Tuzun Güzellik Amaçlı Kullanımları

Yüzünüzde tuz kullanırken, gözlerinize kaçmamasına dikkat edin; çünkü iritasyona neden olabilir.
Tuzun Güzellik Amaçlı Kullanımları
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tuzu güzellik amaçlı kullanabileceğinizi öğrenmek sizi şaşırtabilir. Tuzun bu alandaki kullanımı hakkında çok şey duymasak da, tuz cildiniz için gizli faydaları olan bir mineraldir. Bu yazımızda tuzun cildiniz üzerindeki etkisini ve bir güzellik ürünü olarak nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Tuzun güzellik üzerindeki etkileri

Yukarıda da dediğimiz üzere tuzu güzellik amaçlı pek çok farklı şekilde, özellikle de cildiniz için kullanabilirsiniz.

Ovalamak için

Banyodan sonra cildiniz hala ıslakken avcunuza biraz tuz döküp kollarınızı ve bacaklarınızı ovun. Tuz ile yapılan masaj cildinizi ölü hücrelerden arındırır ve kan dolaşımını tetikler.

Yüz toniği

pürüzsüz cilt

Cildinizin yağlı görünümünü azaltmak için, bir sprey şişesine ılık su ve bir yemek kaşığı deniz tuzu koyun. Çözüldükten sonra, şişedeki suyun çok sıcak olmadığını kontrol edip, gözlerinize gelmediğinden emin olacak şekilde bunu yüzünüze sıkın. Nazikçe havlu ile kurulayın.

Şişmiş gözler

Bir kase sıcak suyun içerisine bir yemek kaşığı deniz tuzu ekleyin. Bu suyun içerisine bir parça pamuk batırın, sırt üstü uzanın, gözlerinizi kapatıp pamuğu gözlerinizin üstüne koyun ve en az 10 dakika bekletin. Gözünüze kaçmaması için gözlerinizi açmamaya özen gösterin. Ardından soğuk su ile iyicene durulayın.

Ayak banyosu

tuz ile ayak bakımı

Yoğun bir iş gününden eve döndüğümüzde her zaman ayaklarımız ağrır, bu ağrı ve topuk acısının çözümü tuz olabilir. Tek yapmanız gereken şey bir leğen sıcak suya 3-4 yemek kaşığı deniz tuzu eklemek. Ayaklarınızı bu suya sokun ve su soğuyana kadar bekleyin.

Kepeği önlemek

Tuz; yağ ve kir temizlemek için birebirdir. Bu öneriyi uygulamadan önce kafa derinizi kontrol edin ve herhangi bir çatlak veya kesik olmadığından emin olun.

Banyoya girerken tuzluğunuzu yanınıza alın ve saçlarınızı şampuanlamadan önce saçınıza biraz tuz döküp masaj yapın. Nazik hareketlerle masaj yapmanız çok önemlidir yoksa taneleri kafa derinizi çizip küçük kesiklere yol açabilir ve bu çok can acıtır.

Saç spreyini çıkartmak

Saçınızda çok fazla saç ürünü veya saç spreyi olduğunu fark ettiğiniz akşamlarda tuz imdadınıza yetişir. Bir litre suya bir bardak limon suyu ve bir bardak Epsom tuzu (İngiliz tuzu) ekleyin ve 24 saat bekleyin. Ertesi gün tamamen kuru saça bu karışımı sürün, 20 dakika beklettikten sonra normal şekilde saçınızı yıkayın.

Daha farklı bir kaç öneri

Tuz ve viski terapisi

Bu tedavi için deniz tuzu, viski, Hindistan cevizi, palmiye yağı ve buğday gerekli olacak.  Bu karışım hem cildinize iyi gelecek hem de saçınızın sağlıklı ve yumuşak olmasını sağlayacaktır. Bu tarif özellikle erkekler için faydalıdır ama kadınlar da kullanabilir.

Tuz ve şampanya terapisi

Bu tedavi için dağ tuzu (Himalaya tuzu), şampanya (veya köpüklü şarap), Hindistan cevizi ve palmiye yağına ihtiyacınız olacak. Kan dolaşımını tetiklemek ve selülitleri gidermek için sedir esansı da ekleyebilirsiniz. Ayrıca ödem atmanıza da yardımcı olacaktır. Cilt dokusunun yenilenmesini sağlayıp yaşlanma belirtilerini azaltır.

Tuz ve şarap terapisi

Bu karışım da şampanya ve tuz terapisi gibi harika bir antioksidandır ve erken yaşlanmayı önlemekte çok etkilidir. Ayrıca dokuları yenileyip kalp damar sistemini güçlendirir. Dağ tuzu (Himalaya tuzu), kırmızı şarap, hindistancevizi ve palmiye yağını karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Umarız tuzu güzellik amaçlı kullanmak üzerine olan bu yazımız hoşunuza gitmiştir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bathing in a magnesium-rich Dead Sea salt solution improves skin barrier function, enhances skin hydration, and reduces inflammation in atopic dry skin. Proksch E, Nissen HP, Bremgartner M, Urquhart C. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15689218
  • About Epsom salts. (MgSO4·7H2O) (n.d.). epsomsaltcouncil.org/wp-content/uploads/2015/10/universal_health_institute_about_epsom_salt.pdf
  • Scientific evidence of the therapeutic effects of dead sea treatments: a systematic review. Katz U, Shoenfeld Y, Zakin V, Sherer Y, Sukenik S. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22503590

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.