Banyo Dekorasyonu İle İlgili Çok Seveceğiniz 9 Fikir

Banyodaki dekorlar pek çok kişinin ilgisini çekebilir. Evin bu kısmı uzun bir süre ihmal edilmiş olsa da bugünlerde en çok dikkat çeken alanlardan biridir. 
Banyo Dekorasyonu İle İlgili Çok Seveceğiniz 9 Fikir

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dekorasyonla ilgili pek çok trendi takip ettiğimiz bugünlerde banyo artık evin ihmal edilen yerlerinden biri değil. Temizlik konusuna her zaman dikkat edilse de pek çok kişi söz konusu banyo dekorasyonu olduğunda görmezden gelmeyi tercih ediyordu.

Ancak banyoların da samimi ve sakinleştirici yerler olabileceği anlaşıldıktan sonra bazı kişiler daha uyumlu ve özel bir atmosferi yansıtan tasarımlar bulmak için arayışa girdiler.

Neyse ki artık evdeki bu alanın bazı bölümlerini öne çıkaran ilginç ipuçları ve fikirler bulmak mümkün.

Eğer banyonuzu yeniden tasarlamayı veya ona daha modern bir dokunuş yapmayı düşünüyorsanız aşağıda bir araya getirdiğimiz 7 fikri es geçmeyin. Onlara bayılacaksınız!

Banyo Dekorasyonu İçin Harika Fikirler

mavi banyo

Banyo, insan trafiğinin yoğun olduğu bir alandır. Bu nedenle artık banyo dekorasyonu yapmak ve banyolara ilgi çekici ve hoş bir görünüm kazandırmak için farklı yollara başvuruluyor.

Değişiklik yapmak istiyorsanız aşağıdaki basit fikirlere bir göz atın.

1. Dekoratif cam

Banyonuzda çağdaş ve sofistike bir görünüm yaratmak istiyorsanız cam paneller içeren dekorları tercih etmekte tereddüt etmeyin.

Bunlar hem şık bir atmosfer yaratacak hem de en aydınlık yerleri öne çıkaracaklardır.

2. Duvar resimleri

Banyo dekorasyonu için yaptığı tercihlerde daha cüretkar davranan bazı insanlar olabilir. Eğer siz de böyle biriyseniz el yapımı duvar resimleri sizin için iyi bir seçenek olabilir. Evin bu kısmına sanat katmak seçkin bir dokunuş etkisi yapacaktır.

Resmi kendiniz yapabilir veya bu iş için bir başkasını tutabilirsiniz. Banyodaki çeşitli elementlerle uyumlu, onları öne çıkaran yenilikçi grafikler yaratmanızı öneririz. Elbette duvarın yapımında cilalanmış sıva, mermer veya benzer materyaller kullanılmalıdır.

3. Mozaikler

Mozaikler hala modern tasarımlı banyolarda tercih edilen en büyük trendlerden biridir. Çoğu zaman duvarın bir kısmını, örneğin lavabonun bulunduğu yeri, öne çıkarmak için kullanılırlar.

Diğer fayanslarla uyum sağlayan renklerin ve kalıpların tercih edilmesi önemlidir. Böylece tasarım stilinize zarar gelmeden hoş bir odak noktası yaratmayı başarabilirsiniz.

4. Artistik fonlar

Banyolara tazeleyici bir görünüm katmak için döşemelik kağıtlar ve vinil dekoratif parçalar oldukça ekonomik yöntemlerdir.

Banyonuza klasik veya antika bir hava katacak pek çok tasarım ve renk vardır. Ancak bu malzemenin çok dayanıklı olmadığını ve rutubet nedeniyle bozulabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

5. Renkli fayanslar

renkli fayanslar

Banyonuzun duvarlarından birini öne çıkarmanın bir başka yolu da pek çok rengi bir arada kullanmaktır. Mozaikler size çekici gelmediyse parlak renklerden oluşan küçük fayanslarla basit bir dizayn yaratmayı deneyin.

Sonuçta artistik dokunuş yapılmış bir banyonuz olacak.

6. Renkli camlı bir kapı

Banyonuzun alanı biraz darsa ona çekidüzen vermek için kapının üstünde cam şerit bulunması harika olacaktır. Bu sayede hem kapı daha zarif bir tasarıma kavuşmuş olur hem de banyo da daha büyük ve modern görünür.

Ayrıca kapıda cam olması ışığı artırarak daha ferah bir alan algısı yaratır.

ayna lavabo banyo

7. Aynalar

Aynalar banyo dekorasyonu için temel öğelerdir. Banyonuz ister küçük ister büyük olsun, bu objeler banyoya zarif ve hoş bir görünüm katarlar.

Bu yüzden yansıtmak istediğiniz stile uyacak şekilde kare, dikdörtgen veya oval aynaları tercih edebilirsiniz.

8. Doğal malzemeler

Kırsal ve geleneksel tarzı sevenler banyoyu çok benzersiz bir şekilde dizayn etmek için doğal materyalleri kullanabilirler. Örneğin duvara çok yakışan taştan, ahşaptan ve kumdan yapılma materyaller mevcuttur.

Bu doğal malzemeler nötr renklerle bir araya getirildiklerinde oldukça uyumlu bir atmosferin ortaya çıkmasına yardımcı olacaklardır.

9. Dokulu duvarlar

banyo gri dokulu duvar

Fayans satılan mağazalarda, banyonuza daha dinamik bir yapı kazandıracak bazı alternatif fayans seçeneklerini bulabilirsiniz. Açık renk duvarla bir araya geldiğinde oldukça sofistike bir görünüm oluşturan daha koyu tonlar vardır.

Ancak unutmayın, böyle bir banyo dekorasyonu yalnızca oldukça geniş alana sahip olan banyolar için tavsiye edilir. Bu dekorasyon küçük banyolarda yoğun ve dar bir görünümün ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bu banyo dekorasyonlarından hangisini tercih edeceksiniz? Gördüğünüz gibi pek çok seçeneğiniz var. Yapmanız gereken tek şey zevkinize uyan ve rahat hissetmenizi sağlayan seçeneği tercih etmek olacak.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.