Ev Yapımı Kayganlaştırıcılar: Faydaları ve Riskleri

Daha doğal ve çevre dostu gibi görünseler de, ev yapımı kayganlaştırıcılar alerjik reaksiyonlara, tahrişe ve ayrıca prezervatifin hasarına neden olabilir.
Ev Yapımı Kayganlaştırıcılar: Faydaları ve Riskleri

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Belki de vajinal kuruluk yaşadığınız ya da seksi daha tatmin edici hale getireceğini düşündüğünüz için ev yapımı kayganlaştırıcılar kullanmayı tercih etmiş olabilirsiniz. Bu durumda, öncelikle bu tür yağları kullanmadan önce yararlarını ve olası risklerini bilmelisiniz.

Bu makaleyi mutlaka okuyun!

Kayganlaştırıcılar

Vajinal kuruluk, birçok kadını etkileyen çok yaygın bir sorundur. Bu durum vajinal mantar gibi enfeksiyonlardan strese kadar pek çok şeyden kaynaklanıyor olabilir ve vajinal bölgenin uygun şekilde ıslanmasını engeller.

Sonuç olarak, bu gibi durumlarda seks istediğimiz ölçüde zevkli değildir. Bu nedenle uzmanlar, ağrısız ve tatmin edici cinsel bir birliktelik için kayganlaştırıcıların kullanılmasını önermektedirler.

çiçek
Vajinal kuruluk kadınların sağlığı yanı sıra partnerleriyle olan ilişkilerini de etkileyebilmektedir. Bu nedenle uzmanlar, cinsel hayatı iyileştirmek için kayganlaştırıcıların kullanılmasını önermektedirler.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), bu ürünlerin genel olarak karşılaması gereken özelliklere ilişkin bir dizi kriter belirlemiştir. Böylece, bir kayganlaştırıcının şu özelliklere sahip olması gerektiği belirtilmiştir: 

 • Erkek ve kadın prezervatifleriyle uyumlu olup hasara yol açmamalıdır.
 • Uzun ömürlü olmalıdır.

Piyasada bulunan kayganlaştırıcılar bu gereksinimleri karşılayarak güvenli kabul edilmektedirler. Peki aynı şey ev yapımı kayganlaştırıcılar için de geçerli mi?

Ev Yapımı Kayganlaştırıcılar

Birçok kadın, piyasadaki kayganlaştırıcılar yerine aşağıdakiler gibi uygun fiyatlı, doğal ve çevre dostu yağları tercih etmektedir:

 • Yemeklik yağ
 • Demlenmiş içecek (örn: papatya)
 • Aloe vera
 • Vazelin
 • Vücut kremleri
 • Tükürük
 • Yoğurt
 • Yumurta

Bunlardan bazıları her ne kadar daha hoş seks yapmanıza izin veren bir kayganlık hissi sağlasa da, risksiz olmadıklarını aklınızda bulundurmalısınız.

Vajina son derece hassastır ve vajina florası kolaylıkla dengesizleşip, daha fazla soruna neden olabilir. Böylece, ev yapımı kayganlaştırıcılar vajinal sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Bu da ilginizi çekebilir: Vajinal Sağlığınızı Etkileyen 6 Şey

Ev Yapımı Kayganlaştırıcılar: Riskler

Kayganlaştırıcılar ve Nemlendiriciler Aynı Değildir

Elinde krem tutan kadın
Nemlendiricide bulunan içerikler vajina florasını ciddi anlamda olumsuz etkileyebilir.

Vajina dokusuna zarar vermeden penetrasyonu sağlayacağına inandıkları için pek çok kadın nemlendirici vücut kremlerini tercih etmektedirler. Ancak bu ciddi bir hatadır.

Gerçekten de vücut nemlendiricileri genellikle hızlı bir şekilde emilerek çok kısa bir süre kayganlık sağlarlar. Ancak sonrasında vajinada tahriş hissi görülebilir. Bunun yanı sıra, kremin içeriği prezervatifin yapısını etkileyerek latekse zarar verebilir ve yırtılmalara neden olabilir.

Enfeksiyonlara Neden Olabilirler

Örneğin kayganlaştırıcı olarak tükürük kullanılması ağızdaki bakterilerin özel bölgelere ulaşmasına neden olabilir.

Benzer şekilde yoğurt, yumurta veya yemeklik yağ gibi diğer ev yapımı yağlardan kurtulmak zordur. Cinsel ilişki sonrasında bu yağların vücutta bıraktığı kalıntılar enfeksiyona neden olabilmektedir. 

Prezervatifin Hasar Görmesine Neden Olabilirler

Elinde prezervatif tutan biri
Kayganlaştırıcıların karşılaması gereken temel gerekliliklerden biri prezervatifin yapısını bozmamasıdır.

Prezervatifler normalde lateksten üretilmektedir. Bu malzeme gerçekten dayanıklı olsa da diğer ürünlerle birlikte kullanmak yapısını etkileyebilir.

Bu nedenle, piyasada bulunan kayganlaştırıcılar prezervatifin yapısına uyum sağlarken, ev yapımı kayganlaştırıcılar için aynı şeyi söyleyemeyiz. Örneğin, yemeklik yağ veya vücut kremleri lateksin yapısını bozarak prezervatifin hasar görmesine neden olabilir.

Bunun yanı sıra, yaygın olarak herkesçe bilinen kayganlaştırıcılardan biri de vazelendir. Sayısız riske sahip olan vazelin, prezervatifin yapısını bozarak hasar görmesine ve hatta vajinal inflamasyona neden olmaktadır.

Sperm Yapısını Etkileyebilirler

Genel olarak, kayganlaştırıcılar spermin yapısını etkileyebilir ve bu nedenle çocuk sahibi olmaya çalışan çiftler için tavsiye edilmemektedirler. Gerçekten de bazı içerikler ve kimyasal özellikler (pH, ozmotik yoğunluğu) sperm için toksik hale gelebilmektedir.

Neyse ki, piyasadaki bazı belirli kayganlaştırıcılar spermin hayatta kalmasını ve dayanma gücünü artırmaktadır.

Ev yapımı kayganlaştırıcılar söz konusu olduğunda ise, bileşenlerin veya kimyasal özelliklerin dölleme için ters etki yapmadığından emin olamazsınız. Ayrıca, sahip oldukları doku oldukça kalındır ve bu durum spermin yumurtaya ulaşmasını zorlaştırmaktadır.

Ev yapımı kayganlaştırıcılar döllenmeyi engelleyebileceğinden, uzmanlar tarafından çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için önerilmemektedirler.

Ev Yapımı Kayganlaştırıcılar Alerjik Reaksiyonlara Neden Olabilir

Genital bölgesinde rahatsızlık hisseden bir kadın
Ev yapımı kayganlaştırıcıların sahip olduğu başlıca risk, güvenilir olmamalarıdır. Bu nedenle alerji ve tahrişe neden olabilirler.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi vajina son derece hassas bir alandır. Bu nedenle, bu alana ev yapımı veya doğal herhangi bir tedavi uygulamadan önce çok dikkatli olmalısınız. Aksi takdirde, çok fazla rahatsızlık ve tahrişe neden olan alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. 

Bu nedenle bu tür ilaç ve tedavi yöntemlerini bu kadar hassas bir bölgeye uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Kısacası, ev yapımı kayganlaştırılar ilk başta size piyasadakilere kıyasla daha ucuz ve daha doğal gözükebilir. Ancak, vajina bölgesi oldukça hassastır ve bunların kullanımı enfeksiyon, alerjik reaksiyon, tahriş ve diğer rahatsızlıklara neden olurken prezervatifin yapısına da zarar verebilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, bu kadar hassas olan bir alana yan etkileri bilinmeyen ürünleri uygulamaktan kaçınmak ve bilimsel olarak kanıtlanmış ürünleri tercih etmek en iyisidir. 

İlginizi çekebilir ...
Vajinal Bölgenizin Bakımı için 7 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vajinal Bölgenizin Bakımı için 7 İpucu

Vajinal bölgenizin bakımı vücudunuzun diğer bölgelerine nazaran daha çok özen gerektirebilir. Yazımızdaki önerileri takip edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Anne Z. Steiner et al. “Effect of Vaginal Lubricants on Natural Fertility”, Obstet Gynecol. 2012 Jul; 120(1): 44–51.
  • Steiner, M., Piedrahita, C., Glover, L., Joanis, C., Spruyt, A., & Foldesy, R. (1994). The Impact of Lubricants on Latex Condoms during Vaginal Intercourse. International Journal of STD & AIDS, 5(1), 29–36. https://doi.org/10.1177/095646249400500108
  • Organización Mundial de la Salud, Programa para el uso del condón y los lubricantes, s.f. https://www.who.int/hiv/pub/sti/sex_worker_implementation/swit_4_es.pdf?ua=1
  • Farage MA. Sensitive Skin in the Genital Area. Front Med (Lausanne). 2019 May 15;6:96.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.