Vazelin İle Yapabileceğiniz 7 Güzellik Sırrı

Yağlı yapısı sayesinde vazelinin güzellik rutini içinde birden fazla kullanımı bulunmaktadır. Vazelini nemlendirici bir krem olarak, kırışıklıkla savaşmak için ya da makyaj temizleyicisi olarak kullanabilirsiniz.
Vazelin İle Yapabileceğiniz 7 Güzellik Sırrı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vazelin kullanılarak yapabileceğiniz güzellik hilelerinden haberiniz var mı? Vazelin aynı zamanda petrol jelatini olarak da bilinir ve kozmetik olarak da yararlanabileceğiniz çok amaçlı bir üründür.

Vazelin, renksiz ve kokusuz bir merhemdir ve yağlı yapısı sayesinde cildiniz zararlı kimyasallara maruz kalmadan nemlenir. Bu özelliklerinin yanında, ister inanın ister inanmayın, içerisinde bulunan antioksidanların ve temel minerallerin yüksek içeriği, vazelini herhangi bir güzellik rutinini tamamlayan bir ürün haline getirmektedir.

Bu nedenle vazelin, estetik anlamda birçok faydaya sahiptir. Yumuşatıcı özellikleri, zamanla sertleşen ve kir toplayan bölgelerin düzelmesine yardımcı olur ve derinizi daha yumuşak bir hale getirir ve korur. Ayrıca vazelin piyasada bulunan diğer tedavilere göre çok daha ucuzdur ve birden çok defa uygulanması mümkündür.

Birçok insan bu maddeyi nasıl kullanacağını tam olarak bilmediği için bu yazıda vazelini bir güzellik ürünü olarak kullanmanın 7 büyüleyici yolunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bu tarifleri mutlaka deneyin!

1. Kırışıklık Önleyici Krem

kırışıklık tedavisi

Petrol jelatini, yüksek miktarda A ve E vitamini içerir ve bu vitaminler antioksidan özellikliğe sahiptir. Bu nedenle vazelin, genç yaşta ortaya çıkan kırışıklıklarınızı önlemenize yardımcı olacak oldukça ucuz bir çözümdür.

Nasıl kullanılır?

 • Cildinizin hassas olan bölgelerine az miktarda vazelini uygulayın ve cildiniz tarafından iyice emildiğinden emin olun.
 • Haftada 3 veya 4 defa bu işlemi tekrarlayın.

Şu da ilginizi çekebilir: Vazelinin 12 Kozmetik Kullanımı

2. Kirpik Tedavisi

Bu yağlı ürünün içerisinde bulunan besinler kirpiklerinizin köklerini güçlü tutmanız için idealdir. Bu şekilde dökülmelerin önüne geçebileceksiniz ve kirpiklerinizin uzamasını da desteklemiş olacaksınız.

Pahalı tedavilere büyük miktarlarda paralar harcamak yerine, özelliklerinden yararlanmak için bu ürünü günlük güzellik rutininize dahil etmelisiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Kulak çöpünün üzerine az miktarda vazelin sürün. Ardından bu çubuğu bölgeye uygulamaya başlayın; kirpiklerinizin köklerinden başlayarak uçlarına doğru sürmeye devam edin.
 • En iyi sonucu elde etmek için bu işlemi her gece tekrarlayın.

3. Tırnak Etrafındaki Ölü Deriyi Yumuşatmak İçin

yumuşak eller

Vazelinin kimyasal bileşimi, tırnaklarınızı korumak ve tırnak etrafındaki ölü derinizi yumuşatmak için mükemmel bir çözümdür.

Vazelini nemlendirici bir krem ​​olarak kullandığınızda sadece birkaç günlük kullanımdan sonra bile tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olduğunu göreceksiniz. Bunu sağlayan şey içerisinde bulunan besinlerdir.

Nasıl kullanılır?

 • Vazelinden küçük bir parça alın ve iyice emene kadar tırnaklarınızın kenarlarına uygulayın.
 • Haftada 2 veya 3 defa bunu tekrarlayın.

4. Makyaj Temizleyici

Vazelin, yağlı bileşimi ve besleyici zengin bir yapısı sayesinde birçok mağazada bulabileceğiniz makyaj temizleyici ürünlerin yerine kullanılabilmektedir.

Vazelinin içerisinde bulunan özellikleri makyajın yüzünüzdeki tüm izlerini ortadan kaldırır ve bunun yanında cildinizi daha yumuşak, temiz ve dinlenmiş hale getirir.

Nasıl kullanılır?

 • Makyaj yaptığınız alanların üzerine az miktarda vazelin sürün ve cildiniz tarafından emildikten sonra yumuşak bir bezle makyajınızı çıkarın.
 • Uyumadan önce her gün kullanabilirsiniz.

5. Yara İzi Tedavisi

yara izi tedavisi

Bu ürünü cildinize sık sık uygulayarak estetik anlamda cildinizi etkileyen yara izlerine karşı etkili ve ekonomik bir çözüm yolu bulmuş olursunuz.

Vazelinin içersindeki E vitamini ve yağ asitlerinin yüksek konsantrasyonu, hasarlı dokunun onarılmasına yardımcı olur ve vücuttaki doku onarım sürecini iyileştirir.

Nasıl kullanılır?

 • Az miktardaki vazelini geçmesini istediğiniz yara izinize sürün ve iyice emilene kadar masaj yaparak hasarlı bölgeye uygulayın.
 • Günde en az 2 defa, haftada ise en az 4 defa bu tedaviyi tekrarlayın.

6. Hasar Görmüş Saçlar İçin Tedavi Olarak

Vazelin saç sağlığınız için faydalı besinleri bünyesinde barındırır. Bu nedenle vazelin, hasar görmüş ve yıpranmış saçların onarımı için kullanılan kremlere ve ürünlere karşı ilginç bir alternatif yerine geçer. Bunların yanında dolaşmış, düğümlenmiş saçları açmak için de bu ürünü kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Gerekli olduğunu düşündüğünüz miktardaki vazelini alın ve saçlarınızın orta hizasından itibaren uygulayın, sonrasında ise bu işlemi saçınızın uçlarına kadar devam ettirebilirsiniz.
 • 20 ya da 30 dakika boyunca bu maddenin saçınızda kalmasına izin verin.
 • Ardından saçlarınızı durulayın ve normal şampuan ile yıkayın.

Daha fazlasını okuyun: Güzellik için 10 Esansiyel Yağ

7. Nemlendirici Ayak Kremi

nemli ayaklar

Vazelinin yumuşatan nemlendirme gücü, kurumuş ve nasırlı ayaklarınızı yumuşatmanız için iyi bir seçenek olacaktır. Bu maddenin günlük kullanımı ayağınızda sert olan herhangi bir bölgeyi yumuşatmanıza yardımcı olacak, ölü deri hücrelerini diğer kalan pisliklerle birlikte temizleyecektir.

Nasıl kullanılır?

 • Ayaklarınıza bol miktarda petrol jelatinini sürün ve tamamen emilene kadar ayaklarınıza masaj yapın.
 • Ayaklarınızı tamamen örtmek için çorap giyin ve bütün geceyi bu şekilde geçirin.
 • Haftada en az 3 kez bu işlemi tekrarlayın.

Bu madde, saçınızı ve cildinizi daha güzel hale getirebilecek bir güzellik ürününe dönüşebilmektedir, ve gördüğünüz gibi bunun da birden çok yolu bulunmaktadır.

Vazelinin bu farklı kullanımlarını mutlaka deneyin ve tüm özelliklerinden en iyi  şekilde yararlanmaya çalışın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Neill U. S. (2012). Skin care in the aging female: myths and truths. The Journal of clinical investigation122(2), 473-7.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3266803/
 • In vivo quantitative analysis of the effect of hydration (immersion and Vaseline treatment) in skin layers using high-resolution MRI and magnetisation transfer contrast (2004). Mirrashed F1, Sharp JC.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14731244
 • Sethi, A., Kaur, T., Malhotra, S. K., & Gambhir, M. L. (2016). Moisturizers: The Slippery Road. Indian journal of dermatology61(3), 279-87.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4885180/
 • Ganceviciene, R., Liakou, A. I., Theodoridis, A., Makrantonaki, E., & Zouboulis, C. C. (2012). Skin anti-aging strategies. Dermato-endocrinology, 4(3), 308-19.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583892/#
 • Holloway, D., Campo, P., Nahan, K., Donnell, A., Landero, J. A., Caruso, J. A., & Vonderheide, A. P. (2016). Investigation of the Elemental Profile of Petroleum Jelly-Based Personal Care Products by ICP-MS. Analytical Letters49(15), 2490–2500.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.