Boğaz Enfeksiyonları: Doğal Tedaviler

Tuzlu suyla veya karbonatla hazırlanmış bir solüsyonla yaptığınız gargaranın boğaz şişkinliğini azaltmada etkili bir yol olduğunu biliyor muydunuz? Her iki yöntem de iltihabın azalmasına yardımcı olarak mikropları ve bakterileri öldürür.
Boğaz Enfeksiyonları: Doğal Tedaviler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Boğaz enfeksiyonu hiç olmamış bir insan var mıdır acaba? Bu durum hayatınızı günden güne keyifsiz hale getiren ağrılı bir süreçtir. Konuşmak, nefes almak canınızı yakar… Peki biraz rahatlamanın bir yolu yok mu? Tabii ki var. Bir daha boğaz enfeksiyonu yaşadığınızda bu makaledeki basit tedavileri uygulayın.

Boğaz Enfeksiyonları için Tedaviler

boğazı ağrıyan kadın

Bazen mevsim değişimlerinin yaşandığı dönemler, bazen de havayı kurutan klimanın boğaz ağrısını şiddetlendirmesi, ya da soğuk havaların gelmesi bu hastalığa neden olabilir. Fakat, sebep her ne olursa olsun bu hastalığı hafife almayın. Yoksa ciddi bir sıkıntı ve stresle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Boğaz enfeksiyonu bir virüsten, bakteriden veya yaralanmadan kaynaklanabilir. Bazı insanlar diğerlerine kıyasla daha dayanıksız olabilir ve bu durumlarda antibiyotik tedavisi gerekebilir. Diğer durumlarda birkaç gün dinlenmek size rahatlamak için yeterli olacaktır.

Bağışıklık sisteminizin zaman zaman zayıflayarak sizi belli başlı hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı savunmada yetersiz kalabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Bu nedenle genel sağlık durumunuza katkı sağlayacak bir beslenme alışkanlığınızın olduğuna emin olun.

Ayrıca, boğaz enfeksiyonlarıyla mücadele etmek için aşağıdaki çözüm yollarını uygulamanızı tavsiye ederiz.

1. Kekik, bal ve limon çayı

fincan çay

Bu üç içeriğin birlikte kullanılması kadar kolay ve etkili başka bir yöntem yoktur. Örneğin, kekik bakterilerle mücadele eden güçlü bir antiseptiktir. Ayrıca bal iyileşmeyi hızlandırır, iltihabı azaltır, tüm boğazın rahatlamasını sağlar.

 • Bunları limon suyuyla karıştırarak gün boyunca içebileceğiniz mükemmel bir şifalı karışım elde edebilirsiniz. Fakat bunu nasıl yapmalısınız?
 • İki yemek kaşığı taze kekiği bir litre kaynayan suya ekleyin.
 • Bir limonun suyunu ve rendelenmiş kabuğunu da ekleyin.
 • Bu malzemeleri 10 dakika boyunca kaynatın.
 • Daha sonra ateşten alın ve suyunu süzmeden önce 10 dakika bekleyin.
 • Bu karışımı iki yemek kaşığı balla birlikte tüm gün boyunca içebilirsiniz. Sonunda iyileştiğinizi fark edeceksiniz.

2. Tuzlu suyla gargara

gargara yapan kadın
 • Bir yemek kaşığı tuzu 250 ml suda eritin.
 • Her saat başı bu karışımla gargara yapın ve yutmamaya dikkat edin. Suyu ağzınızdan atmadan önce boğazınızın arka tarafına doğru bir iki saniye ulaştığını hissedin ve ardından bunu tekrarlayın.
 • Tuz yerine isterseniz bir çay kaşığı elma sirkesi ya da karbonat da kullanabilirsiniz. Bu her üç madde de iltihabı azaltacak, var olan bakteri ve virüsleri öldürecek ve boğaz ağrınızı etkili bir şekilde tedavi edecektir.

En iyi doğal antibiyotik: Sarımsak

sarımsak

Sarımsağın var olan en güçlü doğal antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinir ve her yerde kolayca bulunabilir. Etkilidir, sağlıklıdır ve hiçbir yan etkisi yoktur. O yüzden, boğaz enfeksiyonu yaşadığınızda neden denemeyesiniz ki? İşte nasıl yapıldığı:

 • Bir diş sarımsağı ezip yarım bardak suyun içine karıştırın ve için.
 • Bunu günde iki kere tekrarlayabilirsiniz. Sarımsak kokusu nefesinize yapışacaktır. Ancak artılarından dolayı bunu yapmaya değer. Denedikten sonra çok daha hızlı iyileştiğinizi fark edeceksiniz.

Papatya çayı kompresi

boğaz ağrısı

Bu tedavi ağrıyan boğaza ıslak bir bezle kompres uygulanarak yapılır. Bu şekilde iltihabı biraz azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır. Uygulamak için şu adımları izlemelisiniz.

 • Papatyanızı hazırlamak için bu bitkiden üç yemek kaşığı alıp bir bardak suya koyun.
 • Papatyalar iyice ıslanıp demini salınca suyunu bir kaba süzün. Ardından bir bez parçasını bu suyla ıslatıp ağrıyan boğazınıza uygulayın.
 • Kompres sıcaklığını her yitirdiğinde bunu tekrarlayın. En ideali 20 dakikalık setler halinde uygulamaktır.

Zerdeçal ve yeşil çay

küçük bardak çay
 • Bu kolay ve çok etkili bir yöntemdir. Yeşil çayı zerdeçalla karıştırmak iltihabı azaltmaya yardımcı olacak ve enfeksiyondan kurtulmanızı hızlandıracaktır.
 • Yeşil çayınızı her zaman olduğu gibi hazırlayın. Suyu kaynamaya başladığında yarım çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal ekleyin.
 • Hazırladığınız karışım çayınız 5 dakika demlendikten sonra bir miktar balla tatlandırıp için. Kesinlikle daha iyi hissedeceksiniz.

Bolca dinlenin

uyuyan kadın

Vücudunuz bir enfeksiyonla savaşıyor. Bu savaşta enfeksiyona karşı yapabileceğiniz en iyi şey bol bol dinlenerek doğal savunmayı devam ettirmek olacaktır. Bu nedenle bol bol uyumaya çalışın. Yapacağınız fazladan uyuma hiçbir şeye zarar vermez. Daha hızlı bir şekilde iyileşirsiniz!

Hasta olduğunuzda günde yaklaşık 10 – 11 saat uyumanız gerekir. Bu nedenle, iyileşmek için gündüzleri şekerleme yaptığınızdan ve akşamları da güzelce uyuduğunuzdan emin olun. Yavaş yavaş eski halinize döndüğünüzü göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.