Reçete Gerektirmeyen Doğal Antibiyotikler

Reçete Gerektirmeyen Doğal Antibiyotikler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Etkili antibiyotikler için doktora ya da eczaneye gitmenize gerek yoktur. Bağımlılık riski ve yan etkileri olmadan, reçetesiz bir şekilde doğal antibiyotikler de temin edebilirsiniz.

Reçete gerektirmeyen doğal antibiyotikler ile ilgili bilgi almak istiyor musunuz? O halde aşağıdaki yazımızı bir an önce okumaya başlayın ve mutfağınızdaki doğal antibiyotikleri öğrenin.

Hemen Gidip Alabileceğiniz Doğal Antibiyotikler

Enfeksiyonları önlemek için, eczaneye gidip ilaç ve kimyasal almaktansa, daha sağlıklı bir seçenek olan, doğal antibiyotikler tercih edebilirsiniz.

Greyfurt Çekirdekleri

Bu çekirdeklerin özütünü aktarlardan satın alabilirsiniz veya meyveyi yedikten sonra kurutup bir havanda ezerek de elde edebilirsiniz. Greyfurt bakteriyi, mantarı, paraziti ve virüsleri öldürme kapasitesine sahiptir. Her yaşta alınabilecek oldukça ekonomik bir antibiyotiktir.

greyfurt çekirdekleri

Sarımsak

Sarımsağın adının süper gıda listesinde geçmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Binlerce tarifte kullanılan bu sebzenin birçok faydası bulunmaktadır. En önemli özelliklerinden biri de antibakteriyel olmasıdır.

Bu gıda binlerce yıldır veba gibi salgın hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Sarımsağın antibakteriyel özellikleri 19. yüzyılda Louis Pasteur tarafından keşfedilmiştir.

Pasteur sarımsağın bakteri, mantar ve virüsleri yok etme kapasitesini çalışmalarıyla doğrulamıştır. Ayrıca sarımsak, çiğ olarak tüketildiği takdirde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Gümüş Nanoparçacığı

Gümüş nanoparçacığı suyu aktarda bulunabilir ve kesinlikle toksik değildir. H astalığa yol açan 650 patojeni öldürme kapasitesi bulunmaktadır.

1934 yılına kadar (penisilin keşfedildiği zaman), gümüş nanoparçacığı doktorlar tarafından her türlü hastalığı tedavi etmek için kullanılan tek tedaviydi. Gümüş nanoparçacığı suyu reçetesiz olarak alınabilir.

Ekinezya

Ekinezya, Kuzey Amerika’dan gelen bir bitkidir. Kökleriyle beraber yaprakları, Kızılderililer tarafından yaraları iyileştirmek için kullanılmaktaydı.

Ekinezya aynı zamanda enfeksiyonları önleme, bağışıklık sistemini güçlendirme ve akyuvar üretimini teşvik etme gücüne sahiptir. Bu Kuzey Amerika bitkisi ateş, nezle, kulak iltihabı, boğaz ağrısı ve idrar sancılarını da giderir.

ekinezya çiçeği

Propolis

Bu madde arılar tarafından polen ya da bitki ve çiçeklerden bitki özü toplarken üretilir. Arılar propolisi, kovanı temiz ve hijyenik tutmak ve dış tehditlere karşı korumak için kullanır.

Bu madde sayesinde kovanlar dünyanın en steril yeridir. Binlerce yıl boyunca propolis, bakteriye karşı koruma sağlamak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek üzere kullanılmıştır.

C Vitamini

Birçok sebze ve meyve vücuda bol miktarda C vitamini sağlar. Bu vitaminin özellikleri güçlü bir önleyici işlevi taşır. Doğal antioksidandır ve vücudun savunma mekanizmasını teşvik eder.

Örneğin, bol miktarda narenciye tüketenler kolayca hasta olmazlar. C vitamini ayrıca virüs ve bakterileri öldürür ve toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

Mercanköşk

Mercanköşk yağını bulabilirseniz daha faydalıdır. Mercanköşk yağı, bu aromatik baharatın yapraklarıyla yapılır ve içinde güçlü antibakteriyel özellikler taşıyan bir madde içerir.

Bu yağ, birçok enfeksiyonla savaşmanızı sağlar ve eczanelerde satılan antibiyotiklerden çok daha etkilidir. Ayrıca çeşit hastalıklara yol açan pnomökok, satfilok, streptokok ve enterekoku yok eder.

Doğal antibiyotikler arasında yer alan mercanköşk ek olarak, kimyasal antibiyotiklere karşı dirençli olanların da arasında bulunduğu 25 bakteriye karşı uygulanan tedavilerde başarılı sonuç verir.

mercanköşk bitkisi
  • Mercanköşk yağı bağırsak enfeksiyonları, tifo, idrar yolu enfeksiyonu, ülser, kolera, cilt iltihabına karşı da sonuç vermektedir.
  • Soğuk algınlığı, kabakulak ve kızamığa karşı da koruma sağlar.
  • Bıçak veya hayvan ısırıkları yaralarının iltihaplanma riskini azaltır.
  • Bunun yanı sıra arı, yılan ve örümcek zehrini nötr hale getirir.

Zeytin Yaprağı

Zeytin yaprağı özütünün bu bitkinin işlenmesi sırasında ortaya çıkan “mucize bir madde” olduğunu söyleyebilirsiniz. Antimikrobiyal özelliklere sahiptir (zeytinleri patojenlere karşı korur).

Ayrıca örneğin erken yaşlanma gibi serbest radikallerin zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Son olarak zeytin yaprağı özütü antioksidandır, iltihap sökücüdür ve ağrı kesicidir.

Astragalus

Bu bitki Batı dünyasında çok da bilinmeyen Çin menşeili bir bitki olup, bu ülkenin geleneksel tıbbında sıkça kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı ve nezleyi önler ve tüm Asya kıtasında iltihaplarla savaşır.

Astragalus aynı zamanda iltihap sökücüdür, antibakteriyel ve antioksidandır. Kan basıncını düşürür, bağışıklık sistemini güçlendirir ve diyabeti önler.

Yeşil Çay

yeşil çay

Hepimiz bu çayın kilo verme ve ödem atma faydalarını biliyoruz; ancak yeşil çayın başka çok faydalı özellikleri de mevcuttur. En önemli bileşeni Epigallokateşin Gallat (EGCG), neredeyse tüm ağız bakterileriyle savaşmada birebir. Günlük hayatınıza mutlaka dahil edilmesi gereken harika bir antibiyotiktir ve çok da lezzetlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Clardy, J., Fischbach, M. A., & Walsh, C. T. (2006). New antibiotics from bacterial natural products. Nature Biotechnology. http://doi.org/10.1038/nbt1266


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.