Eski Kıyafetleri Tekrar Kullanmak için Harika Fikirler

Bu makalede eski kıyafetlerinizi tekrar kullanmak ve onları eskisinden bile daha iyi hale getirmek için birkaç harika fikir var. Okumaya devam edin.
Eski Kıyafetleri Tekrar Kullanmak için Harika Fikirler

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2019

Herkes bazen kıyafetlerinden sıkılabilir. Çok fazla yer kapladığı için tüm kıyafetlerin dolabınızda üst üste birikmesi size zorluk çıkarır. Hiç giymeseniz de vazgeçemediğiniz kıyafetleriniz olabilir. Bu nedenle eski kıyafetleri tekrar kullanmak için farklı bir yol bulmak gerekebilir.

Eski kıyafetleri tekrar kullanmak için yapmanız gereken ilk şey, ne durumda olduklarına bakmaktır. Kıyafetleriniz tamamen kullanılmaz hale gelmediyse, yeniden kullanabilirsiniz.

Dolabınızda yer kaplamaktan başka bir şey yapmayan bu kıyafetleri tekrar kullanmak için hayal gücünüzü kullanabilirsiniz. Bu makalede eski kıyafetleri tekrar kullanmak için uygulayabileceğiniz farklı fikirleri anlatacağız.

İşe koyulmadan önce, bazı kıyafetlerinizi en son kullandığınızın üstünden ne kadar zaman geçtiğini bir düşünün. Eğer bir giysiyi son kullanışınızdan bu yana bir yıldan fazla olmuşsa kesinlikle değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Eski kıyafetleri tekrar kullanmak için neler yapabilirsiniz?

eski kıyafetleri yeniden kullanmak

Yeniden yaratın

Eski kıyafetlerinizi yeniden kullanmanın bir yolu kıyafetleri yeniden yaratmaktır. Kıyafetleri boyayabilir, değiştirebilir ya da yeniden ayarlayabilirsiniz. Bunlar hep pahalı olmayan seçeneklerdir.

Sadece birkaç küçük değişiklik yaparak eski bir kıyafetinizi düzenli olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Örneğin, eski bir tişörtü boyayın ve yeni gibi giymeye devam edin.

Başka bir kıyafete dönüştürün

Bir başka fikir de eski kıyafetlerinizi bir başka giyim eşyasına dönüştürmek olabilir. Örneğin bir elbiseyi iki parçalı bir kıyafete dönüştürebilirsiniz. Artan kumaşlarla kafa bantları, bileklikler, kolyeler, atkılar vb. yapabilirsiniz.

Eski kıyafetleri tekrar kullanmak için neler yapabileceğinize dair internette birçok video vardır. Bir gömleği kalem etek gibi görünecek şekilde katlayabileceğinizi biliyor muydunuz?

Eki bir tişört ya da bir başka tip bir giyim eşyasına birkaç makas darbesi ve düğüm ile yeni bir yazlık kıyafete sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey eski bir tişört ya da bluzun omzunu kesmektir. Kollardan kalan kumaşla bir fiyonk yapabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek ister miydiniz? Kıyafetleri Doğal Yollarla Beyazlatmanın 5 Kolay Yolu

Diğer geçerli kullanımlar

elbise giymiş kadının farklı pozları

Bazen bir kıyafeti seversiniz; fakat artık demode olmuştur ya da yalnızca üstünüzde görünüşünü artık sevmiyorsunuzdur. Bu nedenle onu yastık ve küçük masa örtüleri gibi ev aksesuarları yaratmak için yeniden kullanabilirsiniz.

Çok sayıda insan başka şeyleri şık hale getirmek için kıyafetlerini kullanır. Örneğin eski bir kot pantolonu yastık cepleri yapmak için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, aynı kumaşla bardak tutucu ve yastıklara fiyonk da yapabilirsiniz. Bu tamamen hayal gücünüzü serbest bırakmanızla ilgilidir.

Yine, sıkıcı kıyafetlere yeni şeyler ekleyebilirsiniz. Bu genelde sıkıcı tek renkli ya da nötr baskılı üstler, elbiseler ve eteklerde geçerlidir. Evde artık kumaşlarınız, şeritleriniz ve dantelleriniz varsa, bunları kıyafetlerinize dikerek yepyeni görünmelerini sağlayabilirsiniz. 

askıda tişört ve kot şort

Bir dantel sayesinde giyim eşyasını güzel bir gece kıyafetine çevirebilirsiniz. Aynı zamanda bir gömleğin yaka ya da manşetlerini değiştirebilirsiniz. Sade bir kıyafetiniz varsa, kıyafete farklı renkli ve baskılı yakalar ya da manşetler ekleyebilirsiniz.

Hayal gücünüzü serbest bırakın

tişörtten atkı

Eski kıyafetleri tekrar kullanmak için farklı yollar denemeye çalışmalısınız. Eski kotları kısa şortlara, yazlık bir çantaya ya da tekrar tekrar kullanabileceğiniz bir alışveriş çantasına çevirmeyi düşünebilirsiniz.

Aynı şekilde yeni atkılar ve diğer aksesuarlar yapabileceğiniz çok sayıda pamuk giyim eşyası vardır. Eski kıyafetlerinizi yeniden kullanmaktan çekinmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Kıyafetlerinizin Yeni Gibi Görünmesi İçin 10 Basit Hile
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kıyafetlerinizin Yeni Gibi Görünmesi İçin 10 Basit Hile

Kıyafetlerinizin yeni gibi görünmesi için neler yapabileceğinizi merak ediyor musunuz? Bu ipuçlarıyla tasarruf edebilirsiniz!  • Pérez, Patricia Gudiño, and Arturo Sánchez Martínez. “Reciclar moda.” Órgano de difusión del Colegio de postgraduados del CIDE, AC (2017): 223.
  • Verdugo, Vtctor Corral, and Francisco Zaragoza. “Bases sociodemográficas y psicológicas de la conducta de reutilización: un modelo estructural.” Medio Ambiente y Comportamiento Humano 1.1 (2000): 9-29.
  • Vilnitzky, Mariana. “Mucho más que un reciclaje de ropa.” Alternativas económicas 51 (2017): 52.