Havayı Bakterilerden Nasıl Arındırırsınız

Evinizi bulaşıcı maddelerden ve küften arındırarak daha sağlıklı bir ortam ve daha temiz bir havaya kavuşabilir ve sağlığınızı geliştirebilirsiniz.
Havayı Bakterilerden Nasıl Arındırırsınız

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hava akciğerlerinizin benzinidir. Nefes alıp vermek hayatın ve sağlığın ta kendisidir, fakat havanın kirli olması havanın saflığını bir kalemde siler. Saf hava solumak istiyorsanız, bu yazımızda havayı bakterilerden nasıl arındırabileceğinizden ve zararlı kirletici maddeleri ve bakterileri nasıl uzaklaştıracağınızdan bahsedeceğiz. Okumaya devam edin!

Hava her yerdedir ve bazı yerler doğal olarak diğer yerlerden daha kirlidir. Havayı bakterilerden arındırmak için öncelikle eviniz sağlıklı, huzurlu ve güvenli hissettiğiniz bir yere dönüşmelidir.

Sürekli baş ağrısı, boğaz kaşıntısı, sık sık öksürme ve hapşırma bir şeylerin yolunda gitmediğinin işareti olabilir. Bu belirtileri fark ettiğinizde, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı etkileyen dış etmenler üstüne odaklanmaya başlamalısınız.

Toz, duman, polen, mayt, bakteri ve rutubetten kaynaklanan küf gibi şeyler havada üremeye devam edebilirler. Ne yazık ki, bu parçacıklar alerjik reaksiyonlara ve zatürre ya da astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına yol açabilir.

Sizin ve ailenizin sağlığı çocuk oyuncağı değildir. Bu kolay ipuçlarına bir göz atarak evinizdeki havayı bakterilerden arındırmayı kolaylıkla başarabilirsiniz.

Havayı Bakterilerden Nasıl Arındırırsınız

Havayı Bakterilerden Arındırmak İçin Evinizi Havalandırın

Günün ilk saatleri evinizi havalandırmak için mükemmel saatlerdir. Temiz hava ve serinlik eve oksijen girmesini sağladığı için evinizi doğal olarak arındırır.

havayı bakterilerden

Fakat kapalı ve havalandırılmamış evler bakteri ve küf üretir ve koku yapar.

Ayrıca, evinizde havalandırma varsa, bütün gün bu havalandırmayı açmayın, temiz havanın içeri girmesine izin verin.

Kirletici Maddeler Kullanmaktan Kaçının

Evinizde hangi maddeleri bulundurup bulundurmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

İster inanın ister inanmayın, sürekli kullandığınız maddeler arasında ev ortamına zarar veren ve havanın saflığını bozan maddeler de vardır.

Oda spreyleri ve aromatik mumlar, karbondioksit yayan zararlı ve sentetik maddelerdir. Bu maddelerin uzun süreli kullanımları ozon tabakasının zarar görmesine yol açabilir.

Ayrıca, koltuklar, halılar ve hatta evcil hayvanlar da başka kirletici maddeleri barındırıyor olabilirler. Bu eşya ve hayvanlar, alerjileri tetikleyen uçucu maddeler, kürkler ve tüylere sahiptirler.

Temizleme ürünleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlığa zararlı ürünler kategorisinde sınıflandırdığı formaldehit, amonyak ve trikloretilen açısından zengin kimyasal içerikleriyle bilinirler. Tüm bu maddeler uçucu ve zararlı olmakla birlikte, akciğerlerinizi olumsuz yönde etkilerler.

Oksijen Üretimi İçin Doğal Bitkiler Kullanın

evde bitki bakımı

Kirletici maddelerden kurtulmamıza yardımcı olan bazı bitkiler vardır. Bu bitkilerin bir kısmı oldukça yaygın olarak kullanılırlar.

  • Beyaz yelken çiçeği formaldehitlerin uzaklaştırılmasında kullanılır.
  • Aslan ağzı çiçeği benzene, trikloretillen ve ksilen gibi içeriklerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu maddeler lekelerin çıkarılmasında ve belirli renklendiricilerde kullanılırlar.
  • Bambu bitkisi de amonyak ve ksileni uzaklaştırır. Bu zararlı maddeler gübre yapımında, bazı temizleyici ve soğutma ürünlerinde kullanılırlar.

Evinizde doğal bir alan yaratabilmeniz oldukça önemlidir. Benzer şekilde, kirletici maddelerin aşırı kullanımından da kaçınmalısınız.

Küf ve Rutubet Oluşumunu Önleyin

Hava sıcaklığındaki değişimler, klima ve ısıtma sistemlerinin kullanılması evin rutubetlenmesine sebep olan etmenlerden bazılarıdır. Eğer iklimin değişken olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, rutubet oluşumunu engelleyen ve buna takiben küf oluşumunun önüne geçen bir rutubet giderici kullanmanız gerekebilir.

Küf oluşumunu önlemenin yöntemlerinden biri duvarları ve yerleri bolca su ve doğal sıvı sabunla temizlemektir. Bu ayrıca, mikropların çoğalmasının da önüne geçecektir.

Kendinize huzurlu ve hastalıklardan arındırılmış bir ev ortamı sağlamalısınız. Bunun için havayı bakterilerden arındırmak adına bu basit alternatif yöntemleri bir deneyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mendoza Gómez, D. S. (2014). Residuos de palma africana purifican agua y aire. Un Periódico.
  • Universidad de córdoba. (2009). La química de las aguas naturales. Universidad De Córdoba.
  • Mena J. (2015). Pinturas fotocatalíticas para purificar el aire. https://doi.org/10.1016/j.ecolind.2016.01.047
  • Altés, J. A., & Galera Ruiz, D. (2008). Los Tecno – Árboles. Ambient Curso 2007-2008.
  • Marchesi, J., Zizzias, J., Adaro, J., & Fasulo, A. (2010). Producción de destiladores solares en función de las diferencias de temperatura vidrio-batea. Avances En Energías Renovables y Medio Ambiente.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.