Enerjinizi Artıracak 5 Doğal Uyarıcı

Yorgun musunuz ve durumu nasıl düzelteceğinizden emin değil misiniz? Bu doğal uyarıcılar size sadece birkaç dakika içinde ihtiyacınız olan enerjiyi verebilir - bir deneyin!
Enerjinizi Artıracak 5 Doğal Uyarıcı

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bazı günler, önünüzdeki günü biraz daha iyi karşılayabilmek için fazladan bir enerji dozuna ihtiyacınız vardır. Ancak, bunu vaat eden takviyeler olsa da, bazen sonuçlar beklediğiniz gibi olmayabilir. Bu nedenle, enerjinizi artırmak için neden doğal uyarıcılara başvurmayasınız?

Muhtemelen kendi evinizde bulunan birçok uyarıcı ürün var. Bu makalede, fark yaratabilecek 5 seçeneği keşfedeceksiniz. Kafein çoğunun ortak maddesi olsa da bu maddeyi içermeyen seçenekler de var.

Enerjinizi artırmak için doğal uyarıcılar

Çeşitli nedenlerle kafein içemiyorsanız endişelenmeyin. Aşağıda bulacağınız seçenekler arasında, size ihtiyacınız olan ekstra enerjiyi sağlamaya devam etmelerine rağmen, bu uyarıcıyı içermeyen birkaç seçenek mevcuttur.

1. Biberiye

Scripta Ethnological‘da yayınlanan bir makalenin açıkladığı gibi biberiyenin uyarıcı özellikleri vardır. Yani, kendinizi yorgun veya biraz yorgun hissederseniz, biberiyeyi demleyerek içebilirsiniz. Sadece birkaç dakika içinde daha fazla enerjiniz olduğunu fark edebilirsiniz.

2. Kırmızı ginseng

Kırmızı ginseng, fiziksel efor sırasında enerjilerini korumaya ihtiyaç duyan sporcular arasında yaygın olarak kullanılan bir enerji içeceğidir. Buna ek olarak, Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas‘ta belirtildiği gibi, enerjinizi artıran ve aynı zamanda refahı destekleyen doğal uyarıcılardan biridir.

En çok tavsiye edilen şey kırmızı ginsengi demleyip biraz yorgun olduğunuzda almanızdır. Etkiler kısa sürede belirgin hale gelecektir.

Enerji veren ginseng
Bu bitki, enerji özellikleri ile uzun yıllar öne çıkmıştır. Hatta sporcular tarafından takviye olarak kullanılmıştır.

3. Guarana

Guarana meyvesi Amazon’a özgüdür ve Vitae dergisinde yayınlanan bilimsel makalenin işaret ettiği gibi vitamin ve kafein açısından çok zengindir. Bu nedenle yorgunsanız iyi bir uyarıcı olabilir.

Bu meyveyi toz olarak tüketilir. Tohumlar, bu ince kıvamı elde edene kadar öğütülür, böylece onları yoğurt veya meyve suyu ile karıştırabilirsiniz.

4. Enerjinizi artırmak için doğal uyarıcılardan biri olan Yerba mate

Yerba mate son zamanlarda oldukça moda oldu ve birçok insan onu içmeye başladı. İlk başta tatsız gelse de, damak tadınız zamanla alışıyor.

Bu doğal uyarıcıyı tüketmenin yolu demlemedir. Kafein içerir ve Uruguay’daki Anales de la Facultad de Medicina de la Universidad de la República‘da yayınlanan bir çalışmada kanıtlandığı gibi size ihtiyacınız olan enerjiyi verecektir.

5. Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, Medicina Naturista‘da yayınlanan bir araştırmada belirtildiği gibi, diğerlerinin yanı sıra hafıza kaybı veya konsantrasyon bozuklukları için faydalı özellikleriyle bilinir. Aynı zamanda belirli miktarda kafein içerir, bu nedenle enerjinizi artırmanıza da yardımcı olabilir.

Ginkgo biloba almanın en iyi yolu onu demlemektir. Hazır satın alabilir veya yaprakları satın alıp kendiniz hazırlayabilirsiniz. Birkaç dakika içinde etkilerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Takviye olarak da satılmaktadır.

Ginkgo biloba çayı
Ginkgo biloba çayı ve özütü, fiziksel ve zihinsel enerjinin artmasına yardımcı olur. Ek olarak, refahı teşvik eder.

Daha fazla ipucu

Artık enerjinizi artıracak bazı doğal uyarıcılar keşfettiğinize göre, özellikle yorgun olduğunuz ve nedenini bilmediğiniz o günler için size bazı ek ipuçları vermek istiyoruz.

  • Diyetinizi değiştirin: Büyük öğünler yerseniz, genellikle yorgun olmanın nedeni bu olabilir. Bazı değişiklikler yapın; tıka basa doyana kadar yemeyin ve diyetinize daha fazla meyve ve sebze katın.
  • Spor yapın: 30 dakika yürümek anlamına gelse bile fiziksel aktivite enerjinizi artırmak için en iyi doğal uyarıcılardan biridir. Sadece tutarlı olmaya çalışın.
  • Evden çıkın: Diğer insanlarla etkileşimde bulunmak size büyük miktarda enerji verecektir. Ama kendinizi eve kilitlerseniz, yorgunluk sadece artacaktır. Sadece biraz alışveriş yapmak için de olsa dışarı çıkmaya çalışın.

Enerjinizi artırmak için doğal uyarıcılar hakkında

Enerjiniz azaldığında size ne iyi gelir? Yorgun hissetmenize neyin sebep olduğunu fark ettiniz mi? Önerdiğimiz doğal çözümlere ek olarak, bu son 3 ipucunu unutmayın. Diyetinizi iyileştirmek, egzersiz yapmak ve evden çıkmak, çok daha enerjik hissetmeniz için temel faktörlerdir.

Başlamanızı ve bu küçük değişiklikleri bugün günlük hayatınıza sokmaya başlamanızı öneririz. Farkına varmadan değişimi fark edeceksiniz. Daha fazla enerji, daha fazla canlılık ve günle yüzleşmek için daha büyük bir arzu sahibi olacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.