakkında bazı ipuçları verebilir ve farklı koşulların erken teşhisini yapmamızı sağlar.
Ellerimizin Bize Gösterdiği 9 Sağlık Problemi

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Ellerimiz bize aslında düşündüğümüzden çok daha fazla şey söylemektedir ve muzdarip olabileceğimiz farklı olası sağlık problemi hakkında bilgi verirler. Bu yüzden bize, farkında olmadan muzdarip olabileceğimiz 9 sağlık problemi işaretlerini görmeniz için yazımızı okuyun.

1. Baş parmak ve işaret parmakta ağrı

Baş parmağınız ve işaret parmağınızda ağrıyla beraber uyuşma ve karıncalanma yaşıyorsanız, karpal tünel sendromundan muzdarip olabilirsiniz.

Bu problemle karşılaştığımızda, bilekte sinir üzerine baskı oluşturan bir şişkinlik ortaya çıkar ve bu durum oldukça hoş olmayan bir dizi hisse neden olur.

Bu, elleriyle mekanik işleri çok yapan insanlarda ortaya çıkma eğiliminde olan bir sorundur. Örneğin, bilgisayarla çalışan kişilerde veya müzisyenlerde yaygın olarak görülür.

2. İyileşmesi çok zaman alan yaralar

sağlık kontrolü

Eğer iyileşmesi çok uzun süren yaralarınız varsa, bu aynı zamanda bir tür sağlık problemi olduğunun işareti olabilir. Ellerinizde çürükler veya kesikler olduğunda, hiç tamamen iyileşmiyor olabilirler. Belki diyabetten muzdarip olabilirsiniz.

Bu sorunlar aynı zamanda açlık ve susuzluğun yanı sıra eller ve ayaklarda hissizlik ve karıncalanma ile beraber görülüyorsa, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bu kandaki şekerin açık bir işaretidir.

3. Parmaklardaki renk değişimi

Parmaklarınızın renk değiştirdiğini görürseniz, bunun birkaç sebebi olabilir. Düşük sıcaklıklara, strese ya da ağır fiziksel yüklere maruz kaldıysanız, hiçbir problem olmama ihtimali de vardır.

Fakat eğer bu değişikliklere parmaklarda kaşıntı, ağrı, karıncalanma veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, kontrol ettirmeli ve bir uzmana danışmalısınız. Bu, bir omurga hastalığının, kan damarlarındaki problemlerin veya bir tür cilt rahatsızlığının bir semptomu olabilir.

4. Aşırı terleme

buruşuk parmaklar

Ellerinizin olağandışı nedenlerden ötürü terlediğini fark ederseniz, bu, avuçta hiperhidrozun bir belirtisi olabilir. Her ne kadar eller yaygın sebeplerden ötürü sıkça terliyor olsa da, bu terlemenin aşırı olduğunu ve dış faktörlere bağlı olmadığını fark ederseniz, farklı bir sorunla karşı karşıya kalmış olabilirsiniz.

5. Zayıf tırnaklar

Eğer tırnaklarınızın çok kolay kırıldığını görüyorsanız, bunun sebebi su, deterjan ve diğer kimyasal ürünler ile sürekli temas halinde olmanıza veya çeşitli yanlış bakım uygulamaları da olabilir. Dikkatli olmak önemlidir, çünkü tırnakları zayıflatan böyle şeyler olabilirken, aynı zamanda bunun bir tiroid problemi semptomu da olma ihtimali vardır.

  • Bu duruma güçsüzlük, yorgunluk ve eklem ağrısının eşlik edip etmediğine dikkat edin ve eğer öyleyse doktorunuza danışın.

6. Sürekli soğuk eller

iki el

Elleri sürekli soğuk olan insanlardan birisiyseniz ve aynı zamanda cildinizin renginin değiştiğini görüyorsanız, doktora gitmeniz gerekir. Bu semptomlar genellikle dolaşım problemleri veya sinir sistemindeki problemlerle ilişkilidir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Neden elleriniz ve ayaklarınız yıl boyu soğuk?

7. Parmaklarda titreme

Titreyen parmaklar hoş olmayan bir hisse sebep olabilir. Bu aşırı gerginlik veya ağır bir yük taşıma sonucunda ortaya çıkabilir ve bu gibi durumlarda dinlenirken kaybolur.

Eğer bu titremenin kaybolmadığını ve ellerinizin belirgin bir sebep olmaksızın titrediğini görüyorsanız bunun nedeni B1, B6, B12 ve E vitaminin eksikliği ile ilgili olabilir.

8. Şişkinlik

güzel eller

Ellerinizde şişkinlik görüyorsanız, bunun çeşitli sebepleri olabilir; sıcak bir günden, aşırı tuz tüketmeye kadar uzanabilir. Bu durumda, şişkinlik hızla ortadan kalkacaktır. Fakat eğer bu sık sık olursa, doktora gitmelisiniz, çünkü uzun süreli şişkinlik vasküler hastalıkların bir belirtisi olabilir.

9. Tırnaklardaki renk değişimi

Eğer tırnaklarınızın renk değiştirdiğini görürseniz, bunun nedeni düşük bir hemoglobin düzeyi veya anemi sorunu yaşamanız olabilir. Her iki durum da mavi tırnaklar ile karakterizedir. Buna genellikle ellerde belirli bir hantallığın yanı sıra, hoş olmayan hisler ve parmaklarda hafif bir karıncalanma eşlik eder.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rozman, C. Compendio de medicina interna. Elsevier España, 2005.
  • Simeon Margolis, Johns Hopkins Medical Institutions. Johns Hopkins Symptoms and Remedies: The Complete Home Medical Reference. Pensilvannia University.2009.
  • Mildred CarterTammy Weber. Reflexología de la mano. Clave para una salud perfecta. Editorial Paidotribo, 2004.
  • Fitzgibbons PG, Weiss AP. Hand manifestations of diabetes mellitus. J Hand Surg Am. 2008;33(5):771-775. doi:10.1016/j.jhsa.2008.01.038
  • Puri N. (2012). A study on cutaneous manifestations of thyroid disease. Indian journal of dermatology, 57(3), 247–248. https://doi.org/10.4103/0019-5154.96227

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.