Ev Yapımı Kepek İlaçları: Keşfedin

Kepek, yaygın görülen bir kafa derisi sorunudur. Çoğu zaman kaşıntı verdiğinden rahatsız bir durum olup kişinin kendine güvenini azalttığından ciddi bir sorundur. 
Ev Yapımı Kepek İlaçları: Keşfedin
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2022

Kepek, birçok etken nedeniyle oluşabilir, ancak esas olarak mantarlar, stres, dermatit ve hormonal değişikliklere bağlıdır. Neyse ki,  bu sorundan kısa sürede kurtulmak için evde hazırlanabilecek tedaviler bulunur. Bu yazımızda sizlere bu sorunu çözebilmeniz, daha da iyisi sonsuza dek kurtulmanız  için önemli tavsiyeler vereceğiz.

Limon Bazlı Bakım

Limon

Bir litre kaynar suya 3 limonun kabuğunu koyun. Soğumaya bırakın ve doğrudan tüm kafanıza ve kafa derinize uygulayın. En iyi sonucu alabilmek için bunu haftada en az 2 kez uygulayın. 

Çemen Otu Bakımı

Çemen otu (fenugreek) tohumu alın ve gece boyu suda ıslatın. (bir fincan yeterlidir) Ertesi gün bu hamuru alın ve tüm kafa derinize masaj yapın. 20 dakika bekleyip saçınızı yıkayın. Bunu gerek gördüğünüz sıklıkta yapabilirsiniz. Bu bakım ayrıca akne problemi ve saç dökülmesi durumunda da yapılabilir.

Şu yazımıza da bir göz atın: Saç Uzaması için Faydalı 4 Bitki ve Baharat

Aloe Vera Jel Bakımı

aloe

Aloe veranın, kepeği çabucak tedavi etmenizi sağlayan antibakteriyel ve antifungal özellikleri vardır. Bu tedavi için kafa derinize doğrudan aloe vera sürün ve yarım saat bekletin. Ardından hafif bir şampuanla yıkayın. Hoşunuza giderse, haftada en az 2 kez uygulayabilirsiniz.

Pancar ve Tarçın Bakımı

Bu, çok basit ve etkili bir tedavidir. Tek ihtiyacınız olan biraz tarçın ve pancar. Blendırda bu ikisini biraz su ekleyerek yumuşak bir hamur elde edene dek karıştırın. Kafa derinize sürün ve bir gece bekletin. Ertesi gün saçınızı normal şekilde yıkayın.

Neem Ağacı Bakımı

Bu terapide 10 adet neem ağacı (maun ailesinden bir ağaç) yaprağı kullanılır. 30 dakika boyunca kaynatın, ardından suyu döküp yaprakları ezin. Saçınıza uygulayın ve bir saat bekletin. Dikkatlice yıkayın.

Fesleğen ve Emblica Bakımı


feslegen

Fesleğen pek çok bölgede tanınan bir bitkidir ve sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle yüzyıllar boyu tıbbi bir bitki olarak kullanılmıştır. Bu kepek önleyici bakımı yapmak için birkaç yaprak alın ve öğüterek macun haline getirin. Biraz emblica (bektaşi üzümü) tozu ekleyin ve kafa derinize uygulayın. Yarım saat bekleyin ve saçınızı iyice yıkayın.

Aklınızda olsun…

Size önerdiğimiz bu ev yapımı tedaviler çok etkilidir. Birini uygulayın, eğer işe yaramazsa başka birini deneyin. Hepsini aynı anda denemeyin! Kötü bir reaksiyon oluşabilir ve istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz.

Eğer birkaçını denemenize rağmen iyi sonuç elde edemezseniz, uzmanınıza danışın, çünkü ilaç tedavisi gerektiren ciddi bir sorun olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.