Vajinal Sağlığınızı Etkileyen 6 Şey

Gıdaların da vajinal sağlığınızda belirleyici bir faktör olduğunu biliyor muydunuz? Fazla şeker tüketimi vajinayı koruyan bakteri florasının dengesini bozar.
Vajinal Sağlığınızı Etkileyen 6 Şey
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğu kadın iyi bir vajinal sağlığa sahip olmayı önemser. Bazıları bu konu hakkında konuşmayı tercih etmeseler de, vajinal sağlığınızı sağlayıp bazı hastalıkların oluşumunu önleyecek alışkanlıklar edinmek önemlidir.

Bu alan, enfeksiyona sebep olan mikroorganizmalara karşı bir bariyer yaratmakla sorumlu bakteri florası tarafından korunur.

Ayrıca, östrojen aktiviteleri de vajinal sağlığınızı etkiler. Bu hormon grubu vajinayı kayganlaştırır ve esneklik sağlar.

Buna ek olarak, değişen iç ve dış etmenler kadınların seks hayatlarını, özgüvenlerini ve doğurganlıklarını etkileyen rahatsız edici belirtilere sebep olabilirler.

Bu sebepten ötürü, herhangi bir sorunla karşılaşmamak için, vajinal sağlığınızı kötü etkileyen şeyleri öğrenmek önemlidir.

Yazımızda bunlarla ilgili daha çok şey bulacaksınız.

1. Antiseptik Suyla Duş Almak

bikini bölgesine su tutan kadın

Çoğu kadın regl kalıntılarını ve kötü kokulara sebep olan diğer sıvıları vücuttan uzaklaştıran sağlıklı bir alışkanlık olduğunu düşündükleri için antiseptik suyla duş alırlar.

İşin doğrusu, antiseptik suyla duş almak yararlı olsa da, enfeksiyona karşı korumaz ve kadınların üreme organlarında zarara sebebiyet verebilirler.

Antiseptik suyla duş almak vajinayı koruyan bakteri florasında dengesizliğe sebep olabilir ve genital yollardaki asitlik seviyesini değiştirebilir.

Antiseptik suyla duş almak mantar enfeksiyonu ve bakteriyel vajinozis riskini artırır.

2. Bikini Bölgesine Ağda

Bikini bölgesindeki tüylerin alınıp alınmaması gerektiği konusu tartışmalı bir konudur. Çoğu insan bunun zararsız bir alışkanlık olduğunu söylese de, tüyleri sürekli almak vajinal sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Tüyler cildi sürtünmelerden, pişikten ve enfeksiyona sebep olabilen bazı mikroorganizmalardan korur.

Kadınlar tüylerini aldıkları zaman tüy kökleri şişer, tıkanabilir ve bu, batıklara ve yaralara yol açabilir.

3. Tanga Kullanımı

tanga giyen kadın

Tanga giymek kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bu iç çamaşırları seksi gösterir ve belirli kıyafetlerle giyildiklerinde rahat olabilirler.

Bu iç çamaşırlarının çoğunun nemi tutan materyallerden yapılması vajinanın doğal pH dengesini değiştirir.

 • Bu tip iç çamaşırları bakterilerin rektal bölgeden vajinaya geçişini kolaylaştırır ve bu vajinal ve idrar yolu enfeksiyonlarını tetikleyebilir.
 • Tangalar çok sıkı olduklarında, vajinanın dışındaki hassas deride küçük yırtıklara ve tahrişe sebep olabilirler.

4. Çok Güçlü Kokusu Olan Gıdalar Tüketmek

vajinal sağlığınızı

Pek çok gıda vajinal sıvıların pH dengesini değiştirir. Bu da daha kolay alınan güçlü kokularda artışa sebep olur.

Bazı gıdalar dengeli bir beslenme için gerekli olsa da, kadınların güvensiz hissetmesine sebep olan bu bazı belirtilerden kaçınmak için bu gıdaların tüketimini kısıtlayabilirsiniz.

 • Sarımsak, kuşkonmaz ve köri, vajinal kokudaki değişiklikleri önlemek adına çok fazla tüketmemeniz gereken gıdalardandır.

5. Şeker Tüketimi

beş adet küp şeker

Fazla şeker tüketimi vücudun pH dengesini değiştirir. Bunun sonucunda vajina sağlığınızı koruyan bakteriyel florada dengesizlikler olur.

Vücutta bu maddenin birikimi, kadınların vajinalarındaki mukoza zarının yapısını değiştirir ve bakteri ve mantar oluşumuna açık hale getirir.

 • Kan şekeri yükseldiğinde, vajinal mantar gibi enfeksiyon riskleri de artar.
 • Bu gıda, boşaltımı etkiler ve bölgedeki kaşınma ve kokuyu artırır.

6. İlaç Kullanma

dört farklı ilaç tutan kadın

Uzun süre ilaç kullanmak vajinal bölgenizi koruyan sağlıklı bakterilerin varlığını etkileyebilir.

Örneğin, patojenik bakterileri yok eden antibiyotikler, laktik asit bakterileri denen yararlı bakterilere zarar verir ve onları da yok eder.

 • Antibiyotik kullanmak vajinal mantara yol açan mantar oluşumunu artırabilir.
 • Ayrıca, antihistamin gibi diğer ilaçlar, bölgedeki doğal nemlenmeyi etkiler ve aşırı kurumaya sebep olabilir.

Vajinal Enfeksiyonum Olup Olmadığını Nereden Anlayacağım?

Vajinal enfeksiyonun belirtileri buna sebep olan mikroorganizmanın türüne göre çeşitlilik gösterir. Fakat, bir şeylerin ters gittiğini belirten bazı belirtiler vardır.

 • Sarı, yeşil ya da gri vajinal akıntı
 • Kaşınma ya da vajinanın dışında tahriş
 • Ağır ya da kötü bir koku
 • Yoğun vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki ya da idrar sırasında ağrı

Enfeksiyonun yukarıdakilerden birinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının farkına varmanız önemlidir. Eğer bunlardan kaynaklanmıyorsa, buna sebep olan şeyi belirlemek için doktora gitmeniz en iyisidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.