Narenciye Alerjisi: Belirtileri, Tedavisi ve Öneriler

1 Haziran, 2021
Narenciyeler, antioksidan fito-besin içerikleri ile karakterize edilir. Ancak, bir narenciye alerjisi geliştirmek mümkündür.

Narenciye alerjisi genellikle tanısını basitleştiren tipik belirtileri de beraberinde getirir. Nadir görülen bir sorun olsa da, bir kişinin beslenme düzenini etkileyebilir. Bu meyvelerin C vitamini gibi önemli besinler sağlayabildiğini akılda tutmak önemlidir.

Narenciye grubunda, içinde önemli miktarda sitrik asit bulunan çok sayıda meyve bulunur. Örneğin limon, greyfurt ve portakal. Bu meyveler önemli ölçüde antioksidan güce sahiptir ve uzmanlar düzenli olarak tüketilmesini önermektedir.

İlginizi çekebilir: Gıdalarda Sülfitler – Alerjiler ve Hassasiyetler

Narenciye alerjisinin nedenleri

Narenciye alerjisi olarak bildiğimiz durum, bağışıklık sisteminin antijen görevi gören belirli proteinleri zararlı olarak yorumlaması nedeniyle oluşur. İlk maruziyetten itibaren, bağışıklık sistemi çeşitli semptomlarla bir savunma tepkisi üretir.

Uzmanlar, bu alerjinin görünümünü belirleyen genetik bir bileşen olabileceğine inanmaktadır. Öte yandan, aşırı hijyen veya bu tarz ürünlere az maruz kalma gibi çevresel faktörler de rol oynayabilmektedir. Aslında uzmanlar, bu meyvelerde aşırı temizlik önlemlerinin altta yatan nedenlerden biri olabileceğini söylüyor.

portakal ve limon kasaları
Narenciye, alerjiniz yoksa beslenme düzeninizde olması gereken bir antioksidan olan C vitamini içerir.

Rahatsızlığın belirtileri

Narenciye yedikten sonra alerjisi olan kişi karakteristik semptomlar geliştirmeye başlar. Bunlar ciltte kırmızı lekelerin görünümünü veya kaşıntıyı içerir. Böyle bir durumda, doktor reçetesiyle bir antihistamin almak önemlidir. Bu, alerjinin neden olduğu rahatsızlığı azaltacaktır.

Alerjik reaksiyon oluşturan bir gıdayı tüketmenin ishal, karın ağrısı, gaz ve hatta kusmaya neden olabileceğini akılda tutmak önemlidir. Bu belirtiler, reaksiyonun kendisinin yoğunluk derecesine bağlı olacaktır.

Okumayı unutmayın: Laktoz İntoleransı Sahibi Olduğunuza Dair İşaretler

Narenciye alerjisi teşhisi

Bu alerjinin teşhisi, yiyeceğe maruz kalmayı ve ardından kandaki immünoglobulinlerin ölçülmesini içerir. Bazı durumlarda söz konusu ürünle temas bile bazen yeterli olabilir çünkü bu durum ciltte tahriş görünümüne neden olur.

Bununla birlikte, bazen kişinin küçük bir parça tüketmesi gerekebilir. Bu, bağışıklık sisteminin işleyişiyle ilgili belirli biyokimyasal parametrelerin nasıl değiştiğini değerlendirmek içindir.

Narenciye alternatifleri

Sorun teşhis edildikten sonra, kişi beslenme düzenine narenciye dahil etmekten kaçınmalıdır. Aksi takdirde sağlığını riske atabilir. Ancak bu, antioksidan alımını azaltmak gerektiği anlamına gelmez. Araştırmalar, bu bileşiklerin serbest radikal oluşumunu nötralize ettiğini ortaya koymuştur.

Birçoğu genellikle bileşimlerinde limon veya portakal içerdiğinden dolayı sos ve salata sosu tüketiminden kaçınmak önemlidir. Bunun yerine, narenciye içermeyen salata sosları veya ev yapımı soslarkullanabilirsiniz.

Ayrıca, Nutrients dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, C vitamini alımının bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlama yeteneğine sahip olduğunu hatırlamak önemlidir. Beslenme gereksinimlerinin karşılandığından emin olmak için narenciye alerjisi olanlar dolmalık biber tüketimini artırmalı veya gerekirse takviye kullanımına başvurmalıdır.

portakal c vitamini içerir
C vitamini beslenme düzeninde bulunması gereken bir antioksidandır. Narenciye alerjisi durumunda, takviye kullanımı değerlendirilmelidir.

Narenciye alerjisi tedavisi

Günümüzde narenciye alerjisini ortadan kaldırmada etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi bulunmamaktadır. Farmakolojik yardım ile semptomları kontrol etmek mümkündür. Ancak, dahili hasara neden olabileceğinden bu bir çözüm değildir.

Gelecekte bir çözüm sunmak amacıyla immünoterapiye dayalı farklı tedaviler test edilmektedir. Ancak, bunlar şu anda halka açık değiller ve deneysel aşamadalar.

Narenciye alerjisi nadir görülen bir durumdur

Neyse ki, narenciye alerjisi popülasyonda düşük bir yüzdeye sahiptir. Ancak bu, kişinin beslenme düzenini şartlandırabilen ve günümüzde çözümü olmayan bir rahatsızlıktır.

Tanı konması durumunda, bunun C vitamini alımını etkilememesini sağlamak çok önemlidir. Bu nedenle, C vitamini alerjisi olan bireyler biber tüketimini artırmalı veya onlar için uygun ve etkili takviyeleri öğrenmek için bir uzmana gitmelidir.

Sonuç olarak, bu alerjiden kaynaklanan eksiklik, bağışıklık sisteminin bozulmasına ve bağırsak seviyesinde demir emiliminde sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, narenciye alerjiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, uygun teşhis testlerini yapmak için bir uzmana gitmelisiniz.

  • Ege MJ. The Hygiene Hypothesis in the Age of the Microbiome. Ann Am Thorac Soc. 2017
  • Sharma GN, Gupta G, Sharma P. A Comprehensive Review of Free Radicals, Antioxidants, and Their Relationship with Human Ailments. Crit Rev Eukaryot Gene Expr. 2018;28(2):139-154.
  • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.