Ev Temizliğinde Sitrik Asit Kullanım Yolları

Sitrik asit, tüm evinizde kullanabileceğiniz bir ev temizleyicisi için harika bir bileşendir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.
Ev Temizliğinde Sitrik Asit Kullanım Yolları

Tarafından yazılmıştır Maria Jimena Freytes

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sitrik asit kelimesi korkutucu gelebilir ve sert bir kimyasal olduğu izlenimini edinebilirsiniz, ancak aslında bu doğru değildir. Aslında elde edilmesi oldukça kolaydır ve ev içinde birçok uygulaması olduğundan çok yönlüdür. Örneğin, bu yazımızda, onu ev temizliğinde kullanmanın birçok yolunu açıklayacağız.

Bu madde, giysilerden banyo ve mutfağa kadar, zamandan ve paradan tasarruf etmenizi sağlayan tek bir ürünle derinlemesine temizlik sağlar. Aşağıda sitrik asidin ne olduğunu, kullanımlarını ve kullanırken alınması gereken önlemleri gözden geçireceğiz.

Sitrik asit nedir?

8. yüzyılda simyacı Câbir bin Hayyan tarafından keşfedilen sitrik asit, uzun bir geçmişe sahiptir ve 13. yüzyıldan itibaren kimyasal ansiklopedilerde yer almaktadır.

Ancak, kimyager Carl Wilhelm Scheele’nin limon suyundan kristalleştirmeyi başarması 1874 yılına kadar gerçekleşmedi. Son olarak, imalatçılar 1860 yılında endüstriyel ölçekte üretmeye başladılar.

Bu madde, limon, mandalina ve portakal gibi turunçgillerde daha yüksek bir konsantrasyon olmasına rağmen, birçok meyvede bulunan bir trikarboksilik organik asittir. Genellikle koruyucu ve doğal bir antioksidan olarak kullanılan endüstriyel formda beyaz kristal bir tozdur. Bunun nedeni pH seviyelerini düşürmesidir.

Ayrıca, sakaroz ve glikoz gibi şekerlerin fermantasyonunun bir yan ürünüdür ve çeşitli gıdaları doğal olarak korumak için yaygın olarak kullanılır.

bir kare dolusu narenciye
Portakal ve limon gibi bazı meyvelerde sitrik asidin doğal varlığı geniş çapta incelenmiştir.

Sitrik asidin ev temizliğinde kullanım alanları nelerdir?

Sitrik asidi tüm evi temizlemek için bir yardımcı olarak kullanabiliriz. En iyi yanı, tüm banyoyu ve mutfağı temizlemek için yalnızca tek bir ürüne ihtiyaç duyulmasıdır. Ayrıca çamaşır yıkamak için harikadır ve karbonat ile tamamlanabilir.

Banyo

Bir yemek kaşığı sitrik asidi bir litre suda seyreltin ve bir sprey şişesine koyun. Kireç birikimini ortadan kaldırmak için musluklardan duvarlara, duş kapılarına ve perdelere kadar her şeyi temizlemek için kullanın. Tek yapmanız gereken yüzeylere püskürtmek ve yumuşak bir bezle silmektir.

Tuvalete gelince, üzerine karbonat serpin ve yarım saat kadar bekleterek işini yapmasına izin verin. Ardından sitrik asit püskürtün ve yumuşak bir fırça ile ovalayın. Yeni gibi görünecek.

Aynı şekilde, tamamen sterilize etmek için duş başlığını çıkarın ve bir litre su, 100ml sıvı sitrik asit ve bir çorba kaşığı karbonat içeren bir kaba koyun. Bir saat orada bırakın. Ardından durulayın, yerine geri takın, sıcak su musluğunu açın ve biraz su akmasına izin verin.

Borular

Tıkanmayı açmak için gidere dört yemek kaşığı karbonat koyun. Ardından, 100ml sıvı sitrik asit ekleyin ve 15 dakika bekletin. Boru açma işlemini tamamlamak için bir süre sıcak su akıtın.

Fayanslar

Fayansları temizlemek için altı yemek kaşığı sitrik asidi bir litre sıcak suda eritin.

Fayansları yumuşak bir bezle ovmak için bu karışımı kullanın ve ardından suyla durulayın.

Halılar

Fayanslarla aynı solüsyonu karıştırıp bir püskürtme şişesine doldurun ve halının yüzeyine püskürtün. Ardından yumuşak bir paspas ile kurulayın.

Mutfak

Aletleri ve mutfak yüzeylerini silmek için yukarıdakiyle aynı solüsyonu (altı yemek kaşığı sitrik asit ve bir litre su) kullanın. Çaydanlıkları, cezveleri ve bidonları da temizleyebilirsiniz.

Ayrıca, harika bir bulaşık makinesi durulayıcısıdır. Parlatıcı bölmesini sıvı sitrik asitle doldurun ve yıkama döngüsünü her zamanki gibi çalıştırın.

Çamaşırlar

Yumuşatıcı olarak sitrik asit kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir yemek kaşığı sitrik asidi yarım litre suda eritin. Ardından bu karışımın 50ml’sini yumuşatıcı bölmesine dökün. Giysileriniz her zamankinden daha yumuşak olacak!

bulaşıklar
Bulaşık makinesine sitrik asit ekleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu bileşeni kullanırken alınacak önlemler

Ev temizliğinde kullanılan bütün ürünler bazı önlemler gerektirir.

Dermatite yol açabileceğinden kullanan kişi cilt ile temasından kaçınmalıdır. Bu nedenle eldiven kullanmalısınız. Ayrıca, her zaman iyi havalandırılan bir yerde kullanın.

Son olarak, karışımı güneş ışığından uzakta plastik bir kapta tutun. Ayrıca etiketleyin ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

Sitrik asit, ev temizliği için gerçekten harikadır

Tüm evinizi temizlerken bu ürünün denemeye değer olduğuna inanıyoruz. Sonuçlar olumlu olacaktır, ancak bu maddeyi dikkatli bir şekilde kullandığınızdan emin olun.

Son olarak, tüm yüzeyi temizlemeden önce malzemelere zarar vermeyeceğinden emin olmak için küçük bir alanda test edin. Bir deneyin, oldukça ekonomik ve verimlidir.

İlginizi çekebilir ...
Portakal Kabuğunun Alternatif 5 Kullanımı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Portakal Kabuğunun Alternatif 5 Kullanımı

Normalde portakalı yedikten veya suyunu sıktıktan sonra portakal kabuğu atılır. Fakat bilinmeyen şey, portakal kabuğunun alternatif kullanımları ol...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Muñoz-Villa, A., Sáenz-Galindo, A., López-López, L., Cantú-Sifuentes, L., & Barajas-Bermúdez, L. (2014). Ácido Cítrico: Compuesto Interesante Citric Acid: Interesting Compound. Revista Científica de la Universidad Autónoma de Coahuila6(12).
  • Anduaga Muñoz, W. E. (1985). Inóculo en la producción de ácido cítrico por fermentación. In Inóculo en la producción de ácido cítrico por fermentación(pp. 71-71).
  • Pastor-Nieto, M. A., Alcántara-Nicolás, F., Melgar-Molero, V., Pérez-Mesonero, R., Vergara-Sánchez, A., Martín-Fuentes, A., … & de Eusebio-Murillo, E. (2017). Conservantes en productos de higiene y cosméticos, medicamentos tópicos y productos de limpieza doméstica en España. Actas Dermo-Sifiliográficas108(8), 758-770.
  • Toro, Ó. J. S., Buriticá, M. C. O., & Garcés, A. L. B. (2004). Obtención de ácido cítrico a partir de suero de leche por fermentación con Aspergillus spp. Revista Colombiana de Biotecnología6(1), 43-54.
  • Alvarez, A., Jorrat, S., & Genta, M. (2005). Caracterización físico-química de jugo de limón de Tucumán.  Revista de Investigaciones Agropecuarias34(2), 49-56.
  • Reinoza, S. D. L. (2020). Rendimiento del ácido cítrico extraído del semeruco con respecto al extraído del limón, la naranja y la piña: Usos y beneficios en la piel. Revista Innovación Estética1(1), 53-66.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.