Reçete Gerektirmeyen Doğal Antibiyotikler

Reçete Gerektirmeyen Doğal Antibiyotikler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Etkili antibiyotikler için doktora ya da eczaneye gitmenize gerek yoktur. Bağımlılık riski ve yan etkileri olmadan, reçetesiz bir şekilde doğal antibiyotikler de temin edebilirsiniz.

Reçete gerektirmeyen doğal antibiyotikler ile ilgili bilgi almak istiyor musunuz? O halde aşağıdaki yazımızı bir an önce okumaya başlayın ve mutfağınızdaki doğal antibiyotikleri öğrenin.

Hemen Gidip Alabileceğiniz Doğal Antibiyotikler

Enfeksiyonları önlemek için, eczaneye gidip ilaç ve kimyasal almaktansa, daha sağlıklı bir seçenek olan, doğal antibiyotikler tercih edebilirsiniz.

Greyfurt Çekirdekleri

Bu çekirdeklerin özütünü aktarlardan satın alabilirsiniz veya meyveyi yedikten sonra kurutup bir havanda ezerek de elde edebilirsiniz. Greyfurt bakteriyi, mantarı, paraziti ve virüsleri öldürme kapasitesine sahiptir. Her yaşta alınabilecek oldukça ekonomik bir antibiyotiktir.

greyfurt çekirdekleri

Sarımsak

Sarımsağın adının süper gıda listesinde geçmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Binlerce tarifte kullanılan bu sebzenin birçok faydası bulunmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de antibakteriyel olmasıdır.

Bu gıda binlerce yıldır veba gibi salgın hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın antibakteriyel özellikleri 19. yüzyılda Louis Pasteur tarafından keşfedilmiştir.

Pasteur sarımsağın bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesini çalışmalarıyla doğrulamıştır. Ayrıca sarımsak, çiğ olarak tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Gümüş Nanoparçacığı

Gümüş nanoparçacığı suyu aktarda bulunabilir ve kesinlikle toksik değildir. Hastalığa yol açan 650 patojeni öldürme kapasitesi bulunmaktadır.

1934 yılına kadar (penisilin keşfedildiği zaman), gümüş nanoparçacığı doktorlar tarafından her türlü hastalığı tedavi etmek için kullanılan tek tedaviydi. Gümüş nanoparçacığı suyu reçetesiz olarak alınabilir.

Ekinezya

Ekinezya, Kuzey Amerika’dan gelen bir bitkidir. Kökleriyle beraber yaprakları, Kızılderililer tarafından yaraları iyileştirmek için kullanılmaktaydı.

Ekinezya aynı zamanda enfeksiyonları önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve akyuvar üretimini teşvik etme gücüne sahiptir. Bu Kuzey Amerika bitkisi ateş, nezle, kulak iltihabı, boğaz ağrısı ve idrar sancılarını da giderir.

ekinezya çiçeği

Propolis

Bu madde arılar tarafından polen ya da bitki ve çiçeklerden bitki özü toplarken üretilir. Arılar propolisi, kovanı temiz ve hijyenik tutmak ve dış tehditlere karşı korumak için kullanır.

Bu madde sayesinde kovanlar dünyanın en steril yeridir. Binlerce yıl boyunca propolis, bakteriye karşı koruma sağlamak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek üzere kullanılmıştır.

C Vitamini

Birçok sebze ve meyve vücuda bol miktarda C vitamini sağlar. Bu vitaminin özellikleri güçlü bir önleyici işlevi taşır. Doğal antioksidandır ve vücudun savunma mekanizmasını teşvik eder.

Örneğin, bol miktarda narenciye tüketenler kolayca hasta olmazlar. C vitamini ayrıca virüs ve bakterileri öldürür ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Mercanköşk

Mercanköşk yağını bulabilirseniz daha faydalıdır. Mercanköşk yağı, bu aromatik baharatın yapraklarıyla yapılır ve içinde güçlü antibakteriyel özellikler taşıyan bir madde içerir.

Bu yağ, birçok enfeksiyonla savaşmanızı sağlar ve eczanelerde satılan antibiyotiklerden çok daha etkilidir. Ayrıca çeşit hastalıklara yol açan pnomökok, satfilok, streptokok ve enterekoku yok eder.

Doğal antibiyotikler arasında yer alan mercanköşk ek olarak, kimyasal antibiyotiklere karşı dirençli olanların da arasında bulunduğu 25 bakteriye karşı uygulanan tedavilerde başarılı sonuç verir.

mercanköşk bitkisi
 • Mercanköşk yağı bağırsak enfeksiyonları, tifo, idrar yolu enfeksiyonu, ülser, kolera, cilt iltihabına karşı da sonuç vermektedir.
 • Soğuk algınlığı, kabakulak ve kızamığa karşı da koruma sağlar.
 • Bıçak veya hayvan ısırıkları yaralarının iltihaplanma riskini azaltır.
 • Bunun yanı sıra arı, yılan ve örümcek zehrini nötr hale getirir.

Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağı özütünün bu bitkinin işlenmesi sırasında ortaya çıkan “mucize bir madde” olduğunu söyleyebilirsiniz. Antimikrobiyal özelliklere sahiptir (zeytinleri patojenlere karşı korur).

Ayrıca örneğin erken yaşlanma gibi serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Son olarak zeytin yaprağı özütü antioksidandır, iltihap sökücüdür ve ağrı kesicidir.

Astragalus

Bu bitki Batı dünyasında çok da bilinmeyen Çin menşeili bir bitki olup, bu ülkenin geleneksel tıbbında sıkça kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve nezleyi önler ve tüm Asya kıtasında iltihaplarla savaşır.

Astragalus aynı zamanda iltihap sökücüdür, antibakteriyel ve antioksidandır. Kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve diyabeti önler.

Yeşil Çay

yeşil çay

Hepimiz bu çayın kilo verme ve ödem atma faydalarını biliyoruz; ancak yeşil çayın başka çok faydalı özellikleri de mevcuttur. En önemli bileşeni Epigallokateşin Gallat (EGCG), neredeyse tüm ağız bakterileriyle savaşmada birebir. Günlük hayatınıza mutlaka dahil edilmesi gereken harika bir antibiyotiktir ve çok da lezzetlidir.

İlginizi çekebilir ...
En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
En İyi Doğal Antibiyotikler Hangileridir?

Doğal antibiyotikler bakteriyel rezistansa yol açmazlar. Bu yüzden, hafif enfeksiyonların tedavisi için doğal antibiyotiklerin tüketilmesi daha yar... • Cvetnić Z, Vladimir-Knezević S., “Antimicrobial activity of grapefruit seed and pulp ethanolic extract.”, Acta Pharm. 2004 Sep;54(3):243-50.
 • Melchart D et al “Immunomodulation with echinacea – a systematic review of controlled clinical trials”, Phytomedicine. 1994 Dec;1(3):245-54. doi: 10.1016/S0944-7113(11)80072-3.
 • Chan GC et al. “The immunomodulatory and anticancer properties of propolis”, Clin Rev Allergy Immunol. 2013 Jun;44(3):262-73.
 • Pecoraro L et al. “Vitamin C: should daily administration keep the paediatrician away?”, Int J Food Sci Nutr. 2018 Dec 4:1-5.
 • Sienkiewicz M et al. “[The antibacterial activity of oregano essential oil (Origanum heracleoticum L.) against clinical strains of Escherichia coli and Pseudomonas aeruginosa]”, Med Dosw Mikrobiol. 2012;64(4):297-307.
 • Tang LL et al. “Clinical and experimental effectiveness of Astragali compound in the treatment of chronic viral hepatitis B.”, J Int Med Res. 2009 May-Jun;37(3):662-7.
 • Steinmann J et al. Anti-infective properties of epigallocatechin-3-gallate (EGCG), a component of green tea”, Br J Pharmacol. 2013 Mar;168(5):1059-73. doi: 10.1111/bph.12009.
 • Asociación 5 al día. El pomelo. http://www.5aldia.org/datos/0/pomelo_cast_A4_6079.PDF
 • Médica Sur. ¿Posee propiedades médicas el ajo? https://www.medigraphic.com/pdfs/medsur/ms-2005/ms054i.pdf
 • Billah, Md & Hossen, Billal & Khan, Fazlullah & Niaz, Kamal. (2018). Echinacea. 10.1016/B978-0-12-812491-8.00029-1.
 • Padrón-González, Alexander & Naranjo, Adrian & Díaz, José & Llera, Rosa. (2019). El propóleo una alternativa de todos los tiempos.
 • Singletary, Keith. (2010). Oregano: Overview of the Literature on Health Benefits. Nutrition Today. 45. 129-138. 10.1097/NT.0b013e3181dec789.
 • Heliyon. 2018 Sep; 4(9): e00805. Published online 2018 Sep 20. In vitro antioxidant activity of olive leaf extract (Olea europaea L.) and its protective effect on oxidative damage in human erythrocytes. doi: 10.1016/j.heliyon.2018.e00805
 • Int J Mol Sci. 2018 Mar; 19(3): 800. Published online 2018 Mar 10. Astragalus membranaceus Extract Attenuates Inflammation and Oxidative Stress in Intestinal Epithelial Cells via NF-κB Activation and Nrf2 Response. doi: 10.3390/ijms19030800
 • Reygaert, Wanda. (2014). The antimicrobial possibilities of green tea. Frontiers in microbiology. 5. 434. 10.3389/fmicb.2014.00434.