Evde Sarımsaklı Krem Yapmayı Öğrenin

Evde Sarımsaklı Krem Yapmayı Öğrenin

Son Güncelleme: 11 Kasım, 2018

Sağlığa olan faydaları herkes tarafından bilinmese de, sarımsak tüm dünyada sıklıkla kullanılan bir besindir. Bu makalede, çeşitli hastalıkları iyileştirmek için kullanılabilecek sarımsaklı krem tarifini ve nasıl yağıldığını göstereceğiz.

Enfeksiyonlara, mantara, bakterilere karşı dayanıklılık sağladığı ve hatta kanı temizlemeye yardımcı olduğu için, alternatif tıp sarımsağı yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanmaktadır.

Sarımsak ezildiğinde; eczacılıkta üretilen pek çok ilacın temel maddesi olan, allisin denen bir madde ortaya çıkar ve bu madde, sarımsağın muhteşem faydalarını ortaya çıkarır.

Evde Kendi İlacınızı Kullanın

Birçok yarada, ezilmiş sarımsak  doğrudan yaranın üzerine sürülebilir. Bu, ağrıyı dindirecek ve enfeksiyonları önleyecektir. Ayrıca, sindirildiğinde sağlıklı bakteriyel flora üretimine yardımcı olur ve ağızdan alınan ilaçların mide üzerindeki olumsuz etkilerini giderir.

Sarımsak, ayak mantarı gibi mantardan kaynaklanan enfeksiyonlar için, ezilerek doğrudan enfeksiyon üzerine uygulanıp, ardından üzerine çorap giyilebilir.

Ancak bu tedavi için yalnızca uygun görülen çorapların kullanılması ve tedavi bittikten sonra bu çorapların çıkartılması tavsiye edilir. Sarımsak ayrıca isiliklere, aknelere ve uçuklara (genital veya ağızdaki) uygulanabilir.

Sarımsağın faydalarından bir diğeri, soğuk algınlığını ve zatürreyi hafifletmek için göğse sürülebilmesidir. Sarımsağı burun deliklerine sürmek ise, sinüs enfeksiyonlarını ve burun arkası sızıntısını azaltabilir.

Bu yazımıza da bir göz atın: Solunum Hastalıkları için Bal ve Sarımsak

Son olarak da; kulak temizleme çubuğuyla kulak içlerine sürüldüğünde, sarımsak muhteşem bir ağrı kesici ve antibiyotik görevi görebilir. İşte evde hazırlayabileceğiniz sarımsaklı krem tarifi!

Sarımsaklı Krem Nasıl Hazırlanır?

Bu muhteşem, çok kullanımlı karışımı hazırlamak için, yalnızca 3×3 kuralını hatırlamanız yeterlidir.

Malzemeler

  • 3 yemek kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı
  • 3 yemek kaşığı natürel sızma zeytinyağı
  • 3 yemek kaşığı taze sarımsak

Hazırlanışı

  • Küçük bir tavanın içine Hindistan cevizi yağını döküp kısık ateşteki ocağın üzerine koyun.
  • Zeytinyağını ekleyin ve iyice karıştırın.
  • İyice kızdığında ve karıştığında, azar azar sarımsağı ekleyin ve ocağın altını kapatın.
  • Karışımı karıştırıcıya koyun. Karıştırıcı yerine döveç ya da kahve öğütücüsü kullanabilirsiniz.
  • Elde ettiğiniz karışımı süzün ve bir kavanoza koyun.
  • İşte hazır! Artık kendi antibiyotik kreminiz ve ağrı kesiciniz var!
  • Kremi buzdolabında saklayın ve iki hafta dayanması için ara ara karıştırmayı unutmayın.

Açıklama

Karışım ilk hazırlandığında, süt rengine benzer bir renkte olur. Daha sonra yavaş yavaş yumuşar ve koyulaşır. Buzdolabına koyduktan birkaç saat sonra daha yoğun ve sürülebilir bir kreme dönüştüğünü göreceksiniz.

Makaleyi buraya kadar okuduysanız, bu eski doğal ilaca merak duyuyorsunuz demektir. Geriye tek bir önerimiz kalıyor: Hindistan cevizi kullanmanıza rağmen sarımsağın kokusu kalacaktır.

Bu yüzden bu kremi yalnızca evde kullanmaya çalışın; çünkü koku kıyafetlerinize de sinebilir. Yani yalnızca tedaviye uygun kıyafetler giymeli ve bu kıyafetleri diğer çamaşırlarla birlikte yıkamamalısınız.

İşte bu kadar. Gördüğünüz gibi bu ev yapımı sarımsaklı antibiyotik kremin hazırlanışı çok basittir. Tüm aileniz için sayısız faydası olacak bu doğal ilacı siz de bir an önce hazırlayın.

Fotoğraf, Laureipsum izniyle kullanılmıştır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.