Daha Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Tarifler

Daha Parlak Bir Cilt İçin Ev Yapımı Tarifler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Yaşınız kaç olursa olsun cansız, lekeli ya da mat bir cilde sahip olmak oldukça can sıkıcıdır. Cildinize ışıltı kazandırmak için ipuçları arıyorsanız, bu makaleyi okumaya devam edin. Daha parlak bir cilt için kendi kendinize hazırlayıp uygulayabileceğiniz en iyi tarifleri sizinle paylaşacağız.

Cildiniz yıl boyunca güzel kalsın

Doğal olarak, kadınlar, yılın 365 günü porselen gibi pürüzsüz bir cilde sahip olmak isterler. Kırışıklardan, sivilcelerden, yaşlılık lekelerinden ve diğer sorunlardan uzak, yaşlanmanın ve güneşin etkilerinin belli olmadığı düzgün bir cilt arzu ederler.

Böyle bir cilde kavuşmak için doğa ananın bize sunduğu tedavilerden yararlanarak kendi “ilk yardım kitimizi” oluşturabilir, cildimizdeki, özellikle de yüzümüzdeki lekelerden kurtulabiliriz.

Cilt lekelerinin ortaya çıkmasının pek çok nedeni olabilir. Genellikle ultraviyole ışınlara fazla maruz kalmaktan ve cildin yeterince nemli olmamasından kaynaklanırlar.

Bunun dışında, adet dönemlerinde ya da hamilelik sırasında oluşabilecek hormonal değişiklikler yüzünden de ortaya çıkabilirler. Yaşlanmanın etkisiyle oluşma ihtimalleri de vardır. 

kadın yüz profil

Daha parlak bir cilt için ev yapımı tarifler

Limon suyu

Limon suyu cilde parlaklık kazandırmak için doğal ve oldukça etkili bir yöntemdir. Limon, bol miktarda C vitamini içermesiyle bilinir. C vitamini, cildin melanin salgısını düzenleme konusunda çok etkilidir. Cilde doğal rengini veren madde melanindir. Ayrıca, limon suyunda bulunan sitrik asit, hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Bu süper besinden bir dilim kesin ve doğrudan yüzünüze veya vücudunuzun iyileştirmek istediğiniz başka bir noktasına sürün. Ayrıca, bir parça pamuğu limon suyuyla ıslatarak bunu cildinize uygulayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta bu tedaviyi uyguladıktan sonra güneşe çıkmamaktır. Limonlu cildinize değecek güneş ışınları daha fazla lekenin oluşmasına yol açacaktır. Bu nedenle, uygulamayı yapmak için evde olduğunuz bir zamanı seçin.

Soğan

Daha doğrusu sülfür ve C vitamini içeren soğan sütünden bahsediyoruz. Soğan sütü yıl boyu sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlayacak harika bir üründür. Soğan sütü istenmeyen sivilce izlerini, lekeleri ve kırışıkları gidermek için yalnızca harici olarak uygulanmalıdır.

Aynı zamanda saç köklerinin sayısını artırmaya, yaraları temizlemeye ve kepekten kurtulmaya da yardım edebilir. Bir adet kırmızı soğanı mutfak robotunda püre haline getirin ve bir parça pamuğu ortaya çıkan süte batırın.

Bu sütü doğrudan kırışıklıkların ya da lekelerin üzerine uygulayın. 10 dakika boyunca bekletin ve soğuk suyla durulayın. Uyguladığınız bölge tahriş olmuşsa yanma hissi duyabilirsiniz. Bu durumda cildinizin soğan sütüyle temasını derhal kesin.

bıçak tahta doğranmış soğan

Sirke

Ev tedavileri listemizin en tepesindeki ürünlerden birisi hem sağlık hem de güzellik üzerindeki yararları nedeniyle elma sirkesidir. Elma sirkesindeki asit, gözenekli görünümün azalmasını sağlayarak daha parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eder.

Uygulamak için, bir parça pamuğu elma sirkesine batırın ve lekelerin üzerine sürün. 20 dakika boyunca bekletin ve soğuk suyla durulayın.

Süt

Büyük ihtimalle Kleopatra’yı duymuşsunuzdur. Güzelliği için mayalanmış ya da ekşimiş süt kullanan antik mısır kraliçesi. Sütteki laktik asitte banyo yapmak ölü hücrelerden kurtulmaya yardım ederek daha temiz ve yumuşak bir cildin ortaya çıkmasını sağlar.

Laktik asit aynı zamanda parlaklık katma özelliğine sahiptir. Bu nedenle düzenli kullanıldığında lekelerin azalmasına ve cildin daha sağlıklı bir renk kazanmasına yardım eder. Ilık süte batırdığınız bir pamuğu kullanarak kendi “yüz maskenizi” yapın. Bırakın gece boyunca yüzünüzde kalsın. Sabah temizleyin. 

süt doldurulan bardak

Yoğurt

Yoğurt sütten yapıldığı için çok benzer özellikler taşır. Aynı zamanda cildi dezenfekte etmek, gözeneklerin görünümünü azaltmak, ciltteki hücrelerin iyileşmesini ve yenilenmesini sağlamak ve cildin doğal nemini muhafaza etmek için de kullanılabilir.

Ayrıca, kültive edilmiş süt, bakteriyel cilt enfeksiyonlarına karşı bariyer oluşturur. Yoğurdu, cildinizi parlaklaştırmak için maske olarak kullanabilirsiniz.

Öncelikle, cildinizi suyla ve tahriş etmeyen bir sabunla yıkayın. Parmaklarınızın ya da küçük bir fırçanın yardımıyla bol miktarda yoğurdu cildinize sürün ve ılık suyla durulamadan önce 20 dakika bekletin.

Salatalık

Genellikle, cilt bakımı sırasında gözlerin üzerine dilimlenmiş salatalık koyulur. Salatalığın barındırdığı yoğun nem, yorgun göz kapaklarını dinlendirmeye ve rahatlatmaya yarar. Salatalık, aynı zamanda E vitamini ve doğal yağlar yönünden de zengindir. Bu da onu cildi parlaklaştırmak için kullanabileceğimiz ürünlerden birisi yapar.

Salatalık cildinize güzellik ve ışıltı katacaktır. Ayrıca, cildinizi yumuşatır ve lekelerle kırışıklıkları yok eder.

Tek yapmanız gereken bir adet salatalığı soymak, çekirdeklerini çıkarmak ve macun kıvamına gelene kadar mutfak robotundan geçirmektir. Bu macunu 20 dakika boyunca cildinizde bekletip durulayın. Sonuçları neredeyse anında fark edeceksiniz. 

salatalık dilimleri

Aloe vera

Cilt bakımının vazgeçilmez malzemelerinden birisi de aloe veradır. Nefretiti ve Kleopatra’nın ciltlerinin güzelliği için süte ek olarak kullandıkları bir başka malzeme de aloe veraydı. Aloe bitkisinden elde edilen jel, cildi besler, parlatır ve nemlendirir.

Bitkiden bir parça kesin ve içindeki jeli dikkatlice çıkarın. Cildinizin sorunlu bölgelerine doğrudan uygulayın ve bir saat beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Domates

Domates suyu A ve C vitamini, protein ve likopen gibi cildimize yararlı pek çok besleyici madde barındırır. Bunlar, serbest radikal denen oluşumları azaltırlar.

Bir yemek kaşığı limon suyunu bir yemek kaşığı domates suyuyla karıştırın ve bir parça pamukla yüzünüze uygulayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Skin-lightening cosmetics: Frequent, potentially severe adverse effects. (2011). Prescrire International20(119), 209–215.
  • Vaughn, A. R., Branum, A., & Sivamani, R. K. (2016, August 1). Effects of Turmeric (Curcuma longa) on Skin Health: A Systematic Review of the Clinical Evidence. Phytotherapy Research. John Wiley and Sons Ltd. https://doi.org/10.1002/ptr.5640
  • Vaughn, A. R., & Sivamani, R. K. (2015, July 1). Effects of fermented dairy products on skin: A systematic review. Journal of Alternative and Complementary Medicine. Mary Ann Liebert Inc. https://doi.org/10.1089/acm.2014.0261

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.