Zencefil ve Limon ile Kilo Vermenin 5 Yolu

Sabahları bir bardak limonlu sıcak su içmek, vücudun yağları yakmasını sağlayan termojenezi aktif hale getirir. Zencefil kökü diğer bir etkili yağ yakıcıdır ve özellikle göbek çevresindeki yağları yakarak daha düz bir karna sahip olmanızı sağlar.
Zencefil ve Limon ile Kilo Vermenin 5 Yolu
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 28 Eylül, 2018

Eğer kilo vermeyi düşünüyorsanız, bugün bahsedeceğimiz zencefil ve limon ile uygulayabileceğiniz çeşitli tarifleri mutlaka okumalısınız Ancak her şeyden önce günlük alışkanlıklarınızı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz.

Daha sağlıklı bir beslenme düzeni edinin, daha aktif bir yaşam tarzına sahip olun ve günlük besin alımınızı, kilo vermeyi sağlayan gıdalarla destekleyin.

Bu gıdalar arasında çaylar, smoothieler, yağ yakıcı meyveler ve şifalı bitkileri sayabiliriz. Zencefil ve limon ile kilo vermenin 5 farklı yolunu öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Zencefil ve Limon ile Kilo Vermek Mümkün!

karın bölgesi

Zencefil ve limon, fiziğimizi korumamıza yardımcı olmak için hem beraber hem de ayrı ayrı pek çok tarifte kulanılmıştır. Eminiz ki siz de bu tarifleri muhakkak duymuş ya da uygulamışsınızdır.

Peki bu gerçekten doğru mudur, yoksa sadece bir şehir efsanesi midir? Sizin de çok iyi bildiğiniz üzere mucize diyet diye bir şey yoktur. Tüm diyetler bizim de çaba göstermemizi gerektirir.

Örnek vermek gerekirse, zencefil ve limon diyetini haftalarca uygularken aynı zamanda yağ, şeker ve hazır gıdaları tüketmeye devam edersek, hiçbir şekilde kilo vermemiz mümkün değildir.

Bir şekilde denge kurmamız gerekmektedir ve burada bahsedilen zencefil ve limon doğru kullanılmaları halinde, birbirlerini tamamlayan özellikleri sayesinde bize yardımcı olacaklardır. Bunu nasıl yapacağınızın cevabı ise buradadır:

Limon ile Kilo Vermek

Limon, kilo vermemize yardımcı olduğu gibi, genel sağlığımız için de çok faydalıdır. C vitamini ve antioksidanlar açısından zengindir. Aynı zamanda içerdiği asidite ile sindirim sistemimizi ve karaciğeri korur.

Bunun yanı sıra  idrar söktürücü özelliği sayesinde vücudumuza detoks imkanı sunar. Dolayısıyla yağ yakımını da artırır.

Bazı kişiler beş gün boyunca meyve, sebze ve limon suyundan oluşan çok sıkı bir diyet uygularlar. Daha önce bahsettiğimiz üzere, bu diyet oldukça katıdır.

Fakat hedeflerimize ulaşmak için bu tür aşırı önlemler almak bir gereklilik olabilir. Limonu farklı şekillerde tüketmek ve her gün dengeli bir şekilde beslenmek, ulaşmak istediğimiz noktaya varmamıza yardımcı olacaktır.

Zencefil Kökü ile Kilo Vermek

Zencefil, çok uzun zamandır  alternatif tedavide kullanılan muhteşem bir şifalı bitkidir. İltihabı azaltma, sindirimi düzenleme, kolesterolü azaltma, genel rahatlama ve yağ yakma için idealdir.

Bazıları zencefili özellikle karın yağlarını yakmak ve daha düz bir karna sahip olmak için kullanır.

Zencefil kolayca her yerde bulunur ve bu bitkinin faydalarından yararlanmak için birçok farklı yol vardır. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

Zencefil ve Limon ile Kilo Vermenin 5 Yolu

1. Sabahları limonlu ılık su

limonata servisi

Sabahları limonlu ılık su içmek sağlığınız için çok faydalıdır. Böylece vücudunuza detoks yapabilir, vücudunuzdaki fazla yağları yakabilir ve vücudunuz için gerekli olan C vitamini ve antioksidanları temin edebilirsiniz.

Bu içeceği ılık olarak tüketmek vücut ısısını geçici olarak yükseltir ve yağ yakma işlemi için doğru termojenezi aktif hale getirir.

Bu tonik aynı zamanda iltihabı azaltır, karın ağrısına iyi gelir ve kabızlığı önler. Oldukça sağlıklı ve kullanışlıdır.

2. Limon suyu, arnavut biberi ve akçaağaç şurubu

bitki çayı

Daha önce bu kolay ve etkili yağ yakma yöntemini duymuş muydunuz? Gerçekten mükemmeldir. Hafif baharatlı bu içecek, metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakımını artırır.

En iyi sonucu almak için bu arındırıcı diyeti yaklaşık on gün boyunca, öğünlerden önce günde üç bardak tüketerek uygulamalısınız.

Nasıl Hazırlanır?

 • İlk olarak bir limonun suyunu sıktıktan sonra kaynatın.
 • Kaynamaya başlayınca bir tutam öğütülmüş arnavut biberi ve bir yemek kaşığı akçaağaç şurubu ekleyin.
 • Son olarak, üç bardak suya bu karışımı ekleyin ve karıştırın.
 • Günde üç kez tüketin. Bu içecek size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir. Ayrıca kilo verme konusunda oldukça etkilidir.

3. Limon, nane ve greyfurt çayı

greyfurt

Günde iki kez tüketebileceğiniz bu çay çok etkili ve yapımı da oldukça kolay bir çaydır.

Nasıl Hazırlanır?

 • İhtiyacınız olan tek şey yarım limon ve bir greyfurtun suyudur.
 • Bu iki meyvenin suyunu bir bardak suyla karıştırın ve çaydanlığa koyun.
 • İçine iki yaprak taze nane ve limon kabuğu rendesi ekleyin ve kaynatın.
 • Kaynamaya başlayınca altını kısarak demlemeye bırakın.
 • Damak zevkinize göre içine bir yemek kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Afiyetle için.

4. Zencefilli limonata

zencefilli limonata

Eminiz ki bu klasik diyet içeceğini daha önce duymuşsunuzdur. Yağ yakmada, sindirimi iyileştirmede, sıvı birikimi ve iltihap oluşumunu önlemede bize oldukça yardımcı olan bir içecektir.

Nasıl Hazırlanır?

 • İki limonun suyunu sıkın ve içine taze zencefil kökü doğrayarak kaynatın.
 • Kaynamaya başlayınca altını kısın ve içine bir litre su ile iki parça limon kabuğu ekleyin.
 • Bu karışımı bir su şişesinde muhafaza ederseniz, gün boyunca yemeklerden önce içebilirsiniz. Bu tarif kilo vermek için birebirdir; fakat sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

5. Zencefilli yeşil çay

zencefilli yeşil çay

Bu antioksidan açısından zengin içecek, öğleden sonra tüketmek için birebirdir. Yeşil çayın kilo vermeyi nasıl arttırdığını zaten biliyoruz.

Yeşil çay, “1001 özellikli çay” olarak bilinir ve yağları hedef alarak yağ birikimini önler. Ayrıca kolesterolü düşürür ve sindirimi düzenler.

Zencefil kökü ile birlikte kullanılarak sağlığımız için çok faydalı ve fiziğimizi korumaya yardımcı bir içecek halini alır. Afiyet olsun!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Elfhag, K., & Rössner, S. (2005). Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain. Obesity Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1467-789X.2005.00170.x
 • Gorin, A. A., Tate, D. F., Raynor, H. A., Wing, R. R., & Fava, J. L. (2006). A Self-Regulation Program for Maintenance of Weight Loss. New England Journal of Medicine. https://doi.org/10.1056/nejmoa061883
 • Kim, M. J., Hwang, J. H., Ko, H. J., Na, H. B., & Kim, J. H. (2015). Lemon detox diet reduced body fat, insulin resistance, and serum hs-CRP level without hematological changes in overweight Korean women. Nutrition Research. https://doi.org/10.1016/j.nutres.2015.04.001
 • Fundación Española de la Nutrición. Limón. http://www.fen.org.es/mercadoFen/pdfs/limon.pdf
 • Nutrients. 2010 Jul; 2(7): 737–751. Published online 2010 Jul 8. Dietary Polyphenols and Obesity. doi: 10.3390/nu2070737
 • Can Pharm J (Ott). 2014 May; 147(3): 159–160. Can green tea preparations help with weight loss? doi: 10.1177/1715163514528668

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.