Limon Suyu ve Faydaları

Limonda bulunan C vitamininin cildiniz için çok sağlıklı olduğunu biliyor muydunuz? Kolajen üretiminin artmasını sağlayarak kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur.
Limon Suyu ve Faydaları

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Beslenme uzmanları; limon suyu içmenin, sağlıklı, besleyici maddelerle dolu ve kilo vermenize yardımcı olan bir seçenek olduğunu söylüyorlar.

Limon suyu asidik bir madde olmasına rağmen; uygun ısıda su ile karıştırdığınızda, vücudunuzdaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur ve doğal pH dengesini korur. 

Denemek ister miydiniz? Bugünkü yazımızda; limon suyunun ılık su ile karışımından elde edeceğimiz içeceğin faydalarından bahsedeceğiz. Bu faydalardan yararlanmaya hemen başlayın!

Limon suyu nasıl işe yarar?

İstenilen sonuca ulaşmak için, taze sıkılmış limon suyu kullanmak çok önemlidir. Yani hazır ya da şişelenmiş limon sularını kullanmamalısınız.

Limon suyu ile karıştırdığınız su, ılık olmalıdır – eğer su çok sıcak olursa, limondaki besin değerleri ve enzimler yok olur, böylece limon suyunu tüm faydaları ortadan kalkar.

”Acids and Bases: a Food Guide” (Asitler ve Bazlar: Bir Yemek Kılavuzu) adlı kitabın yazarı, beslenme uzmanı Dr. Susan Brown’a göre; eğer kişi, kendi doğal pH dengesini bozacak bir diyet yaparsa; başlıca organlar (ciğerler, böbrekler ve diğerleri) bu dengeyi geri kazanmak için kemikler, kaslar ve dokulardan mineral toplarlar.

limonata

Bu durum; vücudunuzda, kalsiyum, potasyum ve magnezyum eksikliğine yol açar. Böylece kemik ve kaslar, güçsüz bir hal alır.

Limon suyu tüketmek, vücudunuzun çok fazla asidik olmasını engeller, özellikle kan dolaşımı ve dokuların asidite oranını düzenler. 

Limonlu ılık suyun faydaları nelerdir?

Sabahları kalktığınızda; aç karnına, bir fincan ılık suyun içine bir miktar limon ekleyip içerseniz, bunun birçok faydasının olduğunu görebilirsiniz:

Kilo vermenizi destekler

Bu içecek, yağ yakmanıza ve kilo vermenize çok yardımcı olur. Özellikle göbek bölgesinde çok fazla yağ biriken insanlar için tavsiye edilir.

Ayrıca doktorlar; bu günlük uygulamanın, vücutta biriken fazla atıklardan kurtulmak için normal detoks sürecini desteklediğini ve sonucunda da kilo vermenizi sağladığını söylemektedirler.

kilo verme

Ancak, bu uygulama kilo vermek için mucizevi bir tedavi değildir. Sağlıklı bir diyet ve günlük egzersiz rutinleri ile tamamlanmalıdır. 

Sindirimi geliştirir

Eğer sindirim ile ilgili bir sorununuz varsa ya da yemek yedikten sonra karnınızda sürekli ağır bir his oluşuyorsa, limonlu ılık suyun bir başka faydası da, bu tarz durumların ortadan kaldırılmasına çok yardımcı olmaktır. Bu sayede, zayıflığın yarattığı kötü hislerden ve şişkinliklerden kaçınmanız mümkündür. 

Asit ve enzimler midenizde karışıp gıdaların parçalanmasını sağladığından bu narenciye, sindirim sisteminizin işleyişine katkıda bulunur. Bunlar yetmezmiş gibi; limon suyu, şişkinlik, gaz ve mide ekşimesini de azaltır. Bu içeceği, yemeklerden önce ya da sonra tüketebilirsiniz.

Kabızlık ile mücadele eder

Bağırsak sorunları ve sık sık kabızlık yaşayan insanlar, her sabah kahvaltıdan önce limonlu ılık su içmenin faydalarının tadını çıkarabilirler. Bu uygulama, sağlıklı bağırsak hareketlerini destekler ve bağırsakların sürekli su almasını olmasını sağlar.

İdrar yolu enfeksiyonlarını azaltır

Limon suyu, bakteri ve enfeksiyonlarla savaşmanın en etkili yollarından biridir. Asidik özellikleri sayesinde, üriner sisteminizde bulunan zararlı mikroorganizmaların vücuttan atılmasını sağlar.

Limonlu ılık su, özellikle idrar yolu problemleri olan bireyler için önerilmektedir. Ayrıca bu uygulama, gelecekte karşınıza çıkabilecek herhangi bir hastalığın önlenmesine de katkıda bulunur.

mide krampı

Karaciğer işlevlerini uyarır

Potasyum içeriği sayesinde; ılık limonlu su, ürik asidin erimesine yardımcı olur ve vücut içinde toksik madde birikmesinin de önüne geçer. Bu uygulama, safra kesesi sorunlarının tedavisinde çok etkilidir (safra kesesi sorunları; baş ağrısı, iştah kaybı ve kabızlığın bir numaralı nedenidir).

Karaciğer sorunları olan bireyler, kahvaltıdan yaklaşık bir saat kadar önce, bir fincan ılık, limonlu su tüketmelidirler.

Ağız kokusu ile savaşır

Ağız kokusu, çok yaygın bir sorundur ve bu duruma ağızda oluşan bakteriler sebep olur. Sabahları limon suyu tüketmek, ağız kokusu sorununu azaltabilir.

Bir fincan içtikten sonra, limonun içerdiği sitrik asidin, diş minesine zarar vermesini önlemek amacıyla ağzınızı su ile çalkalayın.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Limon, soğuk algınlığının ve diğer herhangi bir viral veya bakteriyel hastalığın önlenmesi ve tedavisinde kullanılan en önemli besin olan C vitamininden bolca içermektedir.

Stresliyken vitamin seviyeniz hızla düşer ve bu da hasta olma olasılığınızı yükseltir. Bunu önlemek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için, her sabah kalktığınızda bir bardak ılık limonlu su içmekten daha iyi bir çözüm ve korunma yolu yoktur.

Diğer bir yandan, boğaz ağrınız ya da benzeri bir rahatsızlığınız varsa, limon suyunun yararlarından faydalanabilirsiniz. Ilık limonlu suyunuza, bir yemek kaşığı bal ilave edebilirsiniz. Ayrıca bu uygulamayı, gün boyunca, bitkisel çaylar ile destekleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bir başka yazı: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin 7 Yolu

Cildi güçlendirir

Tekrar C vitaminine odaklanıyoruz, ancak bu kez kolajen üretimini destekleyici özelliğini ele alıyoruz. Bu, cildinizin bütünlüğünü geliştirir, kırışıklıkları önler ve akne ile mücadele eder.

Her sabah ılık suyunuza limon suyu ekleyip gün boyunca vücudunuzun hidrat seviyesini korursanız; kuru cilt ve gözaltı torbaları ya da yorgun bir görüntü gibi diğer sorunları ortadan kaldırmış olursunuz.

temiz cilt

Kalp ve damar sağlığını geliştirir

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; aç karnına ılık limonlu su tüketmek, sistolik kan basıncını arttırır, (özellikle inme gibi)  kalp hastalıklarının riskini azaltır, kan pıhtıları ve felç ile mücadele ederek kalp sağlığını korur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fukuchi, Y., Hiramitsu, M., Okada, M., Hayashi, S., Nabeno, Y., Osawa, T., & Naito, M. (2008). “Lemon Polyphenols Suppress Diet-induced Obesity by Up-Regulation of mRNA Levels of the Enzymes Involved in β-Oxidation in Mouse White Adipose Tissue”, Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, 43(3), 201–209
  • Kang DE1, Sur RL, Haleblian GE, Fitzsimons NJ, Borawski KM, Preminger GM., “Long-term lemonade based dietary manipulation in patients with hypocitraturic nephrolithiasis”J Urol. 2007 Apr;177(4):1358-62; discussion 1362; quiz 1591.
    • Aras B, Kalfazade N, Tuğcu V, Kemahli E, Ozbay B, Polat H, Taşçi AI., “Can lemon juice be an alternative to potassium citrate in the treatment of urinary calcium stones in patients with hypocitraturia? A prospective randomized study”, Urol Res. 2008 Dec;36(6):313-7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.