Evde Aşırı Rutubet Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bazı sinyaller evinizde aşırı rutubet olduğu konusunda sizi uyarabilir. Hijyen ve iyi bakım, bu sorunu önlemenize yardımcı olabilir.
Evde Aşırı Rutubet Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2023

Evde aşırı rutubet olup olmadığını anlamak için, uyarı işaretlerine dikkat etmelisiniz. Bu uyarıları hemen dikkate alırsanız sorunun büyümesini engellemiş olursunuz. Rutubet her evde vardır.

Evlerde günde yaklaşık olarak 15 litre su kullanılır. Duşta, mutfakta, lavaboda veya başka yerlerde kullanılan bu su, doğal olarak neme sebep olur. Tüm cihazlarınız ve tesisatınız düzgün çalışıyorsa, suyun buharlaşması ve herhangi bir sorun yaratmaması gerekir. Bu nedenle iyi bakım çok önemlidir.

Evde Aşırı Rutubet

Sebepleri

Aşırı rutubet, sağlığınıza ve evinize zarar verebilecek büyük bir sorundur. Eğer nemli iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız veya eviniz düzgün havalandırılmıyorsa, bu durumlarda rutubet ortaya çıkabilir.

Bunun yanı sıra, kış mevsiminde evi havalandırmamak da aşırı rutubete sebep olur. Duvarlar, tavan, balkon veya garaj rutubetten etkilenebilir. Bu durum aniden de ortaya çıkabilir.

Neyse ki, evinizde aşırı rutubet olduğunu gösteren bazı sinyaller vardır. Bu sayede zamanında müdahele ederek durumun kötüleşmesini önleyebilirsiniz.

Evdeki Aşırı Rutubet Nasıl Anlaşılır?

Eğer rutubet erişimin kolay olduğu yerlerde görülmeye başlarsa, tespit etmek oldukça kolay olacaktır. Duvarlarda küflü veya siyahımsı renkler görülmeye başlarsa, bu durum evde fazla rutubet olduğunu gösterir.

Bununla birlikte, bazen rutubet gözden kaçabilecek yerlerde meydana gelerek durumun farkına varmanızı zorlaştırmaktadır. Bunun yanı sıra, koku da rutubetin bir işareti olabilir. Koku değişiklik gösterebilse de, genellikle karanlık ve nemli yerlerde küf oluşumu ile ilgilidir.

Sporlar ortaya çıktığında, dikkatinizi çekecek karakteristik bir koku salarlar. Bu koku, sağlığa zararlı olduğundan, alerjiyi tetikleyebileceği ve kötüleştirebileceğinden ve diğer solunum hastalıklarına neden olabileceğinden dikkatli olmalısınız.

Sürekli Gözlemlemek

Old wooden pallet plank texture background

Duvarlar ve tavan kadar ahşap yüzeyler de rutubetin varlığını anlayabileceğiniz yerlerdir. Evin bu bölümlerini sürekli gözlemlemek oldukça önemlidir. Su buharının biriktiği alanlar da düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Mutfak ve banyo genellikle fazla neme maruz kalan bölgelerdir. Yüzeylerde yoğunlaşma olması, rutubetin varlığını gösterir. Bodrum katlar toprakla sürekli temas halinde olduğundan, rutubete daha yatkındır. Bu durum “yükselen nem” olarak bilinir. Topraktaki nemin yapıya nüfuz etmesine neden olan plak temellerinin eksikliği nedeniyle oluşur.

Boya duvardan sıyrılırsa, küçük bir sızıntı olabilir. Bu tip rutubet inşaat kaynaklı problemlerle ilişkilidir. Çatıların, duvarların veya bodrum katın su geçirmez hale getirilmemesi ve banyo fayans bağlantı yerlerinin bozulması  rutubetin yaygın nedenlerindendir.

Rutubete karşı müttefikler

Evinizde rutubet olup olmadığını anlamak için pek çok yönteme başvurabilirsiniz. Su teması gösterge bandı, nem tespit ettiğinde renk değiştirir. Bu bant oldukça ucuzdur, kullanımı kolaydır ve tek kullanımlıktır.

Higrometre, ortamdaki nemi ölçmek için kullanılan bir araçtır. Bu aracın birçok farklı çeşidi vardır ve bazıları verileri bir ekran üzerinde dijital olarak gösterir.

Evdeki Aşırı Rutubeti Önlemek ve Temizlemek

lifestyle

Evin yeterli düzeyde havalandırılması, yoğunlaşma nedeniyle biriken nemi azaltır. Bu yüzden havalandırma aşırı rutubeti önlemeye yardımcı olacaktır. Özellikle banyolarda ve mutfaklarda havalandırma olmalıdır. Örneğin, aspiratörler rutubeti önlemek için oldukça kullanışlıdır.

Bunun yanı sıra, evi orta derecede ısıtmak da önemlidir. Eğer bütçeniz el veriyorsa, hava değişimini sağlamak için daha büyük camlar tercih edebilirsiniz.

Ayrıca, evde çok bitki olması ve çamaşırları evin içerisinde kurutmak rutubetin artmasına neden olabilir. Bununla birlikte, rutubetin sebebi herhangi bir sızıntı ise, bunun bir an önce konuda uzman bir kişi tarafından tamir edilmesi gerekir.

Rutubet, kolaylıkla önlenebilir, tespit edilebilir ve ortadan kaldırılabilir. Sağlığınıza zararlı olabilecek rutubeti önlemek için gerekli önlemleri almalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.